EyeTV Stick for DTT - Bez televize ani ránu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

EyeTV Stick for DTT - Bez televize ani ránu

19. prosince 2006, 00.00 | Asi to znáte, i když není televizní program českých TV nic vyjimečného, určitě se najde tu a tam nějaký pořad, film, nebo prostě něco, co stojí za vidění. V takové chvíli máte v zásadě dvě možnosti. Zapnout klasickou televizi a nebo využít služeb vašeho počítače. Pokud se zajímáte o to jak pořad nahrát, pak máte opět dvě možnosti (s dovolením vypustím už dnes mrtvou technologii VHS) a to buď nahrávat na klasický DVD rekordér a nebo opět použít počítač.

Jeden takový rekordér s analogovým tunerem a bez HDD už nějaký ten rok vlastním a celkem bez problémů využívám (respektive využíval jsem), ale před nedávnem se mi dostal do ruky TV Tuner EyeTV Stick for DTT od firmy Elgato a v tomto článku se pokusím nejen zhodnotit funkcionalitu tohoto tuneru, ale také zjistit, jestli může nahradit můj stávající DVD rekordér.


Když budete chtít provozovat TV na počítači, dává dnes smysl pořídit buď kombinovaný tuner pro příjem analogové i digitální TV (z vůle českých soudů u nás stále v plenkách) a nebo už na analog zapomenout a koupit jen digitál. Recenzované zařízení patří do druhé skupiny. Jedná se tedy pouze o přijímač digitální televize (DVB-T) v provedení USB 2.0. Pokud se nacházíte v místě pokrytí DVB-T vysíláním, nedává už analog příliš smysl, protože i přes někdy spornou kvalitu českého digitálního vysílaní dojde za relativně krátkou dobu k postupnému vypínání analogu. Pokud tápete v problematice DVB, doporučují stránky http://www.digitalnitelevize.cz, kde se dozvíte více o pokrytí a celkové technologii.


Vraťme se ale k recenzovanému tuneru. Firma Elgato Systems, původem německá společnost se sídlem v Mnichově, se zabývá především vývojem velmi známého programu EyeTV pro platformu Mac OSX. Program je určen pro ovládání tunerů, které Elgato rovněž dodává, stejně jako pro ovládání vybraných tunerů třetích výrobců. Nutno podotknout, že Elgato není výrobcem hardwaru, pouze prodává pod svojí značkou zařízení jiných výrobců. Z toho vyplývá fakt, že pro provoz EyeTV není vždy nutný tuner přímo od Elgata, ale pokud se budeme pohybovat v rovině legálního softwaru, je výhodné u nich zakoupit komplet tuner s přibaleným softwarem, protože samotný software je v prodeji za cenu, která se blíži celému kompletu. Recenzovaný tuner je v počítači detekován jako zařízení Nova-T Stick od výrobce Hauppauge. Seznam tuneru kompatibilních s EyeTV naleznete na stránkách výrobce http://www.elgato.com.


Tuner je dodáván v úhledné krabičce která kromě samotného zařízení ve velikosti USB flash disku obsahuje ještě instalační CD zmíněné aplikace EyeTV včetně karty s registračním číslem a manuálem v elektronické podobě, prodlužovací USB kabel a externí anténku pro příjem DVB signálu. Velikost tuneru je skutečně minimalistická a je vidět, že je zařízení směrováno především na cestující uživatele, protože ti rozhodně nebudou mít problém s přidáním tuneru do své brašny k notebooku. Nejsem cestující uživatel (alespoň ne co se Macu týče :-), tuner provozuji na Macu Mini G4 (1.5GHz G4 CPU, 80GB HDD, 512MB RAM, externí HDD Lacie 160GB, Belkin USB/Firewire USB Hub pro Mac Mini).


Minimální konfigurace je dle výrobce Macintosh G4, 256MB RAM, USB2 a Mac OSX Tiger. Sluší se dodat, že aplikace je Universal binary, takže vlastníci Intel Maců nepřijdou zkrátka. Po instalaci softwaru a následném zapojení tuneru dojde k pokusu o vyhledání dostupných kanálů. Tady bych se na chvilku zastavil. Dodávaná anténa není vůbec špatná a pokud jste v místě pokrytí, nejspíš na ní naladíte bez problému první multiplex (zvaný A). kde naleznete všechny kanály ČT (včetně ČT24 a ČT4 Sport) a navíc Novu a nějaká ta rádia. Co se mě týče, přestože se nacházím v Praze (konkrétně ve Vršovicích), druhý (stále testovací) multiplex se mi na ní chytit nepodařilo. Po přípojení aktivní pokojové antény se nakonec zdařilo naladit i multiplex B obsahující Prima TV, TOP TV, Óčko, Noe TV, 24 a opět nějaká ta rádia. Použitelnost tohoto multiplexu je ale velice diskutabilní, protože signál nejspíš chytám odrazy a průběžně ho ztrácím. Důvodem je samozřejmě fakt, že vysílání multiplexu B je stále ještě ve fází testování, takže jeho vysílací výkon je omezen. Pravda ale je, že na stejnou anténu jsem s klasickým set-top boxem Technisat Digipal 2 dosáhl výrazně lepšího příjmu, takže lze usuzovat, že citlivost tohoto tuneru není nikterak vynikající. Vznesl jsem dotaz na technickou podporu Elgata, kde mě velice ochotně a rychle poskytli beta verzi EyeTV aplikace, která by měla pomoci s citlivostí při vyhledávání kanálů. Bohužel ani tato verze situaci nezměnila, takže pro další kanály se budu muset přestěhovat :-). Chci ale tímto pochválit technickou podporu Elgata, která funguje opravdu excelentně.


Samotná aplikace EyeTV je v podstatě rozdělena do dvou základních částí. Jedna je samotný ovládací program ve tvaru dálkového ovládání k TV, která umožňuje přepínání kanálů a další obvyklé funkce včetně tzv. timeshiftu, tedy možnosti přímo sledovat současně nahrávaný program. Délku programu, který se automaticky ukládá pro možnost např. si znovu pustit gólovou situaci u fotbalového přenosu přičemž je přenos stále nahráván abychom o nic nepřišli, je možné si nastavit v nastavení aplikace. Druhá část aplikace se dále dělí na 4 základní oblasti. Jedná se o Recordings (správce nahraných pořadů), Schedules (programy naprogramované na základě času), Channels (menu sloužící pro ladění a nastavení pořadí kanálů) a konečně Program Guide (tzv. EPG, tedy elektronický programový průvodce). Co se týče menu Recordings, nabízí vše, co je třeba, solidní editace pořízeného záznamu, export do aplikace Toast pro vypalování na DVD, případě export do iPodu. Zde je třeba uvést, že nahrávaný program je ukládán jako datový tok MPEG, který je třeba pomocí funkce export poslat do programů Toast pro vypálení na DVD. Přímo uložené soubory není možné bez použití dalších programů vypalovat. Pokud používáte Toast Titanium pro vypalovaní, nebudete mít žádné problémy. Menu Schedules nabízí pohled na pořady, které jsou naprogramovaný (manuálně na základě času a nebo přímo z EPG) pro nahrávání. EyeTV Vám umožní v nastavení, pokud si například v EPG nastavíte nahrávání filmu od 20:00 do 21:30, definovat o kolik dříve má nahrávání začít a stejně tak o kolik později má být ukončeno.


Silnou stránku vidím v tom, že je aplikace (pokud běží) schopna probudit počítač ze sleep režimu (vyzkoušeno) a začít nahrávat. Bohužel už ho sama neumí po ukončení nahrávání uspat. Časované nahrávání dostává novou dimenzi, pokud využijete funkci EPG, ale k tomu až za chvíli. Menu Channels nabízí ladění kanálů, posun jejich pořadí atd. Ladit je možné automaticky, ale i manuálně. Menu Program Guide Vám nabízí pohled na EPG (pokud je vysíláno). V západní Evropě umožňuje přímé napojení na služby, které nabízejí mnoho detailů k vysílaným pořadům, ale bohužel české televize mezi nimi nejsou. My se musíme spokojit s EPG, které je vysíláno společně s přijímanými programy. EPG je nabízeno v multiplexu A zhruba na týden dopředu. Pro každý kanál nabízí detailní přehled plánovaných programů. stručný popis, čas vysílaní apod. Odsud je přímo možné definovat pořady pro časové nahrávání.


Jedinou slabinou je nefunkční čeština v EPG. S tím má problém i hodně klasických set-top boxů. nicméně nepotěší to. Bez mučení řeknu, že mi to nijak zvlášť nevadí a ani jsem nijak nepátral po případném řešení, nevylučuji proto, že existuje. Menu Preferences pak ve stručnosti nabízí mimo jiné nastavení chování samotné aplikace v systému, nastavení kvality exportu do iPodu, velikosti bufferu pro Timeshift funkci, definování klávesových zkratek, externích zdrojů pro EPG, parametrů displeje a monitoring sily signálu. K nastavení displeje je možné jen dodat, že tuner samozřejmě podporuje nejen klasickou TV v poměru 4:3, ale také stále častěji používaný poměr 16:9 (hojně vysílaný na kanálech ČT), Co se nároku na výkon týče, nahrávání a současné sledování nahrávaného pořadu zatíží CPU mého počítače max. na 50 procent.


Jaký je tedy závěr této recenze? Zařízení zcela nahradilo můj stavajíci DVD rekordér. Aplikace je skutečně maximálně přívětivá a myslím, že dokonale srozumitelná i pro laika. Plusem je nejen příjemné uživatelské rozhraní, ale také bezproblémová funkcionalita, bezztrátové nahrávání přijímaného signálu vyplývající z technologie záznamu (DVD konvertuje signál konvertovaný z digitálu na analog znovu do digitálu, díky absenci digitálního tuneru) a nepochybně také mobilita ve spojení s notebookem, Jedinou slabinou jsou nefunkční české znaky v EPG. Vzhledem k tomu, že samotná firma Elgato tento tuner inzeruje jako digitální rekordér TV vysílání je třeba dodat, že reklama nijak nelže a zařízení vám poskytne vše, co běžně dostupné DVD rekordéry. Výrobce nabízí tento tuner za 99.95 EUR (do 31.12.2006 probíhá akce za 89.95 EUR). Navíc počítejte 15 EUR za dopravu. České obchody jsou obecně o něco dražší, ale pochopitelně je případná záruční oprava snadněji řešitelná. Tuner mohu vřele doporučit a pokud by to nebyl dárek, neváhal bych do něj investovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: