Jak léčit nemocnou šelmu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jak léčit nemocnou šelmu

2. června 2004, 00.00 | Každý operační systém se občas dostane do stavu, kdy si s ním uživatel neví rady. Některý častěji, jiný méně. Nebudu se dnes zaobírat kvalitou jednotlivých operačních systémů, ale poradím vám, jak eventuelní potíže řešit, aby vaše šelma (ať už Panther či Jaguar) byla co nejdříve opět v kondici.

Každý operační systém se občas dostane do stavu, kdy si s ním uživatel neví rady. Některý častěji, jiný méně. Nebudu se dnes zaobírat kvalitou jednotlivých operačních systémů, ale poradím vám, jak eventuelní potíže řešit, aby vaše šelma (ať už Panther či Jaguar) byla co nejdříve opět v kondici.

Potíže?
Většina uživatelů nedbá na prevenci a průběžně se o systém nestará (oprava práv, cron skripty apod.). Proto se většinou dostávají do problému, které se většinou dají lehce řešit, jen je potřeba vědět, jak na ně. Dnes si bodově ukážeme, jak postupovat a jaké nástroje použít. Tento postup je částečně převzat ze zahraničních diskuzních fór (macosxhints.com) a částečně vychází z vlastní zkušenosti, či zkušenosti dalších uživatelů, se kterými jsem o problémech Mac OS X hovořil. Ale pojďme rovnou k věci.

Když pocítíte, že se systém nechová zcela korektně, zkuste následující:

Restartujte
Možná triviální rada, ale často může problém vzniknout pouze jednorázově. A na tyto potíže je restart ideálním řešením.

Zkontrolujte pevné disky
Nastartujte z instalačního CD, spusťte Disk Utility a nechte zkontrolovat pevné disky (Verify Disk a Repair Disk). Totéž můžete udělat i pomocí unixového příkazu fsck - je potřeba nabootavat do Single user módu (podržet jablko - S při startu) - tento postup je určen spíše zkušenějším uživatelům, kteří preferují příkazovou řádku před GUI. Více se o příkazu fsck dozvíte zadáním 'man fsck' do Terminalu.

Pokud jsou disky v pořádku, můžete přejít k dalšímu bodu. Pokud nikoliv, zkuste je opravit. Může se stát, že si Disk Utility s chybou neporadí. Potom je potřeba poohlédnout se po jiné aplikaci - např. DiskWarrior.

Zkontrolujte, zda máte dostatek místa na startovacím disku
Nevěřili byste, jak hodně uživatelů toto pravidlo nebere v potaz a dostává se do problému. Vždy mějte na startovacím disku dostatek volného místa. Váš systém potřebuje data odkládat (Swap) a pokud nemá kam, může se stát nestabilním. Ideální je mít pár GB volných. Čím menší máte RAM, tím větší jsou swapovací soubory a nezřídka mají velikost několika GB. Minimum je odhadováno na cca 500MB, ale to je opravdu krajní mez na spuštění pár aplikací. Tento bod souvisí i s rychlostí - jestliže pozorujete zpomalení systému, může to být právě nedostatkem místa.

Opravte práva
Oprava práv, neboli Repair permissions patří mezi činnosti, které by měly být prováděny pravidelně. A to rozhodně po každém updatu systému (!). Práva opravíte pomocí aplikace Disk Utility, kterou máte ve složce Applications/Utilities. Můžete využít i jiné utility - např. Panther Cache Cleaner, Cocktail apod.

Smažte cache soubory
Další operace, která mě již několikrát zachránila - denně instaluji a zkouším různé programy a tento přístup je na systému znát. Přesto nemusím problémy řešit přeinstalováním Panthera, ale díky výše uvedeným bodům a hlavně díky promazání cache souborů, je systém pořád plně funkční.

Cache můžete smazat ručně pomocí Terminalu, ale je potřeba vědět, co přesně děláte. Proto doporučuji stáhnout utilitu, která to udělá za vás - opět zde mohu doporučit např. Panther Cache Cleaner, Cache Out X, Cocktail. Před spuštěním ukončete všechny aplikace a po skončení ihned restartujte. Počítejte s tím, že start bude trvat déle - systém si znovu vytváří nové cache soubory a to mu chvíli trvá.

Vypněte utility (hacky), které běží na pozadí a modifikují systém
K problémům může docházet po instalaci programu, který nějakým způsobem ovlivňuje systém. Konkrétně tyto problémy mohl způsobovat APE manager od Unsanity, nebo různé prográmky, které si uživatel sám doinstaloval. Většinou je naleznete v System Preferences v sekci Other. Zkuste je postupně vypínat a uvidíte, zda problémy přetrvávají. Potíže mohou být způsobené i nekompatibilitou dvou a více utilit - tudíž se nemusí jednat o špatně napsanou aplikaci, ale o jejich nevhodnou kombinaci.

Dále zkontrolujte, co vše se vám spouští po startu. To naleznete v System Preferences / Accounts / Startup Items. Vše, co nepotřebujete, vypněte.

Vyresetujte Firmware
při startu podržte kombinaci kláves Jablko-Atl-O-F a až se objeví příkazová řádka (Open Firmware), napište:


reset-nvram (stiskněte return)
reset-all (opět stiskněte return - dojde k restartu)

po restartu dojde k obnovení továrního nastavení (!) - například Power Management Unit apod.

Odpojte všechna externí zařízení
Tím mám na mysli všechny USB a Firewire periferie. Problémy mohou často způsobovat nekvalitní USB huby, špatné kabely, či porouchaný port ve vašem počítači.

Vytvořte nového uživatele
Zkuste vytvořit nového uživatele a zkontrolujte, zda potíže přetrvávají, když jste pod novým účtem zalogováni. Jestliže problémy zmizí, chyba bude někde ve vaší domácí složce. To je na jednu stranu dobrá zpráva, protože již tušíme, kde je chyba. Horší to bude s jeho lokalizací. Nejčastěji dojde k poškození předvoleb nějakého programu či systému. Předvolby najdete v ~/Library/Preferences/. Můžete zkoušet postupně předvolby dávat na jiné místo a sledovat, zda to pomůže. V každém případě se jedná o mravenčí práci a před samotným vyhledáváním poškozeného souboru předvoleb doporučuji konzultovat problém například v diskuzních fórech na mujmacu. Může se jednat o známou chybu a někdo vám určitě poradí. Když potíže pozorujete jen u jedné konkrétní aplikace, po smazání předvoleb daného programu většinou potíže zmizí. Pokud se divně chová celý systém, zkuste postupně odstraňovat předvolby systému. Jejich jméno bývá apple.com.jméno.plist. Jednotlivé soubory hned nemažte, pouze je dejte stranou, a pokud zjistíte, že chyba není na jejich straně, můžete je vrátit na své místo.

Nastartujte v SafeBoot módu
Pokud budete při startu držet klávesu Shift, dostanete se do tzv. SafeBoot módu. Jestliže vám to pomůže, chyba je na straně doplňků (Extensions) nebo StartupItems, které se při SafeBoot módu neaktivují. Zkontrolujte, co vše máte v adresáři /Library/Extensions/ a /Library/StartupItem/ a zkuste odhadnout, zda může být chyba zde. Jestliže jste před třemi dny instalovali aplikaci, která si nahrála své komponenty do těchto složek a vy potíže pozorujete právě ty tři dny, pravděpodobně jste našli viníka.

Můžete se ještě podívat do /System/Library/Extension/ , ale v každém případě se zde dostáváme na tenký led a je třeba zvážit, zdá víte, co děláte - smazáním doplňku, který systém potřebuje pro svůj chod, může ohrozit stabilitu systému (!).

Závěr
Toto byl první z dílů zaměřených na pečování o šelmu, resp. Mac OS X. V budoucnu se podíváme na další možnosti, jak lokalizovat potíže a hlavně jak jim předcházet. Jaké trable jste s Mac OS X měli? A jak jste je řešili? Postupovali byste při řešení problémů jinak? Napište nám své připomínky do diskuzí pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: