Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity

23. října 2009, 00.00 | Přepracovaný polykarbonátový MacBook sice přináší řadu vítaných novinek, ale některá rozhodnutí Applu snižují jeho přitažlivost.

Když Apple v úterý uvedl nový hardware, jednalo se převážně o stolní Macy, zásadně modernizoval iMacy a menších inovací se dočkaly i Macy mini, ale jedna novinka se týkala přenosných počítačů – na trh USA a některých dalších zemí, kde má Apple přímé zastoupení (což ta naše není) přišel přepracovaný bílý MacBook s polykarbonátovým pouzdrem.

Ohlédnutí za dosavadním vývojem MacBooku

Řada notebooků Applu s procesory Intel určená pro běžné uživatele prošla dost složitým vývojem. První MacBooky se objevily již v květnu 2006, kdy nahradily své předchůdce s PowerPC a od počátku používaly polykarbonátové pouzdro.

Samozřejmě procházely postupnými inovacemi, ale v říjnu 2008 došlo k významné změně, když Apple uvedl nové „unibody“ MacBooky s hliníkovým pouzdrem. Na trhu však stále zůstal nejlevnější MacBook s polykarbonátovým pouzdrem (který začal být známý také jako bílý MacBook, protože se nabízel už jen v tomto provedení, zatímco předtím se dodávaly MacBooky jak bílé, tak černé).

Mnozí po uvedení hliníkových MacBooků očekávali, že Apple nakonec plastový model přestane prodávat, jenže následný vývoj šel úplně opačným směrem. Letos v lednu Apple bílý MacBook potichu zmodernizoval, přiblížil jeho vnitřní vybavení hliníkovým modelům. A koncem května došlo k další drobnější modernizaci, po níž měl plastový MacBook výkonnější procesor než nejlevnější hliníkový MacBook.

A poté přišel pro některé překvapivý obrat, když na červnové konferenci WWDC 2009 Apple představil nové MacBooky Pro, jež zahrnuly též 13“ modely, hliníkové MacBooky se tím přesunuly mezi „profesionální“ notebooky a jediným „obyčejným“ MacBookem zůstal právě polykarbonátový model.

Stále přetrvávaly dohady o jeho dalším osudu, ale v srpnu se objevily pověsti, že ho Apple hodlá nadále zachovat ve své nabídce, připravuje však jeho výraznou modernizaci. A v září, když se počaly objevovat zprávy o zahájení výroby nových iMaců, začalo se mluvit také přípravách nového MacBooku.

A toto úterý se předchozí pověsti do značné míry potvrdily, protože Apple opravdu uvedl nový bílý MacBook (pořád se dodává jediný model), na jehož vlastnosti se nyní podíváme blíže:

Představuje se nový polykarbonátový MacBook

Dost přehledně shrnuje vlastnosti nového MacBooku AppleInsider, samotný Apple oznámil uvedení tohoto stroje tiskovou zprávou. Ještě podrobnější informace samozřejmě najdete na příslušných stránkách Applu, rychlý přehled o jeho vlastnostech získáte pohledem do technických specifikací. A dobré přiblížení nového MacBooku přináší též Macworld.

Nové tenčí a odolnější pouzdro

Na novém MacBooku si nejprve všimnete nového designu, protože skutečně dostal nové pouzdro. To je sice stále vyrobené z polykarbonátu, ale svou konstrukcí se hodně přiblížilo hliníkovým MacBookům Pro, Apple mluví i v jeho případě o „unibody“pouzdru, skládajícím se z monolitického výlisku pro horní část a z dolního víka.

Pouzdro díky tomu má jednolitou bílou barvu a oblejší hrany a ubylo hodně upevňovacích šroubů. Mělo by být pevnější a odolnější, takže snad už nebude mít problémy s prasklinami.

Nové pouzdro je tenké (zavřený notebook má tloušťku 2,74 centimetru) a stroj vychází i o trochu lehčí (přibližně o 140 gramů), jeho hmotnost nyní dosahuje 2,13 kilogramu, obojím se Apple chlubí ve svých marketingových materiálech. Naopak šířka a hloubka notebooku se nepatrně zvětšily.

Samozřejmě MacBook nadále používá magnetické západky víka a napájecí adaptér MagSafe s magnetickým přichytáváním a pořád nabízí integrovanou kameru iSight s nezměněnými parametry.

Klávesnice též zůstala v podstatě stejná, ale podle prvních postřehů na Webu se na ní nyní lépe píše a má tišší chod, oproti MacBookům Pro ale stále postrádá podsvícení.

Skleněný trackpad s podporou multi-touch ovládání

Viditelně se však změnil trackpad, stejně jako u MacBooků Pro totiž jde o sklem krytý model podporující gesta prováděná více prsty (avšak narozdíl od MacBooků Pro podporuje nanejvýš gesta dvou prstů).

Nový trackpad samozřejmě nemá fyzické tlačítko, jako tlačítko slouží celá jeho plocha, jež je větší, než byla plocha původního trackpadu a jeho tlačítka dohromady. Nový plastový MacBook tak zavedl stejné ovládání jako ostatní notebooky Applu, uživatelé dosavadních MacBooků si na to ovšem budou muset zvyknout.

Změnilo se také dno stroje, už nemá žádné nožky, celé dolní víko teď slouží jako protiskluzová pogumovaná plocha. Dolní víko notebooku připevňuje osm křížových šroubů a již na něm nenajdete dvířka pro baterii.

Integrovaná baterie s dlouhou výdrží a životností

Naplnily se totiž dřívější pověsti, nový MacBook nasadil stejně jako ostatní notebooky Applu integrovanou baterii, kterou už si uživatel nemůže sám vyměnit. Tuhle novou konstrukci baterie Apple poprvé zavedl letos v lednu pro 17“ MacBook Pro, užité technologie MůjMac blíže popsal zde. Stejnou konstrukci baterie převzaly všechny červnové MacBooky Pro a nyní se tedy dostala i do plastového MacBooku.

Apple tvrdí, že tato baterie zajistí až 7 hodin provozu mimo elektrickou síť a vydrží tisíc nabíjecích cyklů, takže výměna po dobu životnosti stroje nebude nutná. Udávanou výdrž sice bude potřeba ověřit v testech, ale zkušenosti s MacBooky Pro ukazují, že při provozování energeticky méně náročných úloh (jako je třeba psaní textu) se skutečně dá takovýchto časů dosáhnout.

Baterii již lze nechat vyměnit jen v autorizovaném servisu (ačkoli technicky zdatný uživatel by to nejspíš nadále zvládl sám), výměnu pevného disku a rozšíření RAM však uživatel pořád provést může (ale podle prvních zpráv na Webu bude výměna disku o trochu obtížnější než dříve).

ŁDisplej dostal LED podsvícení

Displej nového MacBooku má sice stejnou 13,3” úhlopříčku a fyzické rozlišení 1280 x 800 jako předchozí model, avšak stejně jako 13” MacBooky Pro používá LED podsvícení. To by mělo zajistit lepší jas a kontrast a přirozeně to snižuje spotřebu energie.

Ovšem stejně jako u 13” MacBooků Pro se tento displej nabízí pouze s lesklou povrchovou úpravou (matný displej Apple v současnosti volitelně dodává jenom pro 15” a 17” MacBooky Pro).

Apple tak už převedl všechny své notebooky na LED podsvícení a protože totéž udělal též s novými iMacy, lze říci, že splnil svůj slib, který vyslovil Steve Jobs ve svém předloňském “zeleném dopisu”.

Také nový MacBook více dbá na životní prostředí

LED posvícení je důležité též z hlediska ochrany životního prostředí, protože dovoluje zbavit se rtuti obsažené v podsvětlovacích trubicích, nový MacBook toho ovšem v oblasti snižování vlivu na životní prostředí dělá mnohem víc, jak popisuje tahle stránka. Stejně jako ostatní Macy neužívá PVC a další závadné materiály, šetří s energií a dovoluje snadnou recyklaci.

Změny přípojných rozhraní nepotěší

Značné protesty však nepochybně vyvolají provedené změny přípojných rozhraní. Nový bílý MacBook nabízí dva porty USB 2.0, kombinovanou zdířku pro zvukový vstup a výstup a gigabitový Ethernet. (V systémových předvolbách se dá nastavit, zda se zvuková zdířka použije pro vstup nebo výstup a zdířka podporuje náhlavní sadu Applu – sluchátka s mikrofonem). Avšak oproti předchozímu modelu bez náhrady zmizelo rozhraní FireWire 400.

Právě to přitom bylo jedním z důvodů, proč si někteří zákazníci pořizovali tenhle stroj, Apple se ale stejně jako v případě loňských hliníkových MacBooků rozhodl ho odstranit. A tak ten, kdo FireWire potřebuje, bude muset sáhnout po MacBooku Pro.

Ke změně došlo také u výstupu na externí monitor, místo konektoru mini-DVI teď nový MacBook používá Mini DisplayPort. To se ovšem dalo čekat, protože Apple tohle zobrazovací rozhraní prosazuje jako svůj nový standard, navíc dnes již jsou dostupné adaptéry dovolující připojení většiny zobrazovacích zařízení (musí se však dokoupit zvlášť).

A zmizelo ještě jedno nenápadnější rozhraní, nový polykarbonátový MacBook nemá infračervený (IR) port, což znamená, že s ním nejde použít dálkové ovládání Apple Remote, stal se tak jedním z mála současných Maců, jež tuhle možnost neposkytují.

Co se týče možností bezdrátové komunikace, tak jako ostatní notebooky Applu nabízí nový MacBook WiFi připojení 802.11n a Bluetooth 2.1.

Vylepšené vnitřní vybavení

K menším změnám došlo rovněž v útrobách stroje. Jeho základní vnitřní architektura ovšem zůstala stejná, nadále používá procesor Intel Core 2 Duo a čipovou sadu NVIDIA MCP79 zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M. A nezměnila se ani 8X štěrbinová DVD vypalovačka SuperDrive.

Nový stroj však užívá RAM paměť typu DDR3 (pracující na frekvenci 1 066 MHz), zatímco předchozí model obsahoval 800MHz DDR2 RAM, všechny nové Macy tak nyní již přešly na DDR3 RAM.

Fyzicky má RAM podobu modulů SO-DIMM, pro něž nový MacBook nabízí dvě patice. Ty standardně obsazují dva 1GB moduly, kapacita RAM základního modelu proto nadále činí 2 GB, za příplatek se dá rozšířit na maximální 4 GB.

Procesor Core 2 Duo pracuje na frekvenci 2,26 GHz, předchozí model přitom nesl 2,13GHz čip, zde tedy též byl nový stroj mírně posílen.

A v základní konfiguraci se stroj dodává s 250GB diskem (předtím to byl 160GB disk), který lze volitelně zaměnit za 320GB nebo 500GB disk. Jde o SATA disky s 5 400 otáčkami za minutu, rychlejší disky nebo nemechanické SSD disky Apple pro bílý MacBook neposkytuje.

Nový polykarbonátový MacBook by tudíž měl být o trochu výkonnější (protože integrovaná grafika GeForce 9400M si vyhrazuje 256 MB z operační paměti, dá se předpokládat malé zvýšení grafického výkonu díky nasazení rychlejší RAM DDR3), ale to budou muset potvrdit nezávislé testy.

Závěrečné zhodnocení

Nový bílý MacBook se v USA prodává za stejných 999 USD jako jeho předchůdce, což vyvolalo jisté zklamání, protože pověsti mluvily o zlevnění a dokonce i o nabídce více modelů, to se však nestalo.

Modernizovaný stroj přináší řadu novinek, jež lze uvítat, jako jsou nové odolnější pouzdro, baterie s delší výdrží (ta sice nedovoluje snadnou výměnu, ale pokud se naplní slib o její delší životnosti, nemělo by to zase tolik vadit), skleněný trackpad a displej s LED podsvícením. Vylepšení vnitřní výbavy a užití výkonnějších komponent také asi sotva bude někomu vadit.

Apple však bohužel učinil některá rozhodnutí, která sice dávají smysl z obchodního a marketingového hlediska, jenže dost snižují přitažlivost nového MacBooku. Jde zejména o vypuštění rozhraní FireWire, které se stejně jako v případě hliníkových MacBooků ihned stalo terčem kritiky.

Lze sice namítnout, že předpokládaná cílová zákaznická obec toto rozhraní příliš nevyužívá, ovšem předchozí plastový MacBook si často pořizovali právě lidé, co chtěli levný notebook Applu poskytující FireWire.

A nepotěší ani vypuštění infračerveného portu, v řadě případů by se možnost dálkového ovládání vcelku levným Apple Remote docela hodila (třeba při předvádění prezentací na projektoru připojeném k notebooku).

Apple tyto „škrty“ učinil jistě kvůli tomu, aby více odlišil bílý MacBook od hliníkových MacBooků Pro, ale vzhledem k tomu, že nejlevnější 13“ MacBook Pro stojí 1 199 USD, dá se předpokládat, že si mnozí zákazníci raději připlatí 200 USD za hliníkový model, který poskytuje podobné vnitřní vybavení a navíc má rozhraní FireWire 800, zásuvku SD karet a další dodatečné prvky.

Hlavní problém nového bílého MacBooku tak spočívá v tom, že vzhledem ke své výbavě a omezením oproti MacBookům Pro zůstává poměrně drahý. Kdyby byl Apple jeho cenu o něco snížil, nepochybně by byl přijat mnohem příznivěji.

Na americký trh přitom v současnosti začaly přicházet velice levné, přesto v podstatě plnohodnotné notebooky (nejedná se o omezené netbooky) a svůj vliv budou určitě mít i právě uvedená Windows 7. Pro nový plastový MacBook tak nejspíš uplatnění na trhu bude složitější než dříve, avšak teprve budoucnost ukáže, jaké přízni zákazníků se vlastně bude těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: