Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

15. listopadu 2010, 00.00 | Apple vydal iTunes 10.1 s podporou funkce AirPlay a iOS 4.2 a Twitter oznámil integraci se sítí Ping. Vyšla pátá předběžná verze Xcode 4. A na Mac přichází trojice her Grand Theft Auto Trilogy.

Také koncem minulého týdne se objevilo několik zajímavých softwarových novinek pro Macy:

iTunes 10.1 přinášejí podporu pro funkci AirPlay a pro iOS 4.2

Minulou středu Apple uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.6.5 a další s ním související software a minulý pátek dorazila další očekávaná softwarová novinka Applu, totiž iTunes 10.1. (Jejichž první beta verzi vývojáři obdrželi spolu s druhou beta verzí iOS 4.2 již koncem září.)

Podpora pro AirPlay

V doprovodných poznámkách Apple uvádí pro novou verzi iTunes tři hlavní novinky. První tvoří podpora funkce AirPlay umožňující bezdrátový streaming videa z iTunes na novou Apple TV (tu Apple představil 1. září spolu s novými letošními iPody, prodávat se začala počátkem října, jde o zcela nový hardware provozující upravenou verzi iOS 4.1). To tedy znamená, že nyní půjde videa uložená na Macích a PC s nainstalovanými iTunes 10.1 přehrávat přes WiFi připojení na nových Apple TV připojených k HD televizorům.

Apple sice mluví pouze o streamingu videa, ovšem AirPlay se zřejmě dá použít též pro zvuk a fotografie. A mediální obsah bude možné takto bezdrátově vysílat nejenom na novou Apple TV, ale i na další hardware kompatibilní s AirPlay, v USA se už se počínají objevovat první taková zařízení, časem by mohla AirPlay podporovat řada produktů z oblasti spotřební elektroniky a domácí zábavy.

iTunes 10.1 umožní synchronizace přístrojů s iOS 4.2

Také druhá novinka se očekávala, iTunes 10.1 umožní synchronizaci iPhonů, iPodů touch a iPadů s iOS 4.2. Dostupnost iTunes 10.1 byla jednou z podmínek nutných pro vydání ostré verze iOS 4.2, avšak jak uvádíme v přehledu zpráv o iOS, množí se pověsti o tom, že iOS 4.2 dorazí později, než se zatím předpokládalo (možná dokonce přijde teprve příští týden).

Na jejich potvrzení či vyvrácení si musíme počkat v příštích dnech, v každém případě je již dostupný software potřebný pro spolupráci přístrojů vybavených iOS 4.2 s osobními počítači. (Mimochodem, součástí iOS 4.2 též bude funkce AirPlay, takže streaming mediálního obsahu na kompatibilní zařízení bude možný nejenom z iTunes 10.1, ale i z přístrojů, na nichž bude nainstalovaný iOS 4.2.)

A dále iTunes 10.1 obsahují řadu různých zlepšení stability a výkonu, jinými slovy, opravy různých chyb, avšak jako obvykle je Apple nepopisuje podrobněji. (A nová verze iTunes zřejmě nepřináší ani nové bezpečnostní opravy, protože podpůrný dokument popisující bezpečnostní opravy iTunes 10 stále jako datum poslední změny uvádí 8.září, kdy vyšla verze 10.0.)

Podpora pro bezdrátový tisk AirPrint na sdílené tiskárny chybí

Ostrá verze iTunes 10.1 však také opět potvrdila, že Apple skutečně asi zrušil podporu bezdrátového tisku AirPrint z iOS 4.2 na sdílené tiskárny připojené k Macům a k PC. Jak již víte, Mac OS X 10.6.5, který takovou podporu měl poskytovat pro Macy (a v beta verzích ji opravdu nabízel), ji v ostré verzi postrádá.

Poslední nadějí zůstávalo, že příslušné funkce byly přesunuty právě do iTunes 10.1 (pod Windows podporu bezdrátového tisku na sdílené tiskárny obstarávaly beta verze iTunes 10.1), k tomu však očividně nedošlo, Apple v souvislosti s iTunes 10.1 tisk vůbec nezmiňuje.

Zcela jasno sice bude až po vydání iOS 4.2, ale zatím to vypadá, že bezdrátový tisk AirPrint bude (alespoň zpočátku) možný jen na kompatibilní tiskárny (v současnosti jde o několik nových modelů HP), tisk na sdílené tiskárny oficiálně podporovaný nebude (už se však objevily neoficiální způsoby, jak to zařídit, alespoň v případě Mac OS X 10.6.5).

Snadné vypnutí sítě Ping

Hodně propagovanou novinkou iTunes 10 byla nová sociální síť Ping (další informace o ní jsme přinesli zde), v následné aktualizaci iTunes na verzi 10.0.1 Apple přidal postranní lištu a kontextová tlačítka pro její funkce, koncem října však provedl další úpravy (tehdy pouze na serverové straně, bez aktualizace samotných iTunes), jež do postranní lišty vrátily i funkce Genius předtím zcela vytlačené sítí Ping.

iTunes 10.1 samozřejmě Ping nadále podporují, ale jak zjistil jeden z přispěvatelů Macworldu, dovolují ve svých předvolbách vypnout síť Ping (v předvolbách rodičovské kontroly) a odstranit ji z postranní lišty „iTunes Sidebar“ (ve všeobecných předvolbách). Apple se touto možností pochopitelně příliš nechlubí, avšak ti, kdo síti Ping nepřišli na chuť, se jí nyní mohou lehce zbavit (předtím se to dalo udělat jen částečně příkazy v Terminalu.)

Požadavky iTunes 10.1 a možnosti jejich získání

iTunes 10.1 se nabízejí přes Software Update, anebo se dají stáhnout ručně od Applu, samozřejmě vyšly jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší, případně Windows XP SP2 a vyšší.

Pro Mac OS X a 32bitová Windows je lze stáhnout odtud (vlastní stažení ovšem zajišťuje tato stránka, jež nabídne odpovídající variantu programu podle přistupující platformy, instalační soubor pro Mac OS X zabírá 90,63 MB, pro 32bitová Windows 78,10 MB). Pro 64bitová Windows Vista a Windows 7 však potřebujete samostatný instalátor (o velikosti 78,98 MB).

Na Macu iTunes 10.1 dále požadují QuickTime 7.6 nebo vyšší (podpora HE-AAC potřebuje alespoň QuickTime 7.6.4) a Safari 4.0.3 či vyšší, pod Windows bude třeba QuickTime 7.6.6 nebo vyšší.

Twitter oznámil integraci se sítí Ping

iTunes 10.1 sice umožňují snazší vypnutí sítě Ping, to ovšem vůbec neznamená, že by Apple tuto svou službu propagoval méně. A minulý týden se mu navíc podařilo dosáhnout prvního úspěchu v integraci s jinými sociálními sítěmi.

Nejde o stále populárnější (mnohými však nadále důrazně odmítaný) Facebook (původní verze 10.0 obsahovala stopy naznačující, že se s integrací s Facebookem počítalo, ale pak se ukázalo, že jednání na poslední chvíli zkrachovala, protože Apple odmítl přistoupit na požadavky provozovatelů Facebooku), onou první sociální sítí je Twitter.

Na svém blogu Twitter oznámil, že od 11. listopadu funguje integrace mezi ním a sítí Ping Applu. Uživatelé nyní mohou své aktivity na síti Ping, ukázky hudebních skladeb a odkazy na nákup a stahování hudby z iTunes Store posílat také jako zprávy (tweety) Twitteru. Přímo ze sítě Ping se lze přihlásit k Twitteru a je možné propojit své účty a hledat lidi sledované na Twitteru, kteří zároveň používají Ping.

Po propojení účtů obou sítí se takové aktivity sítě Ping jako odeslání příspěvku, vyjádření obliby, recenze či sdělení přátelům o důvodech koupě či stažení skladby nebo alba budou posílat též těm, kdo daného uživatele sledují na Twitteru, a to včetně přehrávatelných hudebních ukázek a odkazů na nákup a stahování hudby z iTunes Store.

Při klepnutí na zprávu v Twitteru přicházející z Pingu nebo obsahující odkaz na iTunes Store se podrobnosti o skladbě či albu zobrazí přímo v panelu detailů Twitteru, včetně přehravatelných hudebních ukázek (to přirozeně platí pouze pro 23 zemí, v nichž iTunes Store prodává hudbu, ta naše k nim nepatří). Názorně integraci sociálních sítí Twitter a Ping předvádí tohle video z YouTube.

Jednání s dalšími sociálními sítěmi (zejména s Facebookem) asi budou složitější, ale když se to podařilo s první „vnější“ sociální sítí, je pravděpodobné, že by časem mohly následovat další, pro Apple by to samozřejmě bylo výhodné, protože by tak mohl propagovat iTunes Store a jeho nabídky mnohem většímu počtu uživatelů.

Vyšla pátá předběžná vývojářská verze Xcode 4

Stěžejní nástroj pro vývoj aplikací Mac OS X a iOS představuje integrované vývojové prostředí Xcode.V současnosti se nabízí ve stabilních verzích 3.2.x, Apple však již delší dobu pracuje na nástupnické verzi 4, přinášející řadu zásadních změn a novinek (ty MůjMac podrobněji popsal zde, samotný Apple jejich přehled předkládá tady).

První předběžnou verzi Xcode 4 externí vývojáři dostali už na konferenci WWDC 2010 letos v červnu, od té doby Apple pravidelně vydává další předběžné verze, čtvrtá přišla v polovině října.

A minulý pátek Apple uvolnil již pátou předběžnou vývojářskou verzi Xcode 4, sestavení 4A225. Ta přináší řadu významných změn, například nezávislé panely editoru pro pomocníky s vlastní historií, nezávislé a „odtrhávatelné“ karty uživatelského rozhraní, nové konfigurovatelné výstrahy a další věci. Vylepšeno bylo mimo jiné též chování karet, všeobecné předvolby Xcode a zobrazení editoru.

Řada těchto změn souvisí se snahou Applu zpřehlednit nové uživatelské rozhraní pracující s jediným oknem (byl do něj integrován i dosud nezávislý nástroj Interface Builder pro návrh uživatelských rozhraní), na pravém okraji navigační lišty Jump Bar se objevil nový příkaz „Split Pane“ pro rozdělení panelu.

Vývojáře aplikací iOS však asi nepotěší, že nová verze Xcode 4 nepodporuje funkci Fix-it usnadňující hledání syntaktických chyb, to je ovšem dáno tím, že pro iOS je nyní jako výchozí kompilátor nastavený LLVM-GCC, který tuhle funkci nepodporuje.

Xcode 4 Preview 5 si mohou registrovaní vývojáři programu ADC stáhnout z portálu Mac Dev Center. Ostrá verze Xcode 4 se objeví někdy v příštím roce (zatím se neví ani přibližné datum), bude mít význam nejenom pro vývojáře, ale později i pro běžné uživatele, protože díky novému kompilátoru a debuggeru by Xcode 4 měl umožnit vytvářet výkonnější, méně náročné a stabilnější aplikace.

Na Mac přichází herní trilogie Grand Theft Auto

Většinu herních novinek pro Mac OS X sice v poslední době přináší Valve Software, případně její herní služba Steam (od května fungující také pro Macy), ale existují samozřejmě i jiní vydavatelé her pro Macy. Další herní novinka od jednoho z nich přišla minulý pátek, i když vlastně nejde zrovna o novinku, pod Mac OS X nově bude možné provozovat sadu starších, avšak velice oblíbených her.

Už v září se na blogu firmy Rockstar Games objevily informace, že připravuje přenos některých svých her na Macy. Hráči nepochybně ví, že k titulům tohoto vydavatele patří nesmírně oblíbená série Grand Theft Auto (GTA).

Každý její díl nabízí poněkud odlišné, ale velice propracované prostředí a děj, avšak protože hrdinou těchto her je zločinec postupně stoupající v hierarchii organizovaného zločinu, stala se série terčem časté kritiky a pokusů o zákazy (zejména v USA). Jistě to nejsou hry pro malé děti, ale mezi zletilejšími si získaly spoustu příznivců (možná k tomu pomohly i zmíněné zákazy) a pochopitelně měly také komerční úspěch.

Není tedy divu, že Rockstar Games slíbila ještě letos vydat pro Mac tři tituly tvořící sadu Grand Theft Auto Trilogy. A to nyní splnila, když minulý pátek oznámila, že na Mac přináší hry Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City a Grand Theft Auto: San Andreas označované právě jako GTA Trilogy. Uživatelé si tedy budou moci též pod Mac OS X vychutnat jejich spletitý děj a vtipné (často i dost peprné) dialogy.

Tak jako mnohé jiné hry byly pod Mac OS X přeneseny z Windows pomocí technologie Cider Portability Engine firmy Transgaming, což znamená, že budou použitelné pouze na Macích s procesory Intel (ale to jistě nikoho nepřekvapuje, PowerPC dnes už nepodporuje ani Apple). A Transgaming přirozeně tyto tři hry uvádí mezi příklady využití své technologie.

Po dalších 30 dní se bude GTA Trilogy exkluzivně nabízet na herním portálu Transgaming, GameTreeMac.com, kde celá trilogie přijde na 40 USD, jednotlivé díly bude možné pořídit za 15 USD. Prodej krabicových verzí začne v Severní Americe 22. listopadu, prodej v Evropě by se měl rozbíhat už teď.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: