Apple vydal iOS 4.2 a další související aktualizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple vydal iOS 4.2 a další související aktualizace

24. listopadu 2010, 00.00 | V pondělí se konečně objevila ostrá verze iOS 4.2.1 pro iPhone, iPod touch a iPad, přináší četné novinky, zejména pro iPad. Aktualizovaný software vyšel také pro novou Apple TV a začaly se nabízet nové verze aplikací balíku iWork pro iPad podporující iOS 4.2.

Uživatelé iOS se dočkali, v pondělí Apple vydal ostrou verzi iOS 4.2, zde se podíváme, jaké novinky přináší (většina jich je ovšem známá už z beta verzí), nejprve si však zopakujme, co tomu předcházelo:

Dlouhé čekání na iOS 4.2

Přípravy iOS 4.2 oznámil Steve Jobs již 1. září na tradiční akci představující nové iPody, tehdy slíbil, že tato nová verze iOS, určená nejenom pro iPhone a iPod touch, ale též pro iPad, se k uživatelům dostane v listopadu. První beta verzi vývojáři obdrželi v polovině září a pak vycházely další beta verze.

Na počátku listopadu přišel iOS 4.2GM, naznačující, že se už blíží uvedení ostré verze, jenže poté bylo nalezeno ještě několik závažných chyb, jež ostrou verzi oddálily, nejprve Apple vydal druhou GM verzi pro iPad a minulý čtvrtek vyšel iOS 4.2.1GM pro všechna podporovaná zařízení.

O víkendu se tak zdálo, že si na ostrou verzi ještě chvíli počkáme, avšak v pondělí bylo zase všechno úplně jinak. Nejprve Apple oznámil, že iOS 4.2 vydá v pondělí, učinil tak prostřednictvím tiskové zprávy, zdůrazňující především novinky pro iPad. Kromě toho se tam objevila zmínka, že funkce Find My iPhone (použitelná také pro iPod touch a iPad) bude nově dostupná i bez účtu u služby MobileMe.

A poté v 10:00 východopacifického času byla skutečně uvolněna ostrá verze iOS 4.2. Získat se dá připojením podporovaných zařízení k Macu nebo PC s nainstalovanými iTunes 10.1, příkazem pro vyhledání aktualizací. Podpůrný web Applu nabízí popisy novinek iOS 4.2, a to rovnou dva. Popis aktualizace pro iPhony a iPody touch najdete tady, popis novinek pro iPad se nalézá zde.

Mimochodem, Apple sice všude uvádí, že jde o iOS 4.2, avšak drobná poznámka na konci seznamu novinek sděluje, že v uživatelském rozhraní iOS a v iTunes se zobrazí číslo verze 4.2.1. Naplnila se tak předchozí očekávání, Apple skutečně rovnou vydal iOS 4.2.1 (iOS 4.2 zjevně obsahoval příliš závažné chyby).

Podporovaná zařízení

iOS 4.2.1 se samozřejmě dodává pro všechny iPady (svým hardwarem se podobají iPhonu 4, avšak jejich SoC čip nese pouze 256 MB RAM namísto 512 MB). Dále se nový firmware (stejně jako všechny předchozí verze iOS 4.x) nabízí pro Phone 4, iPhone 3GS a iPhone 3G a pro iPody touch druhé generace a novější.

iPhone 3G však některé významné vlastnosti iOS 4.2.1 (a iOS 4.x obecně) nepodporuje, například multitasking, schází mu též podpora pro sociální herní síť Game Center a i pro novou funkci AirPlay (to probereme podrobněji níže).

Novinky iOS 4.2.1

Ilustrovaný přehled novinek iOS 4.2 předkládá tato stránka na webu Applu, přínosy iOS 4.2 se však dost liší pro iPady a pro ostatní zařízení.

Novinky pro všechna podporovaná zařízení

Některé funkce iOS 4.2 jsou nové jak na iPadu, tak také na iPhonu a iPodu touch. Pro všechna podporovaná zařízení iOS 4.2(.1) doplňuje hlavně dvě významné nové funkce, jež Steve Jobs předvedl již 1. září.

AirPlay

Nová funkce AirPlay, vycházející z dřívější funkce AirTunes, umožňuje (bezdrátový) streaming mediálního obsahu z přístrojů s iOS 4.2 na novou Apple TV (a později i na další kompatibilní zařízení). Přístroj s novou verzí iOS tak nyní umí totéž, co osobní počítače s nainstalovanými iTunes 10.1. (Názorně to předvádí tohle video Applu.)

Funkci AirPlay však nepodporuje iPhone 3G, což ovšem příliš nepřekvapuje, už výše jsme připomněli, že tento telefon nezvládá řadu významných vlastností iOS 4.x (je proto dost pravděpodobné, že budoucí verze iOS ho přestanou podporovat úplně, jako tomu již dnes je s původním iPhonem).

Práci s touhle funkcí podrobněji popisuje Macworld, na novou Apple TV (s aktualizovaným firmwarem, viz níže) takto lze posílat videa, fotografie a zvuk, na zařízení s iOS 4.2 se ale nejprve musí spustit přehrávání a teprve potom jde výstup přesměrovat.

Přehrávání je možné ovládat jak ze zdrojového přístroje, tak na cílové Apple TV, zdrojový přístroj se dá uspat, vysílat data bude dál, dokud mu vydrží baterie. Apple TV pro takto zasílaný obsah používá velký lokální buffer, takže je možné jeho plynulé „převíjení“.

Podpora AirPlay však zatím funguje jen v některých aplikacích a přehrávat lze pouze ty formáty, jež nová Apple TV podporuje (funkce AirPlay posílá datový proud, který musí Apple TV dále zpracovat).

AirPlay umožňuje také bezdrátový streaming zvuku do přístupového bodu AirPort Express s připojenými reproduktory, případně přímo do reproduktorů s podporou AirPlay, jež by se měly brzy objevit na trhu (přinejmenším v USA, dají se čekat i další podobná cílová zařízení).

AirPrint

Druhou významnou všeobecnou novinku iOS 4.2 představuje funkce AirPrint, tedy bezdrátový tisk z přístrojů s iOS 4.2 na kompatibilní tiskárny, aniž by byla nutná instalace ovladačů pod iOS.

Avšak jak jsme informovali už dříve, původně se od ní očekávaly ještě širší možnosti, beta verze Mac OS X 10.6.5 a iTunes 10.1 totiž naznačovaly, že kromě kompatibilních tiskáren bude možný bezdrátový tisk i na sdílené tiskárny připojené k Macům s Mac OS X 10.6.5 a k PC s Windows a nainstalovanými iTunes 10.1.

Ostré verze Mac OS X 10.6.5 a iTunes 10.1 však tuto možnost nezahrnují a když se na ni Macworld ptal Applu, dostal vyhýbavou odpověď, že to částečně umějí některé jiné aplikace iOS, ale zatím je funkce AirPrint jen pro ty tiskárny, co ji přímo podporují.

Jenže to prozatím je pouze pár tiskáren HP s technologií ePrint, takový výběr asi většině uživatelů stačit nebude. (Jak vyplývá ze seznamu kompatibilních tiskáren na webu Applu, jde jenom o 11modelů.)

Už se však objevily aplikace třetích stran, jež bezdrátový tisk na sdílené tiskárny umožňují, v nejbližší budoucnosti tak pro podporu sdílených tiskáren bude nutný dodatečný (často placený) software.

Možná s tím však Apple přece jenom něco udělá, jednomu ze čtenářů serveru MacRumors na dotaz, zda AirPrint opravdu podporuje pouze 11 tiskáren, Steve Jobs odpověděl, že brzy toho přijde víc, až se uskuteční přechod k tisku bez ovladačů, což bude ohromná změna. Není ovšem jasné, co přesně znamená ono „brzy“, zatím tak budou lepším řešením dodatečné utility.

Bezplatná funkce Find My iPhone

Další novinku (zmíněnou i v tiskové zprávě) tvoří možnost užití funkce Find My iPhone pro vyhledání založeného nebo odcizeného zařízení s iOS 4.2 bez účtu u (placené) služby MobileMe. Podrobněji to popisuje Macworld tady.

V nastaveních pošty, kontaktů a kalendářů se nachází také tlačítko pro přidání účtu a už z první GM verze víme, že se místo přihlašovacích údajů MobileMe dá použít identifikátor Apple ID (sloužící k nakupování na iTunes Store). Ten je možné získat zdarma (v nastaveních iOS 4.2 je též tlačítko pro bezplatné vytvoření tohoto identifikátoru) a právě přes něj půjde zdarma využívat funkci Find My iPhone.

Není však dostupná pro všechna zařízení s iOS 4.2, podle tiskové zprávy se nabízí pouze na iPhonu 4, iPadu a iPodu touch čtvrté generace, avšak ve skutečnosti je to ještě složitější, pro domácnosti vlastnící více přístrojů s iOS 4.2 bude stačit, aby jen jeden uměl vytvořit bezplatný účet a funkce bude poté dostupná pro všechny.

Tato funkce umí zjistit polohu daného zařízení, u iPhonů a 3G iPadů se využívá jejich integrovaný GPS přijímač, pro ostatní zařízení jejich polohu určí (méně přesně) z databáze přístupových WiFi bodů (takže pokud daný přístroj nebude poblíž nějaké WiFi sítě, vyhledání fungovat nebude). Nalezený přístroj se navíc dá na dálku zablokovat nebo se mohou vymazat jeho data.

Toto je ovšem jediná funkce MobileMe, jež je nyní na některých zařízeních s iOS 4.2 dostupná zdarma, náznaky z GM verzí o existenci bezplatných účtů MobileMe se zřejmě týkaly právě jí, všechny ostatní možnosti služby budou nadále dostupné jenom platícím zákazníkům (když pomineme neplacenou zkušební dobu).

Další novinky

iOS 4.2.1 přináší ještě četné další drobné novinky, například byly vylepšeny videohovory FaceTime, které teď lze vyvolat pomocí hlasového ovládání nebo z SMS konverzace. A nově tato technologie podporuje také Bluetooth příslušenství.

V prohlížeči Safari se nyní dá vyhledávat text ve webových stránkách, písmo v aplikaci pro poznámky se může měnit v systémových nastaveních, do kalendářů lze importovat ICS soubory.

Pro SMS a MMS zprávy se mohou nastavovat nové oznamovací tóny a jde přiřazovat odlišná vyzvánění pro jednotlivé kontakty a rozšířily se možnosti rodičovské kontroly na nastavování účtů, mazání aplikací, přidávání přátel ze sítě Game Center a zjišťování polohy zařízení. (Většina z toho všeho je ovšem známá již z beta verzí iOS 4.2.)

A samozřejmě iOS 4.2 opravuje některé chyby, kupříkladu odstraňuje arfetakty dříve vznikající ve zvukových nahrávkách na iPodu touch čtvrté generace a zlepšuje se přehrávání zvuku na autorádiích přes rozhraní USB. Souhrnný popis všech novinek iOS 4.2.1 pro iPhony a iPody touch najdete tady.

Novinky iOS 4.2.1 pro iPad

Skutečně důležitou změnu však iOS 4.2 znamená pro iPad. Steve Jobs v tiskové zprávě říká, že iOS 4.2 dělá z iPadu úplně nový produkt, právě včas pro vánoční sezónu a v tom má nepochybně pravdu. (Jobs ovšem neopomněl dodat, že se iPad s iOS 4.2 stal novou metou, které bude chtít dosáhnout konkurence, avšak sotva se jí to podaří. Konkurence ale asi bude mít jiný názor, uvidíme, s čím příští rok přijde.)

iPad s iOS 4.2 samozřejmě získává všechny výše popsané novinky, ještě důležitější pro něj však bude to, že poprvé získá nové vlastnosti iOS 4, protože iPady dosud zůstávaly u iOS 3.2.x, svým softwarem tak pět měsíců v řadě oblastí dost zaostávaly za iPhony a iPody touch s nejnovějším firmwarem.

Podpora multitaskingu

Zřejmě nejvýznamnější změnu představuje podpora multitaskingu, jež se dobře využije právě na iPadu s jeho velkou obrazovkou. Jde přirozeně o multitasking ve stylu iOS 4, takže některé funkce aplikací mohou pracovat v pozadí a mezi aplikacemi spuštěnými v popředí lze rychle přepínat pomocí příslušného uživatelského rozhraní iOS 4. (Narozdíl od multitaskingu na osobních počítačích může v popředí běžet jen jedna aplikace, ale na ty další spuštěné se dá rychle přepínat, viz například tohle video.)

Na iPadu s jeho obecně vyspělejšími a složitějšími aplikacemi pochopitelně má multitasking větší význam než na iPhonu a iPod touch, nyní se ještě více přibližuje stylu práce na noteboocích. A užitečné bude i provozování aplikací v pozadí (třeba pro přehrávání hudby nebo pro různé internetové služby.)

Lišta pro ovládání multitaskingu navíc v iOS 4.2 nově obsahuje posuvník pro nastavení jasu obrazovky, takže není třeba přecházet do systémových nastavení. Zmíněná lišta teď nese také tlačítko uzamčení orientace obrazovky, protože fyzické tlačítko, jež to zajišťovalo dříve, se nyní změnilo v přepínač ztlumení (nefunguje však pro veškerý hlasový vstup, popsali jsme to již v září u první beta verze).

Mnozí tuhle změnu kritizují, jenže Steve Jobs jasně sdělil, že se funkce tlačítek už dále měnit nebude. A Macworldu Apple řekl, že tato změna má zajistit, aby se tlačítka ztlumení chovala stejně na všech přístrojích s iOS.

V domovské obrazovce iPadů s iOS 4.2 lze nyní používat složky umožňující umístit mnohem větší počet aplikací, ale především se tak dají aplikace lépe a přehledněji uspořádat.

Vylepšený poštovní klient

Významných změn se dočkal též poštovní klient Mail, iOS 4.2 přináší na iPad sjednocenou schránku doručené pošty, klient nabízí sjednocené zobrazení zpráv ze všech účtů uživatele a zprávy se dají zobrazovat podle konverzačních vláken.

iOS 4.2 samozřejmě přináší na iPad všechna další vylepšení související s elektronickou poštou, jež jsou na iPhonu a iPodu touch dostupná od vydání iOS 4.0.

Další nové vlastnosti iOS 4

Přirozeně přibyla podpora sociální herní sítě Game Center (pro iPhony a iPody touch dostupná již od iOS 4.1). V USA nově půjde na iPadu vypůjčovat si televizní pořady z iTunes Store, přímo na něm se nyní dají vytvářet přehrávací seznamy (playlisty) iTunes, rozšířily se možnosti vyhledávání a kontroly překlepů, zlepšila se podpora pro Bluetooth profil AVRCP a pro trvalá WiFi připojení.

Lze bezdrátově odesílat a přijímat pozvánky pro kalendáře přes CalDAV servery, nabízí se podpora sdílení kalendářů MobileMe a rozšířila se nastavení pro služby zjištění polohy přístroje.

Samozřejmě se teď iPad těší ze všech nových vylepšení iOS 4 v oblasti přístupnosti (podpory bezdrátových brailleských periférií, ovládání hlasového výstupu VoiceOver přes externí klávesnici, a tak dále) a významně se zlepšila také podpora podnikových funkcí.

iPad je nyní kompatibilní s Exchange Serverem 2010, spolupracuje s podnikovými řešeními správy mobilních zařízení a se systémem bezdrátové distribuce podnikových aplikací, podporuje vícenásobné ActiveSync účty Exchange a SSL VPN aplikace Juniper a Cisco.

Vývojáři budou mít přístup k 1 500 novým API rozhraním iOS 4.x také na iPadu a přibylo mnoho nových jazyků, slovníků a klávesnic (nově se nabízí též podpora češtiny). Popis všech změn iOS 4.2.1 pro iPady obsahuje tenhle dokument.

Četné bezpečnostní opravy

iOS 4.2.1 ovšem přináší také řadu oprav bezpečnostních chyb, jejich popis obsahuje tento podpůrný dokument.

Jde o celkem 41 oprav, z nichž mnohé zacelují závažné zranitelnosti. Týkají se konfiguračních profilů, grafiky, problémů s reklamní platformou iAd, poštovního klienta Mail, práce v síti a jedné specifické chyby prohlížeče Safari.

Zdaleka nejvíc zranitelností však iOS 4.2.1 opravuje ve WebKitu, vykreslovacím jádru pro Safari a pro aplikace zobrazující webové stránky (řada těchto oprav se bude pravděpodobně shodovat s těmi, jež pro osobní počítače Apple vydal v Safari 5.0.3 a 4.1.3).

Již se nabízí hackerský nástroj pro otevření iOS 4.2.1

Nelenili ani hackeři a už v pondělí uvolnili aktualizovanou utilitu dovolující otevření (jailbreak) iOS 4.2.1. Vytvořil ji iPhone Dev Team, jde o utilitu redsn0w 0.9.6b4, novou verzi jeho nástroje pro otevírání zařízení s iOS. Blíže ji tým popisuje na svém blogu.

Utilita využívá stejnou zranitelnost boot ROM jako nástroj limera1n, tato metoda byla úspěšně použita již na vývojářské verze iOS 4.2, proto bylo možné tak rychle zdolat oficiální iOS 4.2.1.

redsn0w 0.9.6b4 sice dokáže prolomit každé zařízení s iOS, ale liší se míra pohodlí, s jakou to umožňuje udělat. iPad, iPhone 4 a některé modely iPhonu 3GS a iPodů touch musí zůstat „uvázané“, to znamená, že po vypnutí či restartu se daný přístroj musí připojit k osobnímu počítači s příslušnou utilitou, zatímco iPhone 3G a některé iPhony 3GS a iPody touch druhé generace se dají provozovat bez tohoto připojení.

Ochrany Applu ovšem utilita prolamuje a fungují distribuční systémy pro instalaci neoficiálních aplikací, na odblokování iPhonů s iOS 4.2 se ještě pracuje.

Další softwarové aktualizace související s iOS 4.2

Podpůrný software pro osobní počítače související s iOS 4.2 je dostupný již delší dobu, Mac OS X 10.6.5 Apple uvolnil počátkem listopadu a iTunes 10.1 jen několik dní poté. Spolu s iOS 4.2 však vyšly také některé nové verze aplikací doplňující jeho podporu a též nový firmware pro Apple TV druhé generace:

Software Apple TV 4.1 zajišťuje podporu AirPlay

Výše jsme jako jednu z novinek iOS 4.2 popsali funkci AirPlay umožňující streaming mediálního obsahu na novou Apple TV. Avšak aby to správně fungovalo, musel Apple aktualizovat také firmware tohoto přístroje. (S dosavadním firmwarem přesměrování pomocí AirPlay fungovalo jen pro zvuk, zatímco pro video nikoli.)

Nový software označený jako Apple TV 4.1 umožňuje streaming videa a dalšího obsahu z přístrojů s iOS 4.2 a z osobních počítačů s iTunes 10.1 na Apple TV, jež ho poté zobrazí na připojeném televizoru.

Implicitně je podpora AirPlay zapnuta a nevyžaduje heslo, v nastaveních nového firmwaru se ale nabízí položka „AirPlay“, která dovoluje tuto podporu vypnout nebo omezit přístup pomocí hesla.

Nový firmware však přináší ještě jednu novinku, podporu hlasového výstupu VoiceOver, tedy hlasová menu. Dá se aktivovat v nastaveních, v podmenu „Accessibility“ (přístupnost) menu „General“ (všeobecná nastavení). A lze též určit, jak rychle se budou názvy příkazů vyslovovat.

VoiceOver však nevyslovuje jen názvy zvolených položek menu, ale je schopen vyslovovat i některá metadata, včetně popisů televizních pořadů. Funguje to i pro hudební skladby, u nichž vždy nejprve přečte název, umělce a album (nejde to vypnout). Pro uživatele s vadami zraku to může být docela užitečné. (Fungování hlasového výstupu na nové Apple TV názorně předvádí toto video Macworldu.)

Nový firmware pro Apple TV druhé generace se dá oficiálně získat jen pomocí aktualizační funkce přístroje, když bude připojený k Internetu. (Apple tento software označuje jako verzi 4.1, ale podle prvních náznaků se zdá, že ho tvoří varianta iOS 4.2, samozřejmě uzpůsobená pro novou Apple TV.)

Aktualizované verze aplikací balíku iWork pro iPad

Spolu s iPadem Apple letos uvedl také kancelářský balík iWork pro tento přístroj, proti verzi pro Mac OS X ho však rozdělil na jeho jednotlivé aplikace. Ty samozřejmě poté následně dále aktualizoval, naposledy to bylo na verze 1.2 v září.

A teď vyšly jejich další aktualizace, pochopitelně související s příchodem iOS 4.2, nové verze 1.3 aplikací Pages (textového procesoru), Numbers (tabulkového procesoru) a Keynote (prezentačního programu) doplňují podporu pro nové funkce iOS.

Všechny tři aplikace samozřejmě podporují multitasking, takže při přepnutí na jinou aplikaci se jejich stav uloží a při přepnutí zpět se zase ihned obnoví. Přibyla též podpora pro bezdrátový tisk AirPrint, při tisku lze nastavit, jaké stránky se vytisknou, dá se určit počet kopií a použít oboustranný tisk (když to dovoluje cílová tiskárna).

V souvislosti s tím se zjednodušila jejich menu Tools (nástroje), nahoře se teď nacházejí příkazy pro tisk, zatímco některé méně používané položky se přemístily do podmenu nastavení.

Zlepšil se také export do PDF, pod Windows by již ve výsledných souborech neměla chybět některá písma, jak se to stávalo u předchozích verzí aplikací. Vylepšila se spolupráce aplikací s WebDAV servery a přibyly lokalizace do dalších jazyků.

A import dokumentů z odpovídajících aplikací balíku iWork ’09 pro Mac OS X a z příslušných aplikací Microsoft Office (Wordu, Excelu a PowerPointu) by měl rovněž být spolehlivější.

Pages 1.3 dále doplňuje automatické stránkování tabulek, když přetečou přes konec stránky a výběr velikosti písma a ukazatele stylu písma v pravítku jsou lépe použitelné.

Numbers 1.3 nabízí náhled tisku sešitů na více stránek, včetně tlačítka pro automatické přizpůsobení velikosti výstupu. Export do PDF může využít nastavení z náhledu tisku a program podporuje zadávání vzorců z klávesnice, včetně prediktivního voliče funkcí.

Nejvíc specifických změn přináší Keynote 1.3. Při připojení externího monitoru je možné na displeji iPadu zobrazovat aktuální snímek, následující snímek nebo poznámky prezentujícího. (Zatím však nejde použít AirPlay k přehrávání prezentace na Apple TV.)

Poznámky prezentujícího se nyní importují spolu s prezentací a vytvářet se dají přímo na iPadu v novém pracovním režimu, v němž lze rychle přepínat mezi zobrazením snímku a zobrazením poznámek, tvořeném řádkovaným listem žlutého papíru, do něhož se poznámky zapisují písmem Chalkboard.

Nové verze 1.3 aplikací balíku iWork nadále fungují pouze na iPadu (sice už delší dobu kolují náznaky, že by tyto aplikace mohly být přeneseny i na nejnovější iPhony a iPody touch, ale zatím se tak nestalo) a vyžadují iOS 4.2 nebo vyšší. Jsou to placené aplikace, každá stojí 9,99 USD (v Evropě 7,99 EUR), nové verze ovšem stávající vlastníci dostanou zdarma.

Nová verze aplikace Find My iPhone

V popisu novinek iOS 4.2 jsme zmínili, že nově mohou některé přístroje používat funkci Find My iPhone i bez účtu u služby MobileMe. Pracovat se s ní přitom dá z webového prohlížeče (po vstupu na stránku me.com), anebo (na přístrojích s iOS) pomocí stejnojmenné aplikace.

Ovšem aby tato aplikace mohla využívat nových možností, musela být též aktualizována, a to na verzi 1.1. Ta dovoluje na iPhonu 4, iPodu touch čtvrté generace a na iPadu (s iOS 4.2) používat bezplatnou funkci Find My iPhone. Dále přidává lokalizace do 30 nových jazyků (aplikace podporuje i češtinu a slovenštinu).

Aplikace funguje na iPhonu, iPodu touch a iPadu, vyžaduje iOS 3.1.3 nebo vyšší, z App Store ji lze stáhnout zdarma.

Závěrečné shrnutí

V následujících dnech nepochybně bude přibývat informací o iOS 4.2 a určitě také aplikací doplňujících jeho podporu. Ovšem už teď lze říci, že to je hodně významná aktualizace iOS.

Ale zatímco pro iPhone a iPod touch zase až tolik novinek nepřibylo, pro iPad znamená iOS 4.2 zásadní změnu, jeho použitelnost opravdu hodně zlepšuje. Zlepšila se též situace pro vývojáře, protože znovu došlo ke sjednocení kódové základny iOS, jež se uvedením iPadu rozštěpila.

Najdou se ovšem i nedostatky, Apple například pro funkci AirPrint nabízí podporu jen hrstky tiskáren, takže bude rozumně použitelná až s dodatečným softwarem a jistě se objeví další potíže (uživatelé již kupříkladu hlásí problémy s přehráváním hudby pod iOS 4.2.1), avšak celkově se jedná o významný pokrok.

Uvedení iOS 4.2 právě v tuto dobu ovšem skoro určitě nebylo náhodné, jak naznačil Steve Jobs, nový firmware pro iPad chtěli vydat včas pro sezónu vánočních nákupů. A ta v USA naplno začíná v pátek po Dnu díkůvzdání, který se slaví tento čtvrtek, což vysvětluje, proč se Apple snažil iOS 4.2 vydat už počátkem týdne. Pochopitelně počítá s tím, že nový firmware ještě dále zvýší poptávku po iPadu (a pravděpodobně mu tenhle předpoklad vyjde).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: