LaCie disky - od prcka po obra - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůInformace

LaCie disky - od prcka po obra

10. prosince 2003, 00.00 | Podívali jsme se na zoubek třem diskům od LaCie - miniaturnímu kapesnímu kousku s kapacitou 20 GB, běžnému disku s kapacitou 120 GB a také "maxidisku" s kapacitou 400 GB a podporou FireWire 800. Co od těchto disků čekat?

Jednou z poměrně oblíbených značek externích FireWire disků je LaCie - tato firma nabízí relativně širokou řadu různých doplňků, například monitory pro grafická pracoviště, externí vypalovačky a také poměrně kompletní řadu externích pevných disků. My jsme měli možnost se podívat na tři z nich - LaCie Big Disk 400 MB s podporou FireWire 800, LaCie 120 GB (standardní disk na FireWire 400) a LaCie Data Bank, což je miniaturní kapesní disk s kapacitou 20 GB. Za zapůjčení výrobků děkujeme společnosti Cables&Simm's.

Během testování disků a pokusů o změření výkonů disků pomocí nějakého benchmarkového nástroje jsme dospěli k závěru, že v daný okamžik pravděpodobně neexistuje pro Mac OS X žádný nástroj, který by dával realistické hodnoty - nejrealističtěji vypadá QuickBench, ovšem hodnoty které udává pro zápis jsou zcela mimo realitu, proto bohužel v článku najdete porovnání disků pouze podle rychlosti čtení. Rychlosti zápisu jsou obvykle na 60% rychlosti čtení daných disků.

Za zhotovení fotografií děkujeme panu fotografovi Jahelkovi. Pro velký formát klepněte na náhled, fotky však mohou mít i více než 150 kb.

LaCie Big Disk 400

Pokud se vám zdá, že disk má větší kapacitu, než je maximální velikost běžných disků, zdá se vám to správně. LaCie nechtěla čekat, dokud některý z výrobců přijde s dostatečně velkými disky a vyřešila to po svém - Big Disk jsou dva velké disky, v tomto případě každý s kapacitou 200 GB, které jsou zapojené do diskového pole. Toto diskové pole je pro uživatele naprosto transparentní a tak se celý disk tváří jako jeden velký - formátovaná kapacita je kolem 370 GB. Osazené jsou disky s 7200 rpm a 2 MB cache. Kromě tohoto modelu má LaCie v nabídce také Big Disk 500, který používá dva 250 GB disky.

U LaCie stojí za to se věnovat i designu - krabice je kovová a poměrně elegantní - má zajímavě drsný povrch, efektní tlačítko pro zapínání disku (disk se mimochodem sám vypíná a zapíná, například pokud je počítač uspaný nebo pokud je odpojený) a obal disku je připraven pro snadnou montáž, například "nožičky" (dodávaná s diskem), do stolního stojanu nebo i do racku (při větším počtu disků vedle sebe). Rozměry disku jsou cca 27x17x4,5 cm. Disk je napájený externě.

Na zadní straně najdeme kromě konektoru pro napájení dva FireWire porty, ovšem ne pro FireWire 400, ale pro FireWire 800, a také port pro USB 2.0 (disk je podle všeho postaven na čipové sadě Oxford 922). Použití v heterogenním prostředí je tedy bez problémů.

K disku se dodává dostatek kabelů (aby ho bylo možné připojit jak FW 400, tak FW 800), součástí je také přišroubovatelná "nožička" a CD se softwarem a dokumentací.

Pro testování FW 800 jsme měli zapůjčenou také LaCie FireWire 800 PCI Card. Instalace je snadná, jen je potřeba připojit také napájení na kartu, pokud chcete napájet malé disky přímo ze zběrnice, ovladače není nutné pod Mac OS X instalovat. Karta má tři FW 800 porty. Výrazným negativem karty je, že nepodporuje deep sleep, a tak i když počítač uspíte, nedojde k vypnutí zdroje (resp. snížení výkonu) a především vypnutí větráků.

Disk při připojení k FireWire 800 jasně překonával omezení, která mu dává FireWire 400 - zde jsme se ani u jednoho disku nedostali výrazně přes 30 MB/s, s FireWire 800 se rychlost při čtení pohybovala bez problémů přes 40 MB/s.

Big Disk 400 stojí 19 995 Kč a FW 800 karta od LaCie přijde na 988 Kč bez DPH.


Propad rychlosti čtení u hodnoty 2 MB je daný použitou metodikou měření, nikoliv propadem výkonu disků.

LaCie Hard Disk 120

Tento disk je naprosto běžným zástupcem pevných disků připojovaných přes FireWire 400. Má identický design jako Big Disk (LaCie tento design označuje jako d2), pouze poloviční hloubku, neboť je zde jen jeden disk o kapacitě 120 GB. Mimochodem, tyto externí disky je možné také připoutat lankem, aby nebylo možné je snadno odcizit od počítače. K počítači ho lze připojit pouze pomocí FireWire 400. Cena disku je 7380 Kč bez DPH.

LaCie Data Bank

Zajímavým kouskem je tento miniaturní kapesní disk. Je postavený okolo pevného disku s rozměrem 1,8", tedy identický, jaké jsou použité v iPodu, v tomto případě s kapacitou 20 GB (k dispozici je ještě 40 GB verze). Design navrhla firma F. A. Porsche a disk vypadá jako malá bankovní cihlička stříbra, dokonce včetně ražby - na té je roztomilé to, že není strojové přesná, ale "ručně" nepravidelná, jak se můžete přesvědčit na fotkách. Obal disku je částečně kovový, částečně magnéziový. Trošku zamrzelo zpracování, které nedovolilo dvířkům, chránící porty, dosednout perfektně na místo. Mimochodem, ono dlouhé číslo v "ražbě" je číselným vyjádřením zlatého řezu...

Data Bank se dodává v elegantní černé krabici, kde je kromě disku a kabelů také černý sametový pytlíček pro ochranu disku při přepravě.

Disk lze připojit k FireWire 400 nebo USB 2.0. Výhodou je, že nepotřebuje napájení, je napájený přímo ze sběrnice. Váha disku je 137 gramů, rozměry jsou 111 x 16 x 63 mm.

Je jasné, že svým způsobem tomuto disku může konkurovat například iPod, který může mít shodnout kapacitu, rychlost přenosu a způsob připojení, jen cena je rozdílná, neboť to není pouze pevný disk, ale MP3 přehrávač. Pokud však potřebujete přenášet jen data a chcete velmi efektní doplněk například k vašemu hliníkovému PowerBooku, který můžete mít doslova stále v kapse, je Data Bank zajímavým řešením. Cena Data Bank 20 GB je 8 972 Kč.

Nabídka LaCie je v oblasti pevných disků opravdu široká a rovněž za design a provedení se nemusí stydět.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: