Panther - vývoj pokračuje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůInformace

Panther - vývoj pokračuje

7. srpna 2003, 00.00 | Apple začal svým vývojářům uvolňovat novější - již pravděpodobně beta - verze operačního systému Mac OS X 10.3 Panther, které kromě zlepšení a oprav chyb obsahují také řadu novinek. Apple také finišuje na systému 10.2.7 pro Power Macy G5.

Po první vývojářské verzi Panthera, uvedené na letošním WWDC, která byla ještě značně "syrová" (řada funkcí nedodělaných), ovšem poměrně rychlá a stabilní, se vývoj podle všeho nyní dostává do stádia intenzivního betatestignu. Apple minulý týden uvolnil vývojářům verzi 7B21 a tuto středu 7B28 - což znamená podle všeho opuštění alfaverze (WWDC Panther byl označen jako 7A178). Na Macrumors.com se objevily optimistické úvahy, že by se mohlo jednat o začátek dokončování systému, a tedy by mohlo následovat rychlé uvedení (optimisté hovoří o Apple Expo v Paříži), ovšem to se nám zdá příliš optimistické. Aby systém mohl být uznaný za GM (Golden Master, tedy kopie, ze které se vytvářejí prodejní CD), musí po intenzivním a obvykle několikaměsíčním betatestu projít (zpravidla) několika stádii FC (Final Candidate, tedy verze, která bude označená za GM, pokud neobsahuje žádnou kritickou chybu), přičemž GM verze musí být hotová alespoň tři týdny před uvedením na trh.

Nové verze systému však zatím ještě nevypadají na to, že by se ke stádiu FC byť jen blížily. Verze 7B21 byla podle zpráv na internetu poměrně nestabilní, objevilo se i označení katastrofické. Vzhledem k tomu, že nová verze systému bude obsahovat řadu nových komponent, dá se tedy očekávat, že betatest bude ještě nějakou dobu trvat - optimistická předpověď může být prodej na začátku listopadu, realistická až před vánocemi. A upřímně řečeno, je především v zájmu uživatelů, aby systém prošel co nejdelším a nejdůkladnějším testováním, aby pak nebylo nutné řešit řady dalších problémů, na které se zapomnělo nebo na ně nebyl čas.

Jaké další novinky tedy na nás Apple podle všeho chystá? Integrace komprimace souborů/složek přímo do Finderu - stačí označit složky nebo soubory a vybrat v menu položku Archive - zvolené objekty budou zabalené za použití kompresního formátu zip. Předělané byly také předvolby Finderu, tak, aby bylo možné například nastavovat visačky a podobně.

S betaverzí Panthera se objevilo i několik nových verzí aplikací - například Safari 1.1 (které bude obsahovat asi hlavně opravy chyb), iCal (1.5, má být rychlejší a přehlednější), také iSync má novou verz 1.2, která podporuje synchronizaci událostí na mobilech s OS Symbian a také podporuje synchronizaci s Exchange serverem. Kdy se tyto nové verze objeví však není jasné - zda je Apple uvolní až spolu s Pantherem, nebo zda Safari a iCal uvidíme i dříve. O tom, že Mail nyní umí pracovat s mailovými zprávami na Exchange serveru jsme už psali.

Zásadní novinkou jsou také nové Šachy - nyní konečně komplet v 3D :). Uživatelé si také pochvalují, že se značně zlepšilo vykreslování v rámci Classicu, Clasic tedy vypadá mnohem lépe integrovaný do OS X. Možná to souvisí s tím, že je výrazně rychlejší vykreslování obecně, a Apple tedy mohl část výkonu věnovat na toto, výkon Quart Extreme na rychlých kartách (GeForce 4 a Radeon 8500/9xxx) má být velmi vysoký. Systém také obsahuje řadu drobných vizuálních změn - například po poklepání na ikony a podobně.

Panther přináší změny také v oblasti souborového systému - kromě toho, že automaticky bude používán žurnálovaný souborový systém HFS+, Panther asi také bude rozlišovat velká/malá písmena v názvu souborů - zatímco nyní je AHOJ.txt a ahoj.txt považován za jeden soubor, v běžném unixu to jsou dva různé soubory. Uvidíme, jak se s tím vypořádají běžní uživatelé Maca...

Stále však ještě podle všeho není do systému integrovaná část pro ochranu souborů v domovském adresáři, FileVault, kterou Jobs ohlásil na WWDC.

Uvidíme, zda Apple bude ještě přidávat další drobná zlepšení, nebo zda již je vývoj nových funkcí zastaven a teď se bude pracovat jen na odstraňování problémů. Každopádně však bude Panther systémem, na který se může každý uživatel OS X těšit - rychlý, věřme že stabilní a s řadou nových funkcí a také s důrazem na detaily, které jsme od první verze OS X postrádali.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: