Písma a Mac OS X II - Font Book - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Písma a Mac OS X II - Font Book

23. července 2004, 00.00 | V minulém díle jsme blíže popsali, jaké druhy písem můžeme v Mac OS X používat a kam se instalují. Dnes se podrobněji podíváme na řešení správy písem přímo od Applu - na utilitu jménem Font Book. Tato aplikace je standardně dodávána s Mac OS X 10.3 - Panther a je řešením pro správu menší sady písem.

V minulém díle jsme blíže popsali, jaké druhy písem můžeme v Mac OS X používat a kam se instalují. Dnes se podrobněji podíváme na řešení správy písem přímo od Applu - na utilitu jménem Font Book. Tato aplikace je standardně dodávána s Mac OS X 10.3 - Panther a je řešením pro správu menší sady písem.

Hned na úvod si popíšeme prostředí tohoto programu. Najdete jej ve složce Aplikace (Applications) a po spuštění se vám objeví okno podobné tomu, které vidíte na obrázku.

Collection
Levý sloupec má označení Collection (na obrázku A). Zde vidíte složku All Fonts, kterou můžete nechat vyrolovat a zobrazí se vám podkategorie písem podle jejich umístění. User - písma ve vaší domovské složce (~/Library/Fonts), Computer - písma v systému (/System/Library/Fonts a Library/Fonts), Classic - fonty určené pro prostředí Classic (/System Folder/Fonts). Jestliže používáte i písma uložená na serveru, uvidíte i složku Network. Pod 'All Fonts' můžete vidět jednotlivé sety písem (Collection), které fungují stejně jako například playlisty v iTunes. Jednotlivá písma můžete do těchto kolekcí přetáhnout a mít je tak rozdělená podle různých kritérií (řez nebo třeba konkrétní projekt). Tyto sety jsou pak přístupné i v dalších aplikacích, které je dokáží využít (TextEdit). Jednotlivé kolekce můžete vypínat a zapínat (Enable a Disable) pomocí tlačítka v dolní části.

Font
Druhý sloupec (B) nese název Font - zde se ukazují písma, která spadají do dané kategorie či kolekce. Když kliknete na 'All Fonts', uvidíte všechna písma ve vašem systému, když ale vyberete set 'Fixed Width', Font Book vám zobrazí jen fonty, které spadají do této kolekce. Písma jsou řazena podle abecedy a seskupeny podle rodin. Trojúhelníček po levé straně jména slouží k rozbalení a zobrazení všech písem v dané rodině. Stejným způsobem, jako u kolekcí, i zde můžete jednotlivé rodiny aktivovat a deaktivovat. Neaktivní font má po pravé straně nápis 'Off' a má barvu změněnou na světle šedou. Jestliže nějaký font vypnete, může se stát, že spuštěné aplikace hned na tuto změnu nezareagují - řešením je dané aplikace vypnout a opět zapnout, aby došlo ke korektnímu zobrazení písem dle Font Booku.

Preview
Třetí sloupec (C) - Preview - slouží k zobrazení náhledu písma. Pomocí kombinace kláves Jablko - 1 až 3 můžete měnit nastavení tohoto panelu. Stisknutím Jablko - 1 (tzv. Sample) uvidíte písmena A-Z, a-z a 0-9 a pomocí nabídky vpravo nahoře (nebo posuvníku) lze měnit velikost. Při volbě Fit se zobrazí všechna písmena na jedné stránce. Pokud chcete vidět všechny znaky, které daný font obsahuje, stiskněte Jablko - 2 (Repetoire). Jestliže preferujete vlastní nastavení zobrazovaných znaků, je pro vás určena klávesová zkratka Jablko - 3 (Custom), která vám dovolí změnit text v Preview panelu. V dolní části se nachází bližší informace o zobrazeném písmu (jméno, druh, velikost apod.). Pro zjištění přesného umístění písma na disku stačí chvíli zastavit ukazatel myši nad jménem fontu - zobrazí se popisek s těmito údaji. Jestliže se vám nedaří najít požadovaný font, zkuste využít vyhledávací okénko v pravé horní části Font Booku.

Duplikace písem
Pravděpodobně většina z vás, kteří pracují s písmy intenzivněji, již zažila situaci, kdy došlo k duplikaci písem - dva stejné fonty byly v jeden okamžik aktivní, což může mít za následek nekorektní chování systému. Font Book na duplikovaná písma upozorní černou tečkou (D) vedle jejich jména - viz. obrázek. Aby k duplikacím nedocházelo, je potřeba jeden z těchto fontů deaktivovat. K tomu můžete použít 'Resolve Duplicates' v menu Edit a Font Book jedno z těchto písem vypne. Zde je potřeba připomenout, že se v různých zahraničních diskusních fórech objevily informace o tom, že Font Book může vypnout nesprávný font - resp. font, který je umístěn v systémové složce (!). Proto bývá doporučován jiný postup, a to vypnout konfliktní písma ručně pomocí tlačítka Disable - máte tak plně pod kontrolou, který font zůstane aktivní a který nikoliv.

Instalace písma
A jak nainstalovat do systému nová písma? Nejideálnější cestou je otevřít Font Book a v menu File vybrat 'Add font', vybrat písmo a Font Book jej překopíruje (nebo přesune) do zvolené složky a zpřístupní jej systému. Druhou možností je na soubor poklepat a v nově otevřeném okně zvolit 'Install'. Obě tyto cesty kontrolují, zda je font v pořádku a zda není porušen. Jestliže budete písma instalovat tím způsobem, že je přímo umístíte do některé ze složek Fonts/, o tuto kontrolu přijdete.

Předvolby
Před prací s Font Bookem doporučuji v první řadě nastavit předvolby, které hodně ovlivňují, jak bude Font Book s písmy pracovat. První volba - 'Installing fonts...' určuje, do jaké složky se budou písma přesouvat. Vzhledem k nežádoucím duplikacím písem bývá doporučováno, instalovat všechna písma pro všechny uživatele (for all users...) a ve své domovské složce nemít žádná. Pokud si to můžete dovolit, je to ideální řešení, protože k duplikacím nedojde - písma budete mít nainstalována pouze v jedné složce a budou tak plně pod vaší kontrolou. Druhá volba - 'Disabling a collection...' určuje, jak se bude Font Book chovat, pokud deaktivujete celou kolekci. První možnost vypne pouze kolekci, takže se nebude v dalších aplikacích zobrazovat, ale písma, která jste v tomto setu měli umístěná, zůstanou aktivní. Naopak druhá možnost vypne celý set i písma, která v něm byla definována. Poslední volba je 'Always copy font files ....' a jednoznačně doporučuji ji mít zaškrtnutou - zajistí vám, že písma se budou do složek pro ně určených (Fonts/) kopírovat, nikoliv přesouvat (!).

Dnes jsme probrali detailněji aplikaci Font Book a příště se podíváme, jaké problémy mohou nastat a jak je řešit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Na zamyslenie

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 23.07.2004, 00:51
Odpovědí: 0

Nebolo by dobre clankom priradit, nejaky stupen narocnosti (povedzme od 1 zaciatocnik - 3 profesional, alebo ako itunes 1-5 hviezdiciek), pretoze FontBook ako aj predchadzajuci ckanok o Versiontrackeru, tomu kto pouziva mac aspon nejaky ten rok urcite nic nove nepriniesol, mozno fontbook by bol aktualny v pripade nastupu pantera na trh. naopak kto je novy na tejto platforme privita taketo uvedenie do problematiky.

No ale spat k teme fontbook my naozaj pomohol po instalacii MS Office 2004, po instalacii nefungoval ziaden "symbol" font, pretoze ms si ich tam nainstaloval vlastne, tykalo sa to len Office aplikacii pretoze Mellel fungoval korenktne, a pomohlo rucne vypnutie duplikatnych fontov instalovanych MS.

Odpovědět na příspěvek

duplikaty

Autor: Tomas Muž

Založeno: 23.07.2004, 07:22
Odpovědí: 0

Ahoj,

pismum vubec nerozumim, ale moc dekuju za tenhle clanek, dozvedel jsem se zase neco noveho.

Kdyz jsem si prohlizel pisma ve FontBook-u, zjistil jsem, ze treba v rodine Arial mam vsechna pisma (Italic, Regular, Bold, Bold Italic) dvakrat a tak je u nich ta tecka. Nevim, jak se to tam dostalo, nicmene tecka je u tech, ktere jsou umisteny v /Library/Fonts/Arial (ty neoznacene jsou v /Users/Tomas/Library/Font
s). Jak FontBook rozhodne, ktera pisma oznaci? To jsou vzdycky ta druha instalovana?

A dal: na Cmd-3 (Custom Preview) jsem si dal vetu o priserne zlutouckem koni upicim ody (samozrejme s diakritikou ;-)) a POZOR! Ty fonty umistene v /Library ji zobrazuji chybne (nektere znaky chybi - namatkou ř,ě), zatimco ty v /Users/.../Library spravne. Jenze obe pisma jsou typu FFIL (Myslel jsem ze jedno bude treba TTF nebo OTF - to co tu vetu zobrazuje spravne - , takze ze jako ty znaky obsahovat bude a to FFIL ne a proto ze je to tak jak to je)... Takze jsem z toho zmatenej...

Muzete mi to prosim nekdo objasnit, pripadne me odkazat na nejaky zdroj informaci?

A dalsi vecicka (asi hloupej dotaz, ale prece): proc mam treba v mem pripade ta duplikovana pisma Disablovat? Mohl bych je proste smazat, ne? Konkretne treba Arial kterej nezobrazuje spravne cesky znaky je mi k nicemu, ne?

Diky moc vsem za rady!!
Tom

Odpovědět na příspěvek

RE: duplikaty

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 23.07.2004, 13:00

Font Book (ci system) preferuje pisma podle priorit - podle toho v jake slozce jsou umistena - viz. predchozi dil (home slozka ma vyssi prioritu nez systemova)

font musi obsahovat vsechny znaky ceske abecedy (jestli jsem druhou otazku pochopil spravne)

ano - pisma muzete i smazat primo ze slozky ve finderu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: duplikaty

Autor: Tomas Muž

Založeno: 23.07.2004, 13:38

Diky moc, prvni a treti cast chapu.

K te druhe: znamena to, ze jeden font FFIL obsahuje vic znaku nez druhy se stejnym nazvem (oba Arial)? No asi jo, koukam ze jeden ma 312 kB a druhy 1,016 MB... Navic jsou tam nejaky dalsi udaje:

Font type: TrueType
Foundry: Monotype Typography
...
Display name: Arial Italic
Postscript name: Arial-ItalicMT

a na sipce mysi (v bubline) jeste verze: u toho "pocestenyho" arialu verze 3.60 a u toho druhyho 2.60... takze mi nejaka aplikace nainstalovala ten starej nebo ten novej font?

Bylo by fajn, kdyby i tyhle veci byly rozebrany - treba v nekterem z pristich clanku (kdyz uz se v tom rypem, ze?).

Diky vsem za rady a cas.
Tom

Odpovědět na příspěvek

pomaly font book

Autor: michal Muž

Založeno: 23.07.2004, 11:23
Odpovědí: 0

font book vobec nepouzivam, pri instalacii setu obsahujuceho vsetky rodiny pisem od jednoho vyrobcu (asi 150 rodin),
sa font book tak neuveritelne spomali, ze nad niecim rozmysla aj zopár minút (5-10). A to mam G5!!!. Neprisiel so ma to co to spomaluje, predoze po kazdej akcii nasledovalo zase rozmyslanie. netusi niekto, ci to je problem nejakeho prepinaca, alebo je FB naozaj retard?

Odpovědět na příspěvek

RE: pomaly font book

Autor: Patrik Muž

Založeno: 23.07.2004, 12:27

vypada to tak, ze je to retard... me zkusenosti jsou naprosto stejne i na G4. zlaty ATM na OS9!!!! suitcase X1 je o neco lepsi, ale zase v nekterych aplikacich nenacte starsi fonty. jo a nejvetsi problemy mam na 10.3.3 s fonty od Adobe at pod FB nebo Suitcase

Odpovědět na příspěvek

RE: pomaly font book

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 23.07.2004, 12:43

Ano, pro spravu vetsi sbirky fontu neni Font Book primarne urcen a v pripade velkeho mnozstvi pisem se nechova uplne rychle (zvlast kdyz jsou vsechna pisma aktivni).

Odpovědět na příspěvek

RE: pomaly font book

Autor: OC Muž

Založeno: 24.07.2004, 13:52

Hlavní problém je v komunikaci s ostatními aplikacemi: FB informuje všechny běžící aplikace o všech změnách písem. To je v zásadě dobře, ovšem pokud je běžících aplikací pár desítek a změn v písmech pár tisíc, může se to *poněkud* protáhnout ;)

Odpovědět na příspěvek

rychly fontbook

Autor: Keksik Muž

Založeno: 24.07.2004, 09:54
Odpovědí: 0

Start aplikace 9 sekund. Odezva aplikace na pozadovane zmeny max. 4 sekundy. Nainstalovano 480 rodin. Instaloval jsem na G4 867 MHz DP, G4 1,25 MHz, G4 733 MHz atd. a u vsech pocitacu vse naprosto OK. Pro aktivaci pisma pouzivam > rucne zkopiruji do folderu Fonts. Jinak Fontbook pouzivam pouze pro nahled fontu a to naprosto bezproblemove.

p.s. Samozrejme jsem videl popisovanou pomalost aplikace Fontbook a tyto instalace si nedovedu vysvetlit.

Odpovědět na příspěvek

RE: rychly fontbook

Autor: Petr Muž

Založeno: 24.07.2004, 15:44

U me stejne jak rikas. Od v systemu 10.3.4 zadny problem.
Neni to zavratna rychlost, ale na nektere ulohy s pismy pouzivam radsi nez Suitcase.

P.

Odpovědět na příspěvek

pridat nove fonty lze i pretahnutim

Autor: jerry Muž

Založeno: 25.07.2004, 09:07
Odpovědí: 0

pro ty, kdo se radi brouzdaji netem hledajice fonty a stahnou si kyzene slozky s fonty na desktop, jde to i jednoduseji nez instalace skrze menu:
prostou metodou drag'n'drop jde instalovat take.
chytit font nebo slozku s nima pretahnout nad okno font booku a je to, panther se postara o zbytek.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Diky moc, prvni a treti cast chapu.

K te druhe: znamena to, ze jeden font FFIL obsahuje vic znaku nez druhy se stejnym nazvem (oba Arial)? No asi jo, koukam ze jeden ma 312 kB a druhy 1,016 MB... Navic jsou tam nejaky dalsi udaje:

Font type: TrueType
Foundry: Monotype Typography
...
Display name: Arial Italic
Postscript name: Arial-ItalicMT

a na sipce mysi (v bubline) jeste verze: u toho "pocestenyho" arialu verze 3.60 a u toho druhyho 2.60... takze mi nejaka aplikace nainstalovala ten starej nebo ten novej font?

Bylo by fajn, kdyby i tyhle veci byly rozebrany - treba v nekterem z pristich clanku (kdyz uz se v tom rypem, ze?).

Diky vsem za rady a cas.
Tom


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: