Písma a Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Písma a Mac OS X

30. června 2004, 00.00 | Aby se váš Panther či Jaguár choval korektně, je potřeba dodržovat pár základních pravidel, jak se k operačnímu systému chovat. Jedním z nich je bezpochyby i nutnost mít pořádek v písmech, které máme v počítači. Správa fontů není zcela triviální, a proto vznikl i tento seriál, ve kterém se podíváme na tuto oblast detailněji.

Aby se váš Panther či Jaguár choval korektně, je potřeba dodržovat pár základních pravidel, jak se k operačnímu systému chovat. Jedním z nich je bezpochyby i nutnost mít pořádek v písmech, které máme v počítači. Správa fontů není zcela triviální, a proto vznikl i tento seriál, ve kterém se podíváme na tuto oblast detailněji.

V prvním díle se zaměřím na místa, kam se fonty instalují, a na typy písem, která můžeme v Mac OS X použít.

Kam instalovat?
V Mac OS X je (oproti Mac OS 9) několik míst, kam můžeme fonty instalovat. Instalací se v tomto případě rozumí přesunutí souboru písma do dané složky. Přímo ve složce Fonts/ můžete vytvářet podadresáře, aby byla tato složka přehlednější (viz obrázek). Pokud chcete font deaktivovat, stačí jej z této složky přesunout jinam. Takto lze fonty spravovat na úrovni systému. O správě písem pomocí FontBooku si povíme příště.

A jsou to tyto složky:

~/Library/Fonts/
Do této složky přesuňte fonty, které mají být aktivní pouze pro konkrétního uživatele, takže je nikdo jiný nemůže použít.

/Library/Fonts/
Sem patří písma, která mají být dostupná pro všechny aplikace a uživatele daného počítače. Fonty v této složce nejsou pro samotný chod systému důležité (resp. může bez nich fungovat) a její obsah může měnit pouze administrátor.

/Network/Library/Fonts/
Síťová složka - písma v této lokaci jsou přístupná všem uživatelům na lokální síti

/System/Library/Fonts/
Systémová složka - fonty v této složce jsou důležité pro chod celého systému. Rozhodně je nemažte, pokud nevíte, co děláte!

/System Folder/Fonts/
Zde jsou fonty používané v prostředí Classic. Pokud máte na počítači více lokací s prostředím Classic, Mac OS X zpřístupní pouze písma ve složce, kterou máte zvolenu v System Preferences. Ostaní nikoliv. Aplikace spuštěné v prostředí Classic mohou tyto fonty použít, ale žádné jiné z výše uvedených složek. Zatímco aplikace z Mac OS X mohou používat fonty určené pro Classic.

V případě duplikace písma se aktivuje font dle nastavené priority složek - té odpovídá i pořadí, v jakém jsou zde uvedeny. Takže když budete mít stejný font zároveň ve své domovské a systémové složce (dojde k duplikaci), systém aktivuje ten, který je umístěn ve vaší domovské složce (má vyšší prioritu).

Podporované formáty písem:

Macintosh TrueType Font Suitcase (FFIL)
Známý především z předchozích verzí systému (Mac OS 9). Informace o písmu jsou uložena v tzv. resource forku, což znesnadňuje použití těchto písem na jiných systémech (nemusí podporovat resource fork). Toto písmo poznáme podle ikonky - je na ní napsáno FFIL.

DataFork Suitcase (DFONT)
Náhrada předchozího typu písma v OS X. Všechny informace jsou uloženy v data forku (nikoliv resource forku), což zjednodušuje i jeho přenositelnost mezi systémy (nedochází ke ztrátě resource forku). Tato písma mají koncovku .dfont a najdeme například v systémové složce.

PostScript Type 1 (LWFN)
Tento druh známe především z Mac OS 9, kde pro jejich použití bylo potřeba doplňku ATM (Adobe Type Manager). Mac OS X umí s těmito písmy pracovat nativně - ATM pro Mac OS X neexistuje, o správné vykreslení těchto fontů se stará Quartz. OS X umí používat i rozšířenou verzi PostScriptového písma - Multiple Master.

Windows TrueType (TTF)
Písma s koncovkou .ttf, která přicházejí z prostředí Windows. Mac OS X umí pracovat i s TrueType collections - koncovka .ttc.

OpenType (OTF)
Relativně nový formát, který vznikl spoluprací společností Microsoft a Adobe. Hlavním důvodem bylo zlepšení přenositelnosti dokumentů mezi platformami. Tu mimo jiné zajišťuje i kódování Unicode, takže jeden font může obsahovat až 65516 znaků (není nutné mít oddělené fonty se "západní" a "východní" znakovou sadou). Poznáte jej podle koncovky .otf.

V příštím díle se podíváme, jak písma spravovat pomocí aplikace FontBook, která je součástí Mac OS X 10.3, jak FontBook funguje a jaká úskalí toto řešení přináší.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Unicode, OTF

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2004, 00:12
Odpovědí: 0

Pokud vím, tak Unicode podporují i TrueType, nejen OpenType písma, nebo se pletu? :-O

Odpovědět na příspěvek

RE: Unicode, OTF

Autor: Jakub Muž

Založeno: 30.06.2004, 05:05

...v Mac OS X podporuji Unicode VSECHNA PISMA! Dokonce i staricke FFIL! Je to jen na vyrobci konkretniho pisma, zda toho vyuzije...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 30.06.2004, 07:27

Presne tak, u OTF o tom byla zminka kvuli tomu, ze to je charakteristicky znak, ale unicode mohou byt i ostatni...

Odpovědět na příspěvek

RE: Unicode, OTF

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 30.06.2004, 09:23

Unicode písma jsou blbost. Nejsem si jist, kdo s tím začal, ale nic takového, jako unicode písmo neexistuje. Správně je to tak, že jednotlivé znaky v písmu mohou být adresovány různými způsoby - PS jménem, UNICODE kódem, pozicí a podobně. A jak psal jakub, závisí na písmolijně, kterou z uvedených variant použije. Například znaky v písmech od Microsoftu většinou nemají PS název.... Znaky v písmech, která se vytvářejí dnes většinou obsahují oba dva nejdůležitěkší údaje - PS jméno i UNICODE kód. Ovšem i tak se můžeme setkat s problémem, že je jeden z těchto údajů špatně...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Unicode, OTF

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2004, 11:05

Technicky máš pravdu, ale já myslím, že "Unicode písmo" je prostě zažité označení pro písmo, které obsahuje informace o Unicode kódech pro jednotlivé znaky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 30.06.2004, 11:36

No, to je sice pravda, ale prijde mi to stejny jako rikat okupaci z '68 osvobozeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.07.2004, 00:21

zbytečně slovíčkaříš, mateš lid! ...pod pojmem Unicode písmo si každý představí prakticky totéž, plácat něco o rozšířené znakové sadě odpovídající standardům Unicode a obsahují znaky pro regiony ty a tamty je prostě ŠÍLENSTVÍ :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: wradgio Muž

Založeno: 01.07.2004, 01:04

mne pri oznaceni Unicode pismo napadne pismo obsahujuce vsetkych 65516 znakov vytvorenych v podobnom style

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 01.07.2004, 09:04

Unicode pismo je proste blbost, zadny slovickareni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.07.2004, 12:31

Vlastně to blbost vůbec není, proč by měla? Maximálně je to z odborného hlediska termínová nepřesnost. Ale písmu, které splňuje standardy a obsahuje vše jak má, lze klidně říkat "Unicode písmo" -- prostě je to neodborné označení písma, se kterým si rozumí aplikace s podporou Unicode -- a je jedno jestli obsahuje všech 65 K znaků nebo třeba jen 256. Důležité informace pro uživatele jsou dvě: Všechny typy písem v Mac OS X mohou splňovat požadavky kladené na "Unicode písma" a ne všechny "Unicode písma" musí nutně obsahovat i české (nebo jiné) znaky... Amen

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Unicode, OTF

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 07.07.2004, 17:06

Není to slovíčkaření!

Unic
ode je pouze nezávislý stnadard, který přiděluje každému znaku (nikoliv glyphu) unikátní index. Tohoto standardu využívá formát TrueType (a tím pádem tedy i OpenType).

Type 1 nemá o Unicode ani páru, lépe řečeno, volání glyphů z Type 1 probíhá podle jména či pozice ve fontu. A to dokonce i v Mac OS X.

V OpenType fontech jsou ovšem i glyphy, které Unicode index vůbec nemají. Jsou to zejména latinkové alternativní znaky jako třeba kapitálky - ty nemají v Unicode standardu přidělen index a jejich volání z fontu probíhá pouze na základě OT features. (Pravda, Adobe jim přidává indexy z PUA, ale ty nedávájí smysl, proto se od jejich použití upouští).

Jak vidno, hovořit o Unicode fontech v technickém článku JE blbost a zavádějící, nicméně v populárně-naučné literatuře může termín fungovat pro odlišení od starších Type 1.

Odpovědět na příspěvek

Windows TTF česky

Autor: ushneek Muž

Založeno: 30.06.2004, 06:19
Odpovědí: 0

Fungují korektně česky běžná Windows TTF?
Já se pořád potýkám s absencí funkčních českých písem - klasiky (Frutiger, Gill, Futura, Helvetica, atd.) UŽ NECHCI DĚLAT V OS9! :/

Odpovědět na příspěvek

RE: Windows TTF česky

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.06.2004, 08:05

Mno, pokud je to unicode, tak stačí jen zkopírovat do Maca a šlape to.
Pokud to není unicode, tak nee. Taky to bude šlapat, ale bez češtiny.

Odpovědět na příspěvek

RE: Windows TTF česky

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 30.06.2004, 09:18

Ahoj,
naše firma je distributorem písem společnosti Linotype Library, která je majitelem prodejní licence k rodinám, které jsi jmenoval. Jejich lokalizované verze, které fungují pod MacOS X už dodáváme minimálně 3 roky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Windows TTF česky

Autor: ushneek Muž

Založeno: 30.06.2004, 09:29

sůpr trůpr! a běžijó i teď v těch Adobe CS blázincích?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Windows TTF česky

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 30.06.2004, 10:09

Nepochybně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Windows TTF česky

Autor: PetrMa Muž

Založeno: 30.06.2004, 10:48

Diky, diky...
... pisma Linotype Library uz asi dva roky, bez problemu, pouzivam. Doporucuji vsem.

PetrMa

Odpovědět na příspěvek

Písma pro DTP

Autor: Martin D. Muž

Založeno: 30.06.2004, 06:21
Odpovědí: 0

Stále jedu DTP (Photoshop, InDesign, Illustrator) na Mac OS 9. Mám sadu písem URW. Takže tato písma mohu bez problémů používat i v Mac OS X?

Odpovědět na příspěvek

RE: Písma pro DTP

Autor: PN Muž

Založeno: 30.06.2004, 08:19

Taky mame URW a pry (az na drobne vyjimky) funguji. Ale jeste jsem to nezkousel.

Odpovědět na příspěvek

RE: Písma pro DTP

Autor: Honzig Muž

Založeno: 30.06.2004, 10:26

Máme URW i Adobe a to co platilo pod OS9 teď už neplatí. Funguje jenom něco a většina fontů nejde do FontBooku ani načíst. Navíc jsem zpozoroval problémy s písmy pro Apple aplikace, které si nefunkční fonty používají jako svoje výchozí (Safari) a zobrazují nesmyslné znaky při prohlížení webu. Pokud je vypnete, nemáte zase žádné pro sazbu (Helvetica, Futura, Garamond, Times...atd.) - jsou konfliktní! V Adobe říkají, že je to chyba Apple a Apple zase, že jsou to již nefunkční fonty...

Nejlepší rada je nedělat na Macu DTP :-)

Znám i jeden případ, kde vše funguje. Máme u nás vše nastavené stejně, ale nefunguje nám 70% fontů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Písma pro DTP

Autor: Michal Domnosil Muž

Založeno: 30.06.2004, 12:05

Tak pozor! To, ze nejste obeznamen s problemem Vas neomlouva k sireni bludu! Prosim, zadne valky mezi Mac a PC. Ciste k realite:

Linotype fonty - naprosto funkcni, doporucuji. Dle meho nazoru nejlepsi fonty pro Mac.

URW fonty - vse, ktere mam koupeny mi funguji naprosto bez problemu v systemu i v Adobe CS aplikacich, stejne tak i v Classicu

Adobe fonty
Starsi verze (vytvoreny nekdy zacatkem 90. let) funguji v Adobe aplikacich, ale nefunguji v systemovych (bohuzel i v Safari). Zde je potreba si koupit upgrade. Pokud mate starsi verze koupeny, mate narok na upgade za poplatek cca 1000 Kc / rodinu. Nadale zde plati (jako v MacOS 9), ze k pouziti techto T1 verzi nesmite mit v systemu TT verzi. To znamena, ze pred instalaci je potreba vymazat systemove verze Helvetica CE, Times CE, Palatino CE a Courier CE.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Písma pro DTP (Adobe CE x Apple)

Autor: maki Muž

Založeno: 01.07.2004, 12:59

Je to chyba Apple v Mac OS X a v Tigrovi ji udajne (snad) uz (konecne) opravili.
Obrat „jiz nefunkci“ je blbost - software se neopotrebovava. Leda, ze by nekdo zmenil definovana pravidla, to se nikde nestalo, takze nekdo v Applu na neco zapomnel.

Odpovědět na příspěvek

RE: Písma pro DTP

Autor: Daniel Boček Muž

Založeno: 01.07.2004, 08:30

Mám sadu URW++ a velká většina fontů funguje bez problémů. Místo FontBooku ale používám Suitcase, zkoušel jsem i FB, ale na správu cca 1100 fontů je to příšerná aplikace(350 URW + zbytek, co mi poslali Němci do svých časopisů). Dal jsem načíst písma do FontBooku, 2 hodiny se točilo duhový kolečko, to se proste nědá. FB si dovedu představit tak do cca 100 - 200 fontů, ale víc rozhodně ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Písma pro DTP

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 01.07.2004, 11:00

Domnívám se, že problém je v tom, že FB ta písma rovnou aktivuje, což Suitcase nedělá.

Odpovědět na příspěvek

Pismo Warnock Pro v /Library/Fonts

Autor: Stano Muž

Založeno: 30.06.2004, 08:43
Odpovědí: 0

Fungovanie pisiem a prislusnych zloziek ako je popisane v clanku mi bolo jasne az do chvile, ked sa mi pri instalacii Photoshopu CS do /Library/Fonts nainstalovali pisma Warnock Pro, ktore - neviem preco - sa mi zobrazuju len pod admin-uctom, kde som aj instaloval. Pri ne-admin userovi sa mi toto pismo neponuka - az ked som ho skopiroval do ~/Library/Fonts/. Toto pismo dajako zvlast nepotrebujem, ale nerozumiem preco funguje inak (?).

Odpovědět na příspěvek

RE: Pismo Warnock Pro v /Library/Fonts

Autor: OC Muž

Založeno: 30.06.2004, 12:21

Co přístupová práva? Jestli bych instalaci Photoshopu v něčem důvěřoval, tak že na disku spolehlivě zprasí cokoli, včetně přístupových práv.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pismo Warnock Pro v /Library/Fonts

Autor: Stano Muž

Založeno: 30.06.2004, 14:43

Asi to bude v tych pravach. Su ine ako pri inych pismach s ktorymi nie je problem (pri Warnocku tam mam "No access"). Skusal som to pokusne zmenit (nie pri vsetkych Warnockoch - je ich tam moc), ale nema to ziadny vplyv, stale idu len pod adminom... Pomohla by tomu vseobecna oprava prav spustena cez DiskUtility? Nechcem teraz spustat taketo veci, do piatku musim mat funkcny stroj a hrat sa mozem az na buduci tyzden. Bez Warnocku sa zaobidem, len mi to neslo do hlavy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pismo Warnock Pro v /Library/Fonts

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 30.06.2004, 17:12

Rozhodně ne. Ta oprava práv přes diskutility by se tady už měla konečně vysvětlit - je opředena šílenými mýty.
V každém případě, pusť si terminál (předpokládám, že jsi admin), napiš tam cd a udělej mezeru a z Finderu tam přetáhni tu složku s písmy. Pak dej v terminálu enter, tím se dostaneš do složky. pak napiš sudo chown -R admin+staff * a dej enter. zeptá se tě na heslo, tak zadej to svoje. Potom ještě napiš sudo chmod -R 644 * a zase dej enter. Mělo by to pomoct

Odpovědět na příspěvek

Adobe, URW a ostatni

Autor: vMichal Muž

Založeno: 30.06.2004, 12:18
Odpovědí: 0

Mame URW fonty T1 (LWFN) i OTF a ty jsou OK az na to, ze OTF se v INDD nezobrazi jako jedna rodina, ale jsou rozdelene. Cast rezu (napr Bold) je v mistech s CE fonty a treba Regular je jinde (u OTF).
Ve Font Booku vytvori URW T1 krasne rodinky (tak divoke pojmenovani slozek fontu URW T1 je podone jen pismum na WIN).
Adobe fonty po update jsou OK, ale...
Font Symbol bych potreboval pouzivat jako T1 (DTP). Ve Font Booku je duplikace se systemovym fontem a nedari se mi ho zamenit. Pri odstraneni nebo vypnuti se zahadne mnozi ale pouze jako TTF a FFIL. Ostatni jsou na tom tak, ze ty co jsou pouzitelne INDD na MacOS9 tak v OSX jsou OK. S fonty co chodi puze QXD4.1 (MacOS9) jsem se jiz rozloucil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe, URW a ostatni

Autor: franta Muž

Založeno: 01.07.2004, 12:23

> Mame URW fonty T1 (LWFN) i OTF a ty jsou OK az na to, ze OTF se v INDD nezobrazi jako jedna rodina, ale jsou rozdelene. Cast rezu (napr Bold) je v mistech s CE fonty a treba Regular je jinde (u OTF).

Toto je chyba Indesignu 2.x protože podle mych zkusenosti pod Indesignem 3 uz radi fonty spravne.

Mimochodem i takto spatne zarazenych fontu v IND 2 se spatne interpretuje i druh fontu, me IND napriklad tvrdi, ze StoneSansItcSCTOT-Medium.
otf je BITMAPOVE pismo a ze zrejme nepujde tisknout. Ale zatim tisknu bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Adobe, URW a ostatni

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 07.07.2004, 17:14

nemohu mluvit za Mac Type 1, ta pro URW++ negenerujeme, ale formát OTF funguje v Adobe aplikacích korektně (a to jiz od IND 1.0) a radi se do rodin, jak ma

vas problem musi byt v necem jinem - zkuste smazat VSECHNY cache soubory AdobeFnt##.lst ze systemoveho disku a restartovat aplikaci(e)

PZ

Odpovědět na příspěvek

možné řešní

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 08.07.2004, 14:00
Odpovědí: 0

na stránkách
http://www.dtptypes.com
/
lze najít proprietární formát hfont

podle jejich informací je to prý lék na neschopnost firem Apple a Quark vyrobit funkční duo systém/aplikace tak, aby podporovaly i jiné než ANSI znaky

fakt nechápu, že to trápení se stojí někomu za to, no ale pár masochistů tu evidentně je, tak třeba jim to pomůže

:-)

Odpovědět na příspěvek

Garamond

Autor: Markét Žena

Založeno: 23.09.2015, 22:11
Odpovědí: 0

Dobrý den, mám problém s písmem Garamond, které mám moc ráda, avšak můj mac (konkrétně ve wordu) ho nepřečte resp. místo háčků ukazuje čtverečky. Poradíte někdo prosím?
Děkuju

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vlastně to blbost vůbec není, proč by měla? Maximálně je to z odborného hlediska termínová nepřesnost. Ale písmu, které splňuje standardy a obsahuje vše jak má, lze klidně říkat "Unicode písmo" -- prostě je to neodborné označení písma, se kterým si rozumí aplikace s podporou Unicode -- a je jedno jestli obsahuje všech 65 K znaků nebo třeba jen 256. Důležité informace pro uživatele jsou dvě: Všechny typy písem v Mac OS X mohou splňovat požadavky kladené na "Unicode písma" a ne všechny "Unicode písma" musí nutně obsahovat i české (nebo jiné) znaky... Amen


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: