iPhone OS 4.0 má podporovat multitasking - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

iPhone OS 4.0 má podporovat multitasking

15. března 2010, 00.00 | Server AppleInsider tvrdí, že na léto chystaný iPhone OS 4.0 konečně dovolí současný běh více aplikací třetích stran a jejich provozování v pozadí, po čemž uživatelé už dlouho volají, Apple však chce najít optimální implementaci této nové možnosti.

iPhone OS se nepochybně stal jednou z nejvýznamnějších mobilních platforem, mnohým ovšem vadí, že Apple na ni uplatňuje značně přísná omezení. Velmi častým terčem kritiky bývá nemožnost multitaskingu, neboli provozování více aplikací současně.

Z technického hlediska iPhone OS, který má společné základy s Mac OS X, samozřejmě současný běh více aplikací dovoluje, avšak Apple se rozhodl, že multitasking nedovolí pro aplikace třetích stran, tedy ty stažené z obchodu App Store, povoluje ho jen pro některé programy, jež s daným přístrojem sám dodává.

Pověsti o chystané podpoře multitaskingu v iPhone OS mají dlouhou tradici

V řadě případů by se ovšem možnost souběžného provozování více aplikací třetích stran hodila, ostatně právě neomezený multitasking využívá pro svůj marketing konkurenční Android (a též webOS Palmu). Nepřekvapivě se proto už delší dobu objevují pověsti, že Apple nakonec přece jenom multitasking v iPhone OS dovolí.

Například již loni v květnu se mluvilo o tom, že by mohl povolit běh aplikací v pozadí, ovšem když nakonec uvedl iPhone OS 3.0 a iPhone 3GS, nic se z toho se nesplnilo. Apple své rozhodnutí obhajoval tím, že běh dalších aplikací v pozadí by příliš vyčerpával baterii a jako náhradu nabídl svou oznamovací službu zavedenou právě v iPhone OS 3.0 (původně ji ovšem sliboval už o rok dříve pro verzi 2.x).

02mm20052009f.jpg

A samozřejmě během čekání na tablet Applu (z něhož se nakonec vyklubal iPad) se pověsti o podpoře multitaskingu opět množily, v lednu blog Boy Genius Report (BGR) tvrdil, že iPhone OS 4.0 bude multitasking podporovat.

Lednové představení iPadu však ukázalo, že tento přístroj, přinejmenším v počáteční verzi, jež se v USA začne prodávat 3. dubna, bude používat iPhone OS 3.2, který plný multitasking stále nepovoluje.

iPhone OS 4.0 prý skutečně dovolí multitasking aplikací třetích stran

Informace BGR však možná nebyly až tak mylné, server AppleInsider se totiž minulý týden dozvěděl od lidí, kteří v minulosti spolehlivě předpověděli další vývoj technologií Applu, že v Cupertinu skutečně vyvinuli „plnohodnotné řešení“ multitaskingu v iPhone OS, nesdělili však konkrétní podrobnosti o tom, jak nová technologie zajistí optimální využívání zdrojů daného přístroje a dostatečnou výdrž baterie – což jsou dva nejdůležitější problémy s multitaskingem spojené, vedle bezpečnostních otázek.

Podle oněch informovaných lidí Apple plánuje poskytnout uživatelům správce multitaskingu rozvíjejícího technologii rozhraní už dodávanou s Mac OS X. Bližší podrobnosti však dotyční nechtěli upřesnit, protože iPhone OS 4.0 zůstává ve vývoji a údajně před sebou má ještě hodně dlouhou cestu, než bude připraven k provoznímu nasazení.

Dosavadní omezení Apple zavedl hlavně kvůli bezpečnosti

Jak již bylo naznačeno výše, dnešní iPhone OS 3.x je preemptivní multitaskingový operační systém, avšak uměle omezuje možnost běhu aplikací v pozadí (s výjimkou těch dodaných samotným Applem s daným zařízením).

Dohady kolem tohoto omezení vznikly ihned poté, co Apple vůbec umožnil běh aplikací třetích stran na iPhonu pomocí firmwaru 2.0 a první vývojářské sady pro iPhone (vyšla najevo už po uvolnění první beta verze prvotní vývojářské sady).

Když uživatel spustí aplikaci, mohou iPod, editor SMS práv, poštovní klient a některé další přibalené aplikace dále fungovat v pozadí, avšak aplikace stažená z App Store (a to včetně těch, jež tam dodal Apple, jako je třeba softwarové dálkové ovládání Remote nebo aplikace iDisk pro využívání stejnojmenného internetového úložiště služby MobileMe) může vždy běžet jenom jedna.

Tohle chování vyžaduje bezpečnostní model iPhone OS, nastavený tak, aby zavřel aktuální aplikaci vždy, když se uživatel vrátí do domovské obrazovky nebo přijme příchozí hovor. Aplikace tak nemohou běžet v pozadí, aniž by o tom uživatel věděl, což v podstatě znemožňuje fungování spywaru, virů či jiného podobného škodlivého softwaru.

Hackerským prolomením ochran firmwaru (takzvaným jailbreakingem) se tohle dá obejít, takto otevřený iPhone (či jiný přístroj s iPhone OS) uživateli dovolí spouštět více aplikací současně, zároveň to ovšem otevírá dveře záškodnickému softwaru (už se například objevili první červi napadající takovéto přístroje, ale při trochu rozumném chování se dá těmto hrozbám vyhnout) a též to dovoluje pirátské kopírování aplikací (ačkoli soudě podle rekordních výsledků App Store tohle zase až takový problém nebude, uživatelé hledají alternativy k App Store spíše proto, aby na iPhone dostali aplikace, které Apple nevpustil do svého obchodu).

Pro laičtější uživatele tak dosavadní model iPhone OS s omezeným multitaskingem dal vzniknout opravdu značně bezpečné platformě a obchod App Store se přes časté výhrady stal rovněž velice úspěšným jak pro zákazníky, tak pro autory aplikací, nadále však přetrvávají kritiky poukazující na to, že zmíněná omezení nedovolují vytvořit řadu aplikací.

Možnost běhu aplikací v pozadí na iPhone OS by se hodila třeba pro internetová rádia, pro trvale aktivní IM klienty (fungující podobně jako poštovní klient) nebo pro aplikace pravidelně sdělující polohu přístroje, jako jsou například Loopt či Google Latitude.

Možná řešení plného multitaskingu v iPhone OS 4.0

Existuje řada způsobů, jak by Apple mohl vyhovět potřebám výše popsaných aplikací. Jako první se nabízí, že by prostě dovolil běh v pozadí také aplikacím třetích stran, „zrovnoprávnil“ by je s přibalenými aplikacemi.

Z čistě technického hlediska by to problém nebyl, avšak potíže by vznikly uživatelům. iPhone OS nepoužívá klasické uživatelské rozhraní s okny, takže současný běh více aplikací vyžaduje nový mechanismus, dovolující snadné a intuitivní přepínání mezi takovýmito aplikacemi.

Na snadné ovládání Apple vždy kladl velký důraz (ostatně díky tomu iPhone a iPod touch získaly tolik příznivců), proto se nepochybně bude snažit najít vhodnější řešení, než aby pouze okopíroval mechanismy z osobních počítačů nepříliš vhodné pro mobilní přístroje (při uvedení firmwaru 2.0 se Apple vysmíval správci úloh Windows Mobile, takže teď ho určitě zavádět nebude). A samozřejmě bude třeba vyřešit otázku správy prostředků, aby se zajistily optimální výkon a co nejdelší výdrž baterie.

V iPhone OS 3.x už nyní existují některé aplikace schopné běhu v pozadí, které podél horního okraje obrazovky vykreslují lištu dovolující uživatelům vrátit se k aplikaci v pozadí, když skončí s aplikací běžící v popředí, jenže tohle se nedá rozumně použít pro větší počet současně běžících aplikací.

Bude potřeba zvládnout hlavně správu prostředků

Bude tedy třeba zavést nějaké nové grafické rozhraní pro přepínání mezi aplikacemi (v Mac OS X to řeší dok, je docela dobře možné, že nějakou jeho obdobu, samozřejmě však uzpůsobenou pro mobilní přístroje, Apple zavede též v iPhone OS 4.0).

Dále bude potřeba mít způsob, jímž budou moci současně běžící aplikace třetích stran komunikovat mezi sebou navzájem a důležitý bude zejména mechanismus dovolující určovat, které z nich prioritně získají prostředky systému.

Dosavadní model iPhone OS s jedinou aktivní aplikací totiž má své výhody například pro hry, dovoluje snadno provozovat složité a propracované tituly se slušným výkonem. Pokud by však vedle hry běžela řada dalších procesů v pozadí, citelně by to snížilo její výkon a zkrátila by se i výdrž baterie, bude proto nutné najít mechanismus dovolující procesy v pozadí „udržet na uzdě“ i technicky méně zdatným uživatelům.

K možným řešením by mohlo patřit uložení stavu a „zaparkování“ aplikace běžící v popředí, anebo snížení výkonu aplikace v pozadí, aby neubírala příliš mnoho z omezených systémových prostředků mobilního přístroje.

Chtělo by to tedy nějakého správce procesů a je jasné, že se Apple bude snažit, aby byl maximálně intuitivní, takže bude lehce použitelný pro technicky nepříliš zdatné uživatele (jistě si pamatujete, že Apple velice dlouho váhal se zavedením kopírování a vkládání na iPhone, nasadil ho teprve v iPhone OS 3.0, když našel způsob jeho intuitivní implementace).

Naznačená řešení by měla dovolit současné používání více aplikací bez velkých nevýhod (pružný systém správy prostředků by nadále zajistil dostatečnou výdrž baterie a zároveň by dovolil vhodně rozdělovat výkon mezi jednotlivé aplikace), proti současnému iPhone OS by byl takový model výhodnější i v tom, že by umožnil mnohem rychlejší přepínání mezi aplikacemi, dnes přece jenom chvíli trvá, než se spustí nová aplikace, zatímco přechod mezi „zaparkovanými“ aplikacemi by mohl být téměř okamžitý.

Rostoucí výkon mobilního hardwaru multitaskingu rovněž pomůže

Musí se též uvážit, že výkon mobilního hardwaru stále roste, už teď je značný rozdíl mezi iPhonem 3GS a 3G a vývoj půjde dál, kapacity RAM a výkony procesorů se nadále budou prudce zvětšovat, to vše výrazně usnadní současné provozování více aplikací.

Apple však musí zároveň brát ohled na svou ohromnou stávající uživatelskou základnu, takže bude třeba multitasking přizpůsobit i staršímu hardwaru, předpokládaný nový letošní model iPhonu si s ním ale samozřejmě poradí mnohem lépe (totéž platí o iPadu, ačkoli jeho hardware možná není tak pokročilý, jak se původně předpokládalo).

Pravděpodobně ještě letos na trh přijdou přístroje a zařízení, jež se svým výkonem budou blížit osobním počítačům (SoC čipy využívající vícejádrové procesory ARM Cortex-A9 by se již mohly v podstatě vyrovnat procesorům Intel Atom v netboocích) a přesto si současně zachovají velmi nízkou spotřebu energie, ty by měly multitasking zvládat hladce.

Závěrečné shrnutí

Zdá se tedy, že v létě, až Apple uvede iPhone OS 4.0 (pravděpodobně spolu s novým modelem iPhonu), bude jeho mobilní platforma konečně podporovat také multitasking aplikací třetích stran, což kritikům sebere další argument (Apple k tomu ovšem nejspíš přinutil nástup konkurenčních platforem, zejména Androidu).

iPhone OS 4.0 bude zřejmě dostupný jak pro iPhone a iPod touch, tak pro iPad, možná dokonce dojde ke splynutí softwaru pro všechna tato zařízení, takže vývojáři budou moci opět pracovat s jedinou vývojářskou sadou.

Co se týče multitaskingu, Apple ho pro aplikace třetích stran povolí asi teprve poté, co vyřeší problémy s bezpečností, komunikací mezi běžícími aplikacemi a s nároky na hardware, zejména na spotřebu energie. Lze předpokládat, že se bude snažit vyvinout nějakého nového správce úloh, který bude dobře zapadat do prostředí iPhone OS a bude se ním pracovat dostatečně intuitivně.

Nejspíš právě to, zda se podaří včas vyvinout tuto „procesní infrastrukturu“, rozhodne o tom, jestli Apple skutečně v příští verzi iPhone OS rozšíří možnosti využívání multitaskingu. Bude-li ovšem úspěšný, tak iPhone OS zbaví další často kritizované slabiny, což mu samozřejmě propůjčí dodatečnou konkurenční výhodu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: