Apple uvolnil pátou verzi svého webového prohlížeče - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple uvolnil pátou verzi svého webového prohlížeče

11. června 2010, 00.00 | Safari 5 přináší rozšíření prohlížeče, lepší podporu HTML5, vyšší výkon JavaScriptu a řadu dalších vylepšení, stejně jako četné opravy bezpečnostních chyb.

V pondělí v zahajovacím projevu konference WWDC 20210 Steve Jobs sice představil pouze novinky týkající se mobilní platformy Applu, ale nakonec přece jen Apple vydal i nějaký software pro osobní počítače, asi nejvýznamnějším byla nová verze jeho webového prohlížeče Safari.

Nejasnosti při uvedení na trh

Už o víkendu se objevily pověsti, že bude uvedeno Safari 5, na veřejnost dokonce pronikly údajné doprovodné poznámky Applu, a to se nakonec také potvrdilo. Zřejmě však vydání tohoto programu přece jenom doprovázely jisté zmatky, protože tisková zpráva, co ho ohlásila, záhy zase zmizela, aby se opět objevila, najdete ji tady.

Tisková zpráva vedle obvyklé marketingové omáčky popisuje hlavní vylepšení nové verze tohoto webového prohlížeče (mimochodem, ostrá verze Safari 4 přišla loni v červnu, přičemž její první veřejná beta verze byla dostupná již od konce února 2009), podrobnější popis jeho novinek ovšem najdete na příslušných webových stránkách Applu a také v tomhle podpůrném dokumentu.

Hlavní novinky Safari 5

Podívejme se tedy blíže, co všechno Safari 5 nabízí:

Safari Reader

Jedno z nejviditelnějších vylepšení tvoří Safari Reader, funkce usnadňující čtení webových článků, klepnutí na ikonu Readeru v adresovém řádku zobrazí článek v přehledné stránce zbavené reklam a dalších rušivých prvků, zároveň se v tomto zobrazení nabízí nástrojový panel umožňující změnu měřítka, odeslání článku elektronickou poštou a jeho vytištění. A pokud si uživatel v tomhle zobrazení změní velikost textu, prohlížeč si to zapamatuje a použije ji při příštím vyvolání Readeru.

Pro čtení delších textů na Webu nepochybně užitečná věc, v zájmu objektivity je však třeba říci, že pro Chrome a Firefox existují obdobná rozšíření Readability, Safari 5 to ale poskytuje už v základní výbavě.

Rozšířená podpora HTML 5

Apple v poslední době klade velký důraz na HTML5, Steve Jobs opakovaně prohlásil, že HTML5 a další webové technologie mohou nahradit Flash. To je sice značně diskutabilní záležitost, ale není pochyb, že HTML5, ačkoli jako standard nebude ještě dlouho schválen, umožňuje skutečně zajímavé věci. A Safari 5 podporu HTML5 rozšiřuje opravdu velice významně.

Apple tvrdí, že přidal podporu více než tuctu nových funkcí, jeho prohlížeč teď například zvládá geolokaci, takže lze webům sdělovat polohu počítače, na němž běží. Samozřejmě si však předtím, než Safari 5 údaj o poloze odešle, vyžádá svolení uživatele a dá se to i úplně vypnout.

HTML5 video se nyní dá přehrávat v celoobrazovkovém režimu a podporují se skryté titulky. Dále Safari 5 umí interpretovat nové prvky rozdělující stránky (značky article, aside, footer, header, hgroup, nav a section), podporuje Web Sockets, atribut HTML5 draggable a značky EventSource a HTML5 Ruby, ověřování platnosti formulářů HTML5 a historii pro technologie AJAX.

Safari 5 lze doplňovat o rozšíření

Vývojářům ale Safari 5 nabízí ještě další nové možnosti, konečně totiž podporuje rozšíření Safari Extensions. Apple tedy uskutečnil to, o čem se už delší dobu spekulovalo a jiné prohlížeče to již dovolují, program půjde doplňovat o nové funkce a možnosti.

Podobně jako v Chrome se rozšíření vytvářejí pomocí webových technologií, konkrétně prostřednictvím HTML5, CSS3 a JavaScriptu. Lze tak například přidávat nová tlačítka do nástrojového panelu nebo celé vlastní panely a samozřejmě se dá dělat i mnoho dalšího.

Přímo v Safari 5 je obsažen nástroj Extension Builder usnadňující přípravu rozšíření pro distribuci a instalaci a dále prohlížeč nabízí nástroj Web Inspector, jímž se může zjišťovat, jak Safari 5 interaguje s jednotlivými weby, což lze přirozeně použít i pro rozšíření, vývojové nástroje tak poskytuje samotný prohlížeč.

Jak se dalo čekat, Apple se snaží zajistit maximální bezpečnost rozšíření Safari, proto pro ně bude vydávat digitální certifikáty potvrzující, že nedělají nic nekalého, navíc se rozšíření provozují v takzvaném sandboxu, aby se jim zabránilo v přístupu k informacím na daném počítači.

Pro vývojáře rozšíření Safari Apple spustil nový program Safari Developer Program, k němuž se lze přihlásit zdarma, jeho účastníci budou moci zasílat Applu ke kontrole svá rozšíření, když vyhoví, získají certifikát a budou zveřejněna v Safari Extensions Gallery, odkud si je budou moci uživatelé pohodlně stahovat. Tato galerie však ještě není dostupná, Apple slibuje, že ji zprovozní později v létě.

Rozšíření Coda Notes

Firma Panic (v dubnu jsme zmiňovali jejího FTP klienta Transmit 4) však už předvedla své první rozšíření pro Safari nazvané Coda Notes, jež umožňuje anotování a sdílení webů.

Coda Notes přidá do nástrojového panelu Safari 5 nové tlačítko, kterým lze zobrazit anotační nástroje integrované do Safari. K oblíbeným webům půjde přidávat poznámky a stránky jimi opatřené bude možné poslat elektronickou poštou jako pohlednici, rozhodující lidé tak mohou dostávat vyjádření uživatelů.

Rozšíření samozřejmě využívá pouze JavaScript, HTML a CSS a Panic ho napsala za čtyři dny, jde však o velice předběžnou verzi, která se bude ještě dolaďovat.

Zvýšení výkonu

Safari 5 by mělo též zvýšit svůj výkon, Apple tvrdí, že vylepšené javascriptové jádro Nitro na Macu pracuje o 30 procent rychleji než Safari 4, proti Chrome 5 je zpracování JavaScriptu rychlejší o 3 procenta a oproti Firefoxu 3.6 běží dvakrát rychleji (k tomu se ještě vrátíme níže).

Brouzdání po Webu by mělo zrychlit také přednahrávání odkazů (DNS prefetching) a vylepšené ukládání webových stránek do vyrovnávací paměti.

Podpora vyhledávače Bing

Další novinku tvoří doplnění podpory vyhledávače Bing Microsoftu, vedle již předtím nabízených služeb Googlu a Yahoo!. Zřejmě jde o důsledek rostoucího napětí mezi Applem a Googlem, ovšem Google nadále zůstává výchozím vyhledávačem. Není to nijak překvapivé, totéž poskytuje iOS 4, takže se to logicky dalo čekat i v Safari 5.

Další vylepšení

Uživatelé jistě uvítají, že se nové stránky už neotvírají v dalších oknech, ale tak jako ve většině prohlížečů v nových panelech. A inteligentní adresový řádek nyní zadaný text porovnává nejenom s URL adresami, ale též s názvy stránek v historii a v záložkách (podobně to dělá třeba Firefox).

Při prohledávání historie se vypíše datum, kdy byla stránka zobrazena a mezi prohlížením historie a zobrazením Top Sites lze snadno přepínat novým tlačítkem v hořejšku zobrazení. Když se zapne režim anonymního brouzdání, objeví se v adresovém řádku ikona dovolující jeho snadné vypnutí. XSS Auditor si umí poradit s potenciálně nebezpečnými skripty využívajícími XSS útoky a prohlížeč podporuje webové aplikace používající formát JSON.

Safari 5 nabízí zlepšení stability a zvýšení výkonu v řadě dalších funkcí, například při zacházení s PDF dokumenty, při nahrávání stránek z Wikipedie, při komentování na Facebooku, výkonnostní vylepšení verze 5 pro Mac OS X shrnuje tento dokument, zlepšení Safari 5 pro Windows najdete tady (Pod Windows Safari 5 navíc podporuje hardwarovou akceleraci grafiky.).

Mnohé uživatele potěší další drobnost, jíž se Apple pochopitelně příliš nechlubí, vrátil se modrý ukazatel postupu nahrávání („teploměr“) v adresovém řádku, který Safari 4 odstranilo.

Četné bezpečnostní opravy

Nová verze Safari přirozeně přináší také početné bezpečnostní opravy. Jejich seznam obsahuje tento rozsáhlý dokument, jde o celkem 48 oprav. U popisu jednotlivých zranitelností uvidíte, jakých platforem se týkají, některé se projevují jak na Macu, tak pod Windows, zatímco jiné pouze pod Windows.

Tak velký počet oprav ovšem přineslo hlavně to, že Safari 5 používá novou verzi WebKitu, jádra zajišťujícího vykreslování stránek. Opravy řeší možná zneužití HTML tlačítek a manipulací s atributy, napraveny byly též potíže se směrováním vstupu z klávesnice, což se dříve dalo zneužít k vykonání nechtěného úkonu, třeba k zadání platby.

Kromě zranitelností WebKitu se ovšem opravily i další chyby, jako třeba ty související s PDF soubory a okny, stejně jako možná zneužití uživatelských jmen a hesel vkládaných do URL adres. A obrázky s vloženými ColorSync profily se rovněž daly použít k vyvolání útoků, to vše bylo napraveno.

Pro Tigera se nabízí Safari 4.1

Z podpůrného dokumentu Safari 5 vyplývá, že na Macu program vyžaduje přinejmenším Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.

To se dalo předpokládat, Apple starší verze Mac OS X už v podstatě nepodporuje, ale v případě Safari, vzhledem k jeho významu, udělal výjimku a vedle Safari 5 vydal také Safari 4.1 právě pro Tigera (Mac OS X 10.4.11).

To poskytuje mnohá podobná zlepšení jako Safari 5 (zřejmě nepodporuje nová rozšíření) a samozřejmě přináší též řadu bezpečnostních oprav, Apple je popisuje ve stejném dokumentu jako opravy Safari 5 (Safari 4.1 se pochopitelně týkají jen některé z nich).

První výkonnostní testy Safari 5

Jak už jsme uvedli výše, Apple tvrdí, že nové jádro Nitro významně zrychluje zpracování JavaScriptu. Macworld se to rozhodl ověřit, podrobil jak Safari 5, tak několik dalších prohlížečů benchmarkovému testu SunSpider, který se stal v podstatě standardem pro měření výkonnosti prohlížečů, co se týče JavaScriptu.

Výsledky pod Mac OS X

Macworld testoval Safari 5, Chrome 5.0, Firefox 3.6 a také Operu 10.53, vše proběhlo na 2,4GHz MacBooku Pro s procesorem Core i5 a 4 GB RAM pod Mac OS X 10.6.3, výsledky zobrazuje tenhle diagram.

Též Apple se ve svých tvrzeních o výkonu odvolává na test SunSpider, podle něj Safari 5 zvyšuje ve srovnání s verzí 4 výkon až o 30 procent. To testy Macworldu tak úplně nepotvrdily, zaznamenaly urychlení jen o 19,2 procenta, jenže tenhle test může ovlivnit řada faktorů (hlavně rychlost připojení k Internetu), v každém případě je Safari 5 rychlejší.

A v zásadě platí i ostatní tvrzení Applu, oproti Chrome 5.0 bylo Safari 5 rychlejší o 3,5 procenta a ve srovnání s Firefoxem došlo k dvojnásobnému zrychlení, zcela ve shodě s tvrzeními Applu. A také Operu 10.53 nové Safari předběhlo o 11,5 procenta.

Safari 5 tak pod Mac OS X zpracovává JavaScript výrazně rychleji, což se projeví především v náročnějších webových aplikacích (výsledky testu SunSpider se udávají v milisekundách, takže subjektivně bude těžké postřehnout menší rozdíly).

Výsledky pod Windows

To ovšem byly výsledky pod Mac OS X, pod Windows to vypadá trochu jinak. V úterý přinesla popis Safari 5 Lupa, která též provedla test SunSpider (v článku Lupy najdete i řadu dalších užitečných informací, rozhodně stojí za přečtení), avšak pod Windows (výsledky shrnuje tento diagram).

Lupa srovnávala Safari 5 s prohlížeči Internet Explorer 8, Chrome 5.0, Firefox 3.6.3 a Opera 10.54. Zde vyhrála Opera, těsně následovaná Chrome, Safari 5 skočilo až třetí, s časem skoro o 40 procent delším, Firefox byl proti vítězům opět dvakrát pomalejší a IE8 beznadějně zaostal za všemi.

Safari 5 je tedy nepochybně rychlé, ale nejlepší výkony podává pod Mac OS X. To není velké překvapení, Apple samozřejmě Safari na Macu optimalizuje více než konkurenční prohlížeče, zatímco pod Windows je tomu přesně naopak, ale ani tam prohlížeč Applu příliš neztrácí.

Možnosti získání programu

Safari 5 a 4.1 se přirozeně nadále nabízejí zdarma. Verzi 5 si lze stáhnout odtud, stránka sama pozná, z jaké platformy se přistupuje a předloží odpovídající variantu programu (ručně se to dá změnit), varianta pro Snow Leoparda má velikost 37,46 MB, pro Leoparda 46,66 MB a pro Windows 31,03 MB. Safari 4.1 pro Tigera najdete zde (jde o 29,46 MB).

Závěrečné shrnutí

V následujících dnech se jistě začnou objevovat další testy a recenze, ale už z dosavadních informací se zdá, že Safari 5 skutečně představuje významný krok vpřed. V mnoha ohledech tento prohlížeč dostihl své hlavní konkurenty, zejména Chrome 5, který se nedávno objevil ve stabilní verzi pro Mac OS X.

Nepochybně právě existence konkurenčních webových prohlížečů přispěla k tomu, že Apple provedl tyto změny. A díky nim by mělo Safari i nadále zůstat nejpoužívanějším webovým prohlížečem na Macu, brzy se pro něj navíc určitě začnou objevovat četná rozšíření. Pod Windows Safari sice pravděpodobně stále bude pouze okrajovým řešením, ale verze 5 by mu přece jen mohla pomoci k většímu zastoupení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: