Dění okolo iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo iOS

15. července 2011, 00.00 | Apple uvolnil třetí beta verzi iOS 5, jež opět přináší řadu menších vylepšení a změn. Vyšly též nové beta verze Xcode 4.2 a iTunes 10.5. iOS 5 by mohl aktivovat Bluetooth hardware Apple TV. A Intego uvedla antivirovou aplikaci VirusBarrier pro iOS.

Hlavní očekávání se nyní sice zaměřují na uvedení Mac OS X Lion a modernizovaných Maců, ale dost se toho děje také na poli iOS, na což se podíváme v tomto článku.

Vývojářům se nabízí již třetí beta verze iOS 5

V pondělí Apple uvolnil už třetí beta verzi iOS 5 (sestavení 9A5259f) pro vývojáře (a samozřejmě též příslušnou vývojářskou sadu). Druhá beta verze iOS 5 přitom vyšla 24. června, zatímco první se objevila vzápětí po představení iOS 5 na zahájení konference WWDC 2011 (6. června). Ostrou verzi iOS 5 Apple slibuje vydat někdy na podzim (blíže to dosud neupřesnil), do té doby jistě ještě přijdou další beta verze.

Podporovaný hardware zůstal stejný, iOS 5 je určen pro iPady obou generací, pro iPhony 3GS a 4 (GSM i CDMA verzi) a pro iPody touch třetí a čtvrté generace. Uvolněna byla také nová beta verze varianty iOS 5 po Apple TV druhé generace.

Vyšly též nové beta verze Xcode 4.2 a iTunes 10.5

Vedle nové beta verze iOS 5 byly ovšem uvolněny také nové beta verze dalšího doprovodného softwaru. V případě integrovaného vývojového prostředí Xcode Apple vydal hned dvě různé verze.

Zaprvé vyšla GM verze Xcode 4.1, ta je ovšem určena především pro přípravu aplikací Mac OS X Lion, který by se měl již velmi brzy začít prodávat (zároveň to znamená, že se brzy počne nabízet i konečná verze Xcode 4.1, pravděpodobně totožná s GM verzí).

Xcode 4.1 podle některých zpráv nabízí podporu Interface Builderu pro automatická rozvržení uživatelského rozhraní, nové ovládací prvky rozhraní Aqua a podporu celoobrazovkového režimu Lionu v hlavním pracovním prostoru.

Současně však Apple uvedl též třetí předběžnou verzi (Developer Preview 3) Xcode 4.2 určenou pro aplikace iOS 5. Ta by měla vyřešit problém s organizátorem a také se spotřebou paměti při práci s IPSW soubory.

A dále ještě Apple uvolnil třetí beta verzi iTunes 10.5 (pro Mac OS X a Windows), jež je potřebná pro synchronizaci přístrojů s nainstalovanou třetí beta verzí iOS 5 (s iOS 5 bude synchronizace možná i přes bezdrátové připojení, k tomu ale potřebujete iTunes 10.5).

Novinky nalezené ve třetí beta verzi iOS 5

Brzy poté se samozřejmě počaly objevovat první zprávy o změnách a novinkách odhalených ve třetí beta verzi iOS. Rozsáhlý popis změn předložil web It's All Tech. Zdá se, že nová beta verze obecně zvýšila výkon, hlášení uživatelů naznačují, že se prodlevy systému citelně omezily.

Rozšířená správa lokalizačních služeb

Vylepšeny a rozšířeny byly možnosti ovládání Polohových služeb (Location Services) pracujících s geografickou polohou přístroje.

Přímo při počátečním konfigurování iOS 5 teď lze tyto služby zapnout nebo vypnout a navíc třetí beta verze dovoluje určit, které systémové funkce (jako třeba vyhledávání BTS, diagnostika, reklamy iAd, nastavení časového pásma a informace o provozu) mohou využívat údajů o poloze zařízení. Samozřejmě i nadále zůstaly zachovány možnosti nastavování lokalizačních služeb pro jednotlivé aplikace přítomné již ve stávajících verzích iOS.

Přibyla též volba pro nastavení hlasového roamingu (Voice Roaming). Ke stávající možnosti vypnout datový roaming, aby se uživatel vyhnul placení vysokých poplatků za datové přenosy v roamingu, se v nové beta verzi nabízí ještě přepínač pro hlasový roaming, jímž lze zabránit telefonu v připojování k „cizím sítím“ v režimu roamingu pro hovory, což často také nebývá zrovna levné.

Novinky aplikace „Music“ a prohlížeče Safari

Aplikace „iPod“ byla v iOS 5 na iPhonu a iPadu přejmenována na „Music“ (hudba), tak jako tomu již nyní je na iPodu touch. A třetí beta verze iOS 5 navíc při spuštění téhle aplikace oznámí, že videoobsah (filmy, televizní pořady a hudební videa) byl přemístěn do aplikace „Videos“ (videa).

Aplikace „Music“ mimoto dostala tlačítko „Store“ (obchod), jež uživatele přenese do obchodu iTunes Store.

V předvolbách webového prohlížeče Safari lze opět mazat cookie soubory a data a přibyla nová stránka „Advanced“ (pokročilé volby) poskytující dodatečné nástroje pro odstranění dat a pro spuštění ladicí konzoly (to ovšem bude zajímat spíše vývojáře).

Další drobnější změny

Další změny už jsou spíše kosmetického rázu. Aplikace „Reminders“ (připomínky), nově doplněná v iOS 5, dostala novou ikonu a nastavení „Wi-Fi Sync“ pro bezdrátovou synchronizaci se teď jmenuje „iTunes Wi-Fi Sync“.

A přímo v aplikaci poštovního klienta Mail lze nyní vytvořit novou schránku příslušným tlačítkem (vcelku očekávatelný krok v rámci snahy iOS 5 o snížení závislosti na osobních počítačích).

Třetí beta verze též konečně oficiálně umožňuje nastavovat vlastní oznamovací tóny pro SMS zprávy, přičemž se dá vybírat z předem připravených tónů, nebo je možné doplnit vlastní tóny. To samozřejmě není něco, čím by se mohl Apple chlubit, mnohé „hloupé“ telefony totéž zvládaly již před lety.

A samozřejmě, iPhony s hackersky otevřeným (jailbroken) firmware to uměly také, avšak teprve teď to bude možné bez zásahů do systému. Ovšem jak dodává TechCrunch, oznamovací tóny půjde nastavovat i pro mnohé další události – pro nové hlasové vzkazy, pro nově přijaté zprávy elektronické pošty, pro odeslané zprávy, pro příspěvky poslané na Twitter, pro kalendářní upozornění a pro oznámení připomínek.

AppleInsider doplňuje, že uživatelé iMessage pod třetí beta verzí iOS 5 nebudou moci komunikovat s přístroji používajícími jeho první beta verzi, ale spolupráce s druhou beta verzí se zdá být v pořádku. Také byl napraven problém, při němž šetřič obrazovky Apple TV mohl snižovat výkon bezdrátového zrcadlení obrazového výstupu přes AirPlay.

A aplikace „Reminders“ by již neměla mít potíže s oznamováním připomínek při vstupu na určité místo, pokud s připomínkou nebyl spojený konkrétní datum. Stále se ovšem jedná o beta verzi a doprovodná dokumentace pořád popisuje řadu přetrvávajících známých chyb.

Už jsou aktivní pomocné funkce „Assistive Touch“ pro iPad

Třetí beta verze iOS 5 také aktivovala pomocné funkce „Assistive Touch“ (dodatečné funkce pro usnadnění dotykového ovládání) pro iPad. Již v předchozí verzi sice byla přítomná příslušná nastavení, ale teprve teď jsou tyto funkce skutečně aktivní. Poskytují pomoc těm, kdo by mohli mít potíže s běžnými gesty a tlačítky pro ovládání iPadu.

Stištěním určeného rohu obrazovky iPadu se vyvolá překryvné menu, jež dovoluje jedním klepnutím používat všechny ovládací funkce iPadu jako jsou otočení, zatřesení, změna hlasitosti a dokonce i gesta. Běžná gesta (například švihnutí prsty) lze v tomto menu napodobit jedním klepnutím a vlastní gesta se dají zaznamenat a potom znovu vyvolat jediným příkazem.

Všechny tyto funkce jsou samozřejmě určeny především pro uživatele s postiženími, která jim ztěžují nebo zcela znemožňují užívat tradiční dotykové ovládání.

AirPlay zrcadlení pro FaceTime

Další novinky třetí beta verze iOS 5 si všiml TiPb. Pro videohovory FaceTime totiž dovoluje zrcadlení obrazového výstupu přes AirPlay, takže lze začít videohovor a pak ho přesměrovat na velkou obrazovku.

Videokamera ovšem zůstane na přístroji s iOS, takže při vedení hovoru se uživatel nesmí zapomenout dále dívat do kamery, přesto to v řadě případů může být docela užitečné, zejména při skupinových hovorech. Pokud tahle možnost zůstane zachována i v ostré verzi iOS 5 (což není úplně jisté), dále to rozšíří možnosti využívání videohovorů FaceTime.

iOS 5 aktivuje podporu Bluetooth připojení v Apple TV

Už jsme zmínili, že Apple vydal také novou beta verzi iOS 5 pro Apple TV druhé generace. Ta samozřejmě především zajišťuje spolupráci Apple TV s přístroji používajícími iOS 5 (kupříkladu podporu funkce AirPlay), ale zřejmě též přinese podporu některého dosud nevyužívaného hardwaru, konkrétně se jedná o podporu Bluetooth připojení.

Rozebrání Apple TV druhé generace ukázalo, že přístroj obsahuje WiFi/Bluetooth čip Broadcom BCM4329XKUBG. Avšak stávající firmware (upravená varianta iOS 4.x) nezahrnuje podporu pro Bluetooth.

Ale s iOS 5 se to změní, tam již podpora Bluetooth přítomná bude, Apple jako hlavní využití uvádí připojení bezdrátových klávesnic. To samozřejmě bude užitečné, značně to zjednoduší vkládání textu, například při zřizování účtů pro iTunes Store, při zadávání hesel pro vstup do WiFi sítí a přirozeně i pro nejrůznější vyhledávání. Zdá se však, že by Apple TV s novým firmwarem mohla umět spolupracovat i s jinými Bluetooth zařízeními, včetně přístrojů s iOS.

Aktivace Bluetooth připojení Apple TV bude možná ve standardním menu nastavení, poté se objeví normální menu spárování Bluetooth zařízení a bude třeba zadat příslušné heslo. (Ukazují na to aktivační řetězce pro Bluetooth v kódu beta verzí iOS 5 pro Apple TV.)

Dovolí Apple používání dodatečných aplikací na Apple TV?

Silnější podpora bezdrátového hardwaru přirozeně vyvolává nové spekulace o tom, zda se Apple přece jenom nechystá umožnit též na Apple TV používat dodatečné aplikace. Technicky by to bylo celkem snadno proveditelné, protože Apple TV druhé generace používá variantu iOS, ovšem dosud byly možnosti ovládání takových aplikací značně omezené.

Avšak s iOS 5 tomu bude jinak, protože přes Bluetooth lze připojit četná vstupní zařízení. Dalo by se tak připojit i polohovací zařízení, což by mohlo dovolit Apple TV ovládat z Bluetooth klávesnice a myši. A pak si jde představit třeba nasazení webového prohlížeče (nejspíš Mobile Safari z iOS).

V úvahu připadají také hry, o nichž se mluví už hodně dlouho, ovšem přes Bluetooth půjde připojit i četné herní ovladače. (Steve Jobs před časem naznačil, že by Apple mohl spustit App Store též pro toto zařízení, až nastane vhodná doba, což může být již blízká budoucnost).

Zatím ovšem zůstáváme odkázáni na dohady, situace se asi vyjasní nejdřív na podzim, kdy vyjde ostrá verze iOS 5 a zároveň se očekává též uvedení nového hardwaru pro iOS. A kolují pověsti, že Apple ve zhruba stejné době uvede novou verzi Apple TV vybavenou dvoujádrovým procesorem A5, podporujícím přehrávání 1080P videa.

Příprava aplikací pro Apple TV by nemusela být až tak složitá, protože většina programového kódu bude shodná s kódem pro ostatní zařízení s iOS, odlišné bude pouze ovládání, bude tak záležet především na tom, jak se rozhodne Apple, více se snad dozvíme v září.

Intego uvedla VirusBarrier pro iOS

O potřebě antivirového softwaru pro Mac OS X se nadále vedou zuřivé polemiky, přesto takové programy existují, k jeho hlavním dodavatelům patří firma Intego. A ta se nyní rozhodla rozšířit svou působnost také na iOS, když vydala aplikaci VirusBarrier pro iOS. (Vzhledem k tomu, že se prodalo přes 200 milionů přístrojů s iOS, není divu, že se Intego snaží prosadit i na tomto poli.)

Velká část kódu aplikace je odvozena z programu VirusBarrier X6 pro Mac OS X, ale kvůli vlastnostem iOS funguje značně odlišně. VirusBarrier pro iOS totiž kontroluje, zda se v souborech na přístrojích s iOS nevyskytuje škodlivý software, který by se mohl přenést dál, zejména na osobní počítače.

iOS je vzhledem ke své uzavřenosti proti škodlivému softwaru značně odolný (i když úplně neprůstřelný není, o čemž svědčí existence hackerských nástrojů pro otevírání firmwaru – jailbreaking - využívajících různých bezpečnostních děr), a tak musela Intego najít jiné odůvodnění této aplikace. Narozdíl od Mac OS X navíc aplikace iOS pracují izolovaně od sebe, takže není možné provádět antivirové kontroly systému a běžících aplikací tak jako na osobních počítačích (včetně Maců).

VirusBarrier nemůže provádět automatické či načasované prohlídky systému, místo toho se dá ručně spustit, aby prohledal uživateli přístupné soubory a přílohy elektronické pošty v iOS na přítomnost škodlivého softwaru a hackerských nástrojů, dále může kontrolovat též vzdálené soubory uložené na serverech služeb MobileMe a Dropbox či na WebDAV serverech.

Prochází také soubory stažené ze Safari a dokumenty použitelné ve více aplikacích, jako jsou například dokumenty Microsoft Office, PDF a HTML soubory, soubory JavaScriptu, komprimované archívy, spustitelné programy Windows a podobně.

A dále ještě zjišťuje, zda navštěvované weby neobsahují podvodné URL adresy či jiné webové hrozby anebo jestli neslouží k hostování škodlivého softwaru. Prohlídky se sice musí spouštět ručně, ale jejich dokončení už může proběhnout v pozadí, nakažené soubory aplikace údajně dokáže opravit. A samozřejmě si umí automaticky stahovat aktualizované definice škodlivého softwaru.

VirusBarrier pro iOS se prodává za 2,99 USD (2,39 EUR), v ceně jsou zahrnuty roční aktualizace definic hrozeb. Aktualizace na další rok stojí 1,99 USD (1,59 EUR). Aplikace funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším.

Webové diskuse přirozeně plní spory o užitečnost této aplikace, ale jako ochrana před šířením softwarových hrozeb přes přístroje s iOS by se hodit mohla. Avšak podle reakcí uživatelů zatím nepracuje právě bezchybně, což její použitelnost značně omezuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: