Další nové informace ke Snow Leopardovi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Další nové informace ke Snow Leopardovi

28. srpna 2009, 00.00 | Upgrade verze Snow Leoparda za 29 USD se dá nainstalovat i na Macy s Tigerem. Snow Leopard zahrnuje jednoduchou ochranu proti škodlivému softwaru (konkrétně proti trojským koním). A Adobe způsobila značný rozruch prohlášením, že bude pod Snow Leopardem podporovat pouze Creative Suite 4, avšak později své výroky poněkud zmírnila.

Dnes se v USA a v některých dalších zemích začíná prodávat Mac OS X 10.6 Snow Leopard, a tak není divu, že se většina zpráv týká tohoto operačního systému.

Popis hlavních novinek jsme již přinesli, na webu Applu najdete přehled základních vylepšení tady a další podrobnosti předkládá tato stránka. K některým z nich se vrátíme později (až budou dostupné také názory a zkušenosti recenzentů), ale zde se podíváme na jiné věci, jež na stránkách Applu nenajdete:

Disk Snow Leoparda lze použít též na Macích s Tigerem

Změna cenové politiky Snow Leoparda vyvolala jisté zmatení (i mezi našimi čtenáři). Oficiálně totiž Apple nabízí Snow Leoparda jako upgrade pro stroje s Leopardem (Mac OS X 10.5) za 29 USD, zatímco vlastníkům Maců s Mac OS X 10.4 Tiger jako jediný způsob přechodu doporučuje pořízení sady Mac Box Set za 169 USD. Tak to alespoň uvádí v technických specifikacích Snow Leoparda. V podstatě tak vlastně neexistuje žádná „plná verze“ samotného Snow Leoparda, jako tomu bylo v případě Leoparda (která stála 129 USD).

Avšak přinejmenším technicky bude možné upgrade verzi za 29 USD použít i na stroje s Tigerem. Uvádí to Walt Mossberg, známý autor renomovaného deníku The Wall Street Journal, ve své (dosti zběžné) recenzi Snow Leoparda poznamenává, že upgrade verze bude použitelná také na počítač s Tigerem. Apple totiž připouští, že tato verze bude na Macích s Tigerem správně fungovat, takže lze (oproti oficiálnímu řešení s Mac Box Setem) ušetřit 140 USD. (Mossberg má s Applem, zejména pak se Stevem Jobsem, značně nadstandardní vztahy, proto jeho výrok lze považovat za hodnověrný.)

Též server Wired potvrzuje, že je možný přímý přechod z Tigera na Snow Leoparda. A nejen to, měla by zřejmě být možná také čistá instalace, kdy se zcela vymaže disk a Snow Leopard se nainstaluje, aniž by na daném Macu byl přítomen nějaký operační systém. Wired k tomu podotýká, že uživatelé přecházející z Tigera by měli zvážit zazálohování svých souborů Tigera a následnou čistou instalaci.

Přechod z Tigera ovšem již z podstaty nebude tak hladký jako z Leoparda, protože některé starší aplikace nemusí být kompatibilní, ty samozřejmě bude třeba rovněž aktualizovat. V zásadě ale neexistují žádné technické překážky přímého přechodu z Mac OS X 10.4 Tiger (uvedeného na trh v dubnu 2005) na Snow Leoparda.

Nepochybně se objeví srovnání s chystanými Windows 7, jež dovolují přechod jen z Visty, z Windows XP bude možná pouze čistá instalace s vymazáním disku a přeinstalováním aplikací, což okrajově zmiňuje i Mossberg (v případě Windows XP se však musí vzít v úvahu jejich dnes už značné stáří, na trh přišla již v roce 2001).

Zdá se tedy, že čistě technicky bude možné skoro ve všech případech použít k přechodu verzi Snow Leoparda za 29 USD, dosud však není jasné, jak tomu bude z hlediska licenční politiky (užití upgrade verze na Tigera by nemuselo být legální).

Snow Leopard zahrnuje základní ochranu proti škodlivému softwaru

Značný zájem vzbudily zprávy, že Snow Leopard obsahuje prvky ochrany proti škodlivému softwaru (v angličtině obvykle označovanému souhrnným termínem „malware“).

Otázka bezpečnosti Mac OS X patří k tématům vyvolávajícím bouřlivé debaty. Jistě, to, že se pro Macy vyskytuje méně hrozeb, částečně souvisí i s jejich menším zastoupením, ale existují též technické důvody, proč je Mac OS X bezpečnější než Windows.

To ovšem neznamená, že by neexistovaly vůbec žádné bezpečnostní hrozby namířené proti němu, zatím zřejmě největší nebezpečí představují trojští koně, maskující se jako softwarové aktualizace nebo instalátory.

Apple to sice v popisu novinek Snow Leoparda neuvádí, ale zdá se, že nový systém zahrnuje také určitou ochranu proti takovýmto „softwarovým breberkám“.

Upozornila na to bezpečnostní firma Intego, jež mimo jiné dodává antivirový software pro Mac OS X. Na jejím blogu se objevil příspěvek s poněkud přehnaným názvem „Snow Leopard obsahuje antivirus“.

Když totiž diskový obraz nebo balík instalátoru bude obsahovat známý škodlivý software, Snow Leopard vydá varování, že může poškodit počítač. Jestliže uživatel odmítne otevření instalátoru, podezřelý soubor se automaticky přemístí do koše. (V případě stažených souborů instalátorů dialogové okno nabízí volby pro otevření souboru nebo jeho vyhození do koše.)

Intego uvádí, že ještě nezjistila, jak přesně daný mechanismus funguje, ale podle informací z diskusních for tato funkce odhaluje jenom známé trojské koně.

Z dosavadních zjištění vyplývá, že se definice škodlivého softwaru nacházejí v souboru /System/Library/CoreServices/CoreTypes.bundle/Contents/Resources/XProtect.plist, ten však zatím obsahuje pouze definice pro trojské koně iServices a RSPlug, nemělo by ovšem být nijak těžké soubor aktualizovat. A takto se zkoumají jen soubory přijaté elektronickou poštou nebo stažené z Webu.

Macworld k tomu poznamenává, že už Mac OS X 10.4 Tiger zavedl „souborovou karanténu“ prověřující stahované soubory, tato funkce byla dále posílena v Leopardovi, kde se obvykle projevuje jako dialogové okno, které vyskočí, když uživatel poprvé otevře soubor stažený z Internetu aplikacemi Mail, Safari nebo iChat. Okno udává, jaká aplikace soubor stáhla, odkud a kdy. A poskytuje volby pro otevření souboru, zrušení operace a pro zobrazení webové stránky, z níž byl soubor stažen.

Ve Snow Leopardovi Apple prostě rozšířil záběr souborové karantény i na známý škodlivý software. Ten sice zatím zahrnuje jenom ony dvě zmíněné definice, ale Apple Macworldu řekl, že seznam definic bude možné aktualizovat pomocí mechanismu Software Update (což se všeobecně předpokládalo).

Tahle ochrana ovšem funguje pouze pro soubory stažené z webových prohlížečů, přijaté poštovními klienty nebo získané přes iChat, soubory z jiných zdrojů (například z FTP archívu či z BitTorrentu) se zkoumat nebudou.

Do plného antiviru tudíž má daleko (ten by měl hlídat všechny možné vstupy škodlivého softwaru) a především nenabízí žádnou možnost odstranění softwarových škůdců poté, co se systém už nakazí. A antivir by se též měl snažit systém ochránit i před neznámými hrozbami.

Tvrzení Intega tedy bylo značně nadnesené, Intego a další dodavatelé bezpečnostního softwaru pro Mac OS X mohou zůstat v klidu, Apple do Snow Leoparda neintegroval konkurenci jejich řešení a ani to nemá v úmyslu, což potvrdil Macworldu. Jde prostě o ochranné opatření proti těm několika málo trojským koním, jaké dnes pro Mac existují.

Není sice úplně neprůstřelné, ale nepochybně dále zvyšuje bezpečnost Maců, stroje se Snow Leopardem tak budou do jisté míry chráněny před trojskými koni, i když nebudou používat žádný jiný ochranný software.

Adobe vyvolala rozruch svými prohlášeními o podpoře jednotlivých verzí Creative Suite pod Snow Leopardem

Když Adobe v polovině srpna oznámila, že příští verze Creative Suite (tedy verze 5) nebude podporovat procesory PowerPC, nikoho to zvlášť nepřekvapilo, ostatně podporu těchto procesorů opouští se Snow Leopardem i samotný Apple.

Jenže nyní způsobila Adobe mnohem větší rozruch, protože její nová prohlášení se zprvu zdála naznačovat, ze pod Snow Leopardem bude podporovat pouze Creative Suite 4 (CS4).

Seznam často kladených otázek ke Creative Suite pod Snow Leopardem totiž mluví výhradně o CS4 a vše to „dorazil“ John Nack, produktový manažer Photoshopu, když na blogu Adobe oznámil, že byla otestována kompatibilita CS4 pod Snow Leopardem. Z CS4 funguje vše kromě automatické aktualizace Flash panelů a Adobe Drive/Version Cue. Bouřlivé reakce však vyvolala následující věta, že Creative Suite 3 (CS3) a dřívější verze se netestovaly.

To mnozí pochopili tak, že Adobe pod Snow Leopardem nebude podporovat jiné verze Creative Suite než CS4, což pochopitelně vzbudilo značnou nevoli. John Nack byl nucen svůj příspěvek aktualizovat, ujasnil, že CS3 není vyloženě nepodporovaná pod Snow Leopardem, neplánuje se však vynaložení jakýchkoli prostředků na úpravy tohoto 2,5 roku starého softwaru v odpověď na změny, jež Apple provedl v základech Mac OS X, hlavním cílem Adobe teď totiž je přenést Photoshop do prostředí Cocoa.

A v druhé aktualizaci Nack doplnil, že tým Photoshopu otestoval pod Snow Leopardem Photoshop CS3 a nezjistil žádné vážné problémy. A následně vydal ještě dodatečné vysvětlení, v němž celou věc rozebírá podrobněji.

Testování Photoshopu CS3 ukázalo, že pod Snow Leopardem funguje dobře. Už během vývoje Snow Leoparda Adobe ohlásila Applu několik desítek problémů a ten všechny podstatné potíže vyřešil. Zbyly pouhé dva známé problémy, modré zvýraznění okolo oken Photoshopu zobrazované funkcí Exposé je příliš silné a při používání kurzorových šípek k měnění hodnot v textových polích se v japonské verzi systému čísla mění pomaleji.

A dále Nack vysvětluje, proč tohle Adobe neřekla hned. Její zásadou je neohlížet se zpět a nevydávat dodatečné aktualizace již neprodávaného softwaru. Podle Nacka tak Adobe nenutí zákazníky k upgradu, ale prostě své omezené prostředky soustřeďuje na současné a budoucí technologie (zde Nack podotýká, že podobně se chová též Apple, který často bez náhrady zrušil podporu starých technologií). Pokud tedy Adobe prohlásí, že produkt oficiálně podporuje, znamená to, že ho na dané platformě otestovala skutečně důkladně.

S Photoshopem CS3 by pod Snow Leopardem neměly být vážnější potíže, avšak protože nebyl testován tak rozsáhle, jak by vyžadovala plná certifikace, nadále platí, že oficiálně Adobe pod Snow Leopardem Creative Suite 3 (a dřívější verze) nepodporuje.

Závěr proto zní, že aplikace CS3 sice pod Snow Leopardem nejspíš budou pracovat docela dobře, ale jestli se přece jenom vyskytnou potíže, Adobe s nimi nepomůže, jako řešení doporučí přechod na CS4.

Takovýto postoj sice nadále vzbuzuje nevoli mnoha uživatelů CS3, přesto je situace pro ně podstatně příznivější, než se zdálo z prvních zpráv.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: