Fotografie MacBooku Air: ukázky z vybalování, snímky příslušenství a fotografie z rozebrání stroje (4.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Fotografie MacBooku Air: ukázky z vybalování, snímky příslušenství a fotografie z rozebrání stroje (4.2.08)

4. února 2008, 04.00 | AppleInsider a MacNN přinášejí fotogalerie z vybalování MacBooku Air, MacNN přidává též snímky dodatečného příslušenství. A iFixit nabízí fotografie dokumentující úplné rozebrání MacBooku Air.

Přes víkend se sešlo zpráv docela málo. Velkou část jich tvoří fotografie související s MacBookem Air. To má celkem prostý důvod, první ultratenké notebooky dorazily ke svým novým vlastníkům a mnozí z nich se o své první zkušenosti podělili na Webu. Odkazy na tyto fotogalerie tvoří tenhle článek. Zbývající zprávy na různá témata jsem soustředil do druhého dnešního článku.

Podívejme se nyní na ony fotografie MacBooku Air:

Fotografie z vybalování v podání AppleInsideru

Známý server AppleInsider nabízí vlastní fotografie z vybalování MacBooku Air. Jako obvykle se jedná o poměrně kvalitní snímky, o šířce 1000 pixelů a proměnlivé výšce.

V pátek dorazily do amerických obchodů první MacBooky Air, rychle se však vyprodaly. Všechny obchody obdržely pár strojů k předváděcím účelům, ale jen několik vybraných obchodů mělo také pár kusů k prodeji. AppleInsider v jednom takovém získal poslední zbývající volný stroj, jehož fotografie předvádí.

První fotografie ukazují MacBook Air v obalu mnohem menším než u ostatních notebooků Applu (o tom již dříve informovala Ars Technica) a stylem hodně připomínajícím iPhone, jeden snímek porovnává právě obal iPhonu a MacBooku Air (mimochodem, obal iPhonu vychází o trochu tlustší). Obal MacBooku Air je též tenčí než krabice Powerbooku a totéž pochopitelně platí pro krabici MacBooku Pro, s nímž se nový ultratenký notebook v této fotogalerii srovnává.

Po otevření krabice se objeví vlastní notebook a pod ním ležící standardně dodávané příslušenství, které zahrnuje 45W napájecí MagSafe adaptér, adaptéry převádějící port Micro-DVI na VGA a DVI konektor, dvě příručky a dvě instalační DVD.

Tenkost notebooku dobře vynikne ve srovnání s novou hliníkovou bezdrátovou klávesnicí, jež přišla vloni v srpnu na trhu spolu s novými iMacy. V zavřeném stavu je celý MacBook Air jen o kousek silnější než tenká část klávesnice, bateriová šachta klávesnice dosahuje stejné tloušťky jako zadní část MacBooku Air.

Další fotografie porovnávají MacBook Pro a MacBook Air. Povrchovou úpravou se oba stroje dost podobají, ovšem MacBook Air má půdorys odpovídající zhruba velikosti displeje 15” MacBooku Pro (a přibližně se rovná půdorysu běžného MacBooku). Mimochodem, displej MacBooku Air obklopuje silnější rámeček než displej MacBooku Pro.

Následující fotografie ukazují oba stroje z různých stran, opět si všimnete především tenkosti nového stroje, tu navíc umocňuje zvolený design. Jeden z velkých očividných rozdílů spočívá v počtu portů, tři porty MacBooku Air ve srovnání s porty MacBooku Pro po obou stranách působí skutečně chudě.

A nakonec tu máme klávesnici, velikostí se blížící klávesnici MacBooku Pro či MacBooku, uspořádáním a rozestupem kláves se však shoduje s hliníkovými klávesnicemi iMaců, navíc však má podsvícení tak jako MacBook Pro (to se ovládá klávesami F5 a F6). Mapování ostatních funkčních kláves je stejné jako na externí klávesnici nového iMacu. MacBook Air však nese černé klávesy, jež se za slabého osvětlení automaticky rozsvěcují. Právě pod klávesnicí se navíc nachází integrovaný reproduktor.

Snímky z vybalování na MacNN

Obdobnou fotogalerii z vybalování přináší také MacNN. První snímky ukazují přivezení notebooků vozem DHL do obchodu Applu v San Franciscu v pátek ráno a následující fotografie z vybalování se přirozeně v podstatě shodují s tím, co předkládá AppleInsider.

Fotografie dodatečného příslušenství

MacNN však vedle vybalování samotného notebooku nabízí též fotografie volitelného příslušenství MacBooku Air, konkrétně externí DVD vypalovačky SuperDrive a adaptéru z USB na Ethernet. Rovněž tam uvidíte 45W napájecí MagSafe adaptér (ten ovšem tvoří součást standardní dodávky).

A pro názorné porovnání velikostí na dalších fotografiích naleznete srovnání MacBooku Air s běžným bílým MacBookem a mechaniky SuperDrive s iPhonem.

Fotoreportáž z rozebírání MacBooku Air

Jak se dalo čekat, objevila se také fotoreportáž z rozebírání MacBooku Air. (První ukázky útrob tohoto notebooku sice přineslo Gizmodo už koncem ledna, jenže bylo Applem přinuceno svou zprávu stáhnout.)

Nyní se do toho pustil iFixit. Ten se živí tím, že poskytuje uživatelům rady, jak si vlastními silami opravit či upravit Macy, iPody a iPhone a současně prodává příslušné náhradní díly. Rozebírání různých přístrojů Applu tedy v podstatě tvoří jeho denní chleba. Na svém serveru zveřejnil již mnoho reportáží z rozebrání (o některých z nich jsem se na MůjMacu zmiňoval), MacBook Air k nim přibyl, jakmile iFixit získal svůj stroj. (V tomto případě už Apple zasáhnout nemůže, u Gizmoda problém vězel v tom, že šlo o vzorek poskytnutý Applem).

Popis rozebírání a příslušné fotografie najdete zde, avšak AppleInsider poskytuje obsažný výtah tohoto originálu, uspořádaný přehledněji.

MacBook Air jako první Mac pracuje s 45W MagSafe adaptérem. Pro srovnání, MacBook užívá 60W a MacBook Pro 85W napájecí adaptér. K MacBooku Air se sice teoreticky dají připojit i starší MagSafe adaptéry, ale při položení stroje na rovný povrch se kvůli odlišnému uspořádání nepřichytí (v praxi tohle ovšem bude třeba jenom zřídka).

MacBook Air drží pohromadě celkem 88 křížových šroubů. Pro uvolnění baterie potřebujete vyšroubovat 19 šroubů – 10 pro sejmutí dna šasi a dalších 9 přidržuje samotnou baterii. Výměna baterie tedy není zrovna hračka, pro trochu šikovnější uživatele přesto bude celkem schůdná. iFixit proto hodlá brzy začít s prodejem náhradních baterií pro MacBook Air.

Pevný disk je usazen pod kabely vedoucími ke třem portům notebooku: USB, micro-DVI a zvukovému výstupu. Disk obalují molitanové vložky a pryžové tlumiče, což by mělo zajistit jeho dostatečnou odolnost vůči nárazům a otřesům. (Samozřejmě, nasazení SSD disku spolehlivost v tomto ohledu výrazně zvýší, avšak za hodně vysokou cenu). Pevný disk se bude měnit dost těžko, ovšem vzhledem k tomu, že se do šasi stroje dnes stejně 1,8“ disk s vyšší kapacitou nevejde, příliš na tom nezáleží.

iFixit rozebral též displej, což bylo dost složité. Zjistil, že celá montáž displeje váží jen 465 gramů, tedy o 34 procent méně než funkčně obdobná montáž v MacBooku. Vlastní panel LCD displeje s LED podsvícením je silný pouhé 3 milimetry, díky LED technologii navíc nepotřebuje invertor (pro lampy). Zvolená technologie displeje tedy přispěla k tenkosti stroje, LED podsvícení ovšem přináší i další výhody (nižší spotřebu energie a lepší obraz).

A dostáváme se k elektronice MacBooku Air, umístěné na několika deskách plošných spojů, zejména na skutečně malé základní desce, kvůli úspoře místa osazené oboustranně. O procesoru se již napsalo docela dost, rozebrání žádná překvapení nepřineslo.

Jako grafický čip slouží Intel North Bridge GS965, tedy integrovaná grafická část severního můstku čipové sady v úsporné verzi. U tohoto severního můstku se nacházejí tři čipy pokryté modrým epoxidem, jež zřejmě slouží pro ochranu obsahu HDCP.

Rozvaděč tepla umístěný nad větší částí základní desky je vyrobený z velmi tenkého hliníkového plechu a vypadá úplně jinak než ve všech ostatních Macích, dotýká se větráku, který iFixit nijak blíže nekomentuje. Teplotní čidlo se nachází na vlastní destičce nalepené mezi procesorem a grafickými čipy. Pohled základní desku také potvrzuje, že MacBook Air má RAM pevně připájenou k základní desce, tvoří ji 16 paměťových čipů, po 8 na každé straně desky. (Jde o gigabitové DDR2 čipy na 667 MHZ, dohromady dávají 2 GB ).

Na dolní straně základní desky se nachází čip Silicon Image SIL1392CNU starající se o HDMI videovýstup, řadič správy napájení Texas Instruments TPS51120 a další čipy pro správu napájení.

Už samotný název Air dává tušit, že Apple klade velký důraz na bezdrátové připojení, to se projevuje i v tom, že bylo věnováno značné konstrukční úsilí návrhu robustních WiFi antén. Elektronika pro toto připojení se nachází na samostatném rádiovém modulu, hlavní roli hraje čip Broadcom BCM4321KFBG, doprovázený několika dalšími čipy.

Za povšimnutí stojí též čip řadiče dotykové obrazovky Broadcom BCM5974, stejný, jaký se nachází v iPhonu a iPodu touch, zde ovšem slouží k ovládání multi-touch gest na trackpadu, leží na propojovací desce. Ta dále nese sériový flash čip SST 25VF020, který zřejmě funguje jako buffer mezi vstupními zařízeními a základní deskou. Propojovací deska obsahuje několik čipů CYPRUS, mimo jiné řadič pomalých USB zařízení.

Pod kurzorovými klávesami klávesnice se nachází deska reproduktoru. Výstup z ní jde jak do 20mm reproduktoru, tak do 3,5mm zvukové zdířky na boku. Zpracování zvuku zajišťuje čip Realtek ALC885 na dolní straně základní desky.

Většina důležité elektroniky se nalézá na základní desce (ačkoli ne všechna), a tak iFixit poskytuje fotografie desky ve vysokém rozlišení, zde najdete její horní stranu a tady stranu dolní (jde ovšem o soubory 600 a 700 KB velké).

iFixit rozebírání zakončil rozložením MacBooku Air skutečně na „prvočinitele“, základních součástek obsahuje stroj celkem dost, přesto to celé váží pouze 1,36 kilogramu.

Na vnitřku MacBooku Air jasně vidíte snahu o dosažení co nejmenších rozměrů, to se projevuje hlavně na deskách s elektronikou, na druhou stranu většina komponent je vcelku standardních, některé z nich jsou ovšem určeny do menších zařízení než notebooky (kupříkladu 1,8“ disk).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: