Apple prolomil hranici 1 GHz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple prolomil hranici 1 GHz

29. ledna 2002, 00.00 | Apple se včera uvedením nových modelů PowerMaců konečně dostal na hranici 1 GHz hned dvakrát - nejvyšší model obsahuje dva 1 GHz procesory. Kromě vyššího výkonu nás také čekají nižší ceny.

Apple včera poměrně nečekaně oznámil nové modely dlouho očekávaných stolních PowerMaců G4, přičemž frekvence nejsilnějšího stroje se poprvé dostává na hranici 1 GHz – a to rovnou 2x, neboť se jedná o dvouprocesorový počítač.

V zásadě se nejedná o tak převratné oznámení jako u iMacům jde pouze o vylepšení stávající řady Quicksilver, ohlášené v červenci minulého roku. Zrychlení procesorů nové řady není tak razantní, jak se spekulovalo – namísto stávající řady 733, Dual 800 a 867 jsou nyní stroje taktované na 800, 933 MHz a dual 1 GHz. Přesto se u nejrychlejšího stroje jedná o prolomení psychologické hranice 1 GHz, což se ovšem u PC povedlo už před lety.

Jak již bylo řečeno, nové stroje používají shodný design jako předchozí modely, stejně tak shodnou architekturu základní desky. Špičková konfigurace je tedy osazena dvěma procesory PowerPC na 1 GHz, každý k tomu má 2 MB Level 3 cache. To by měl být velmi slušný výpočetní výkon, který se pochopitelně nejlépe objeví pod Mac OS X s aplikacemi, které jsou schopné běhu na více procesorech – například nový FinalCut Pro 3 asi poběží poměrně svižně. Apple udává výkon jako 15 Giga-flops, což je několikanásobek výkonu prvních PowerMaců s procesory G4. Výkon tohoto top-modelu by podle Applu měl překonávat nadupané PC s procesorem na 2GHz o 72% ve Photoshopu, a o 300% při tvorbě DVD. Vzhledem k rozsáhlým diskusím, které se na MujMACu nedávno odehrály, plánujeme porovnání této nejvýkonnější konfigurace nejen proti starším modelům, ale také oproti nadupanému PC.

K tomu se přidává nová grafická karta, s dosud neuvedeným čipem nVidia GeForce4MX, doplněným o 64 MB DDR paměti. Podrobnosti k čipu zatím nejsou známé, jelikož ho nVidia oficiálně neuvolnila, každopádně se má jednat o vylepšenou verzi GeForce3. Apple v testech na svých stránkách uvádí, že výkon ve 3D hrách je dvounásobný, oproti předchozím modelům PowerMaců.

Nejvyšší model se standardně dodává s 512 MB, maximální kapacita zůstává 1,5 GB. Pevný disk je 80 GB ATA, stále však pouze ATA 66. SuperDrive mechaniku asi už není potřeba zmiňovat. Velmi pozitivní změna je snížení ceny nových modelů – nejvýkonnější konfiguraci lze zakoupit za 2999 USD, tedy o 500 USD méně než minulý topmodel, což by v naších podmínkách mohlo znamenat cenu kolem 130 000 Kč.

Další dvě sestavy jsou jednoprocesorové stroje – na 800 MHz a 933 MHz. Slabší model nemá žádnou L3 cache, pouze 256 Kb L2 cache na procesoru, střední model má opět 2MB L3 cache. 800 MHz konfigurace je osazená další grafickou novinkou, kartou ATI Radeon 7500 s 32 MB DDR RAM, což je vylepšená modifikace původního Radeonu. K tomu patří 256 MB RAM a pevný disk o kapacitě 40 GB. Mechanika je standardně k dispozici pouze CD-RW. Střední model je na tom lépe, je taktéž osazený grafickou kartou GeForce4MX, pevným diskem 60 GB, pamět 256 MB a SuperDrive, tedy populární DVD-R/CD-RW kombinace. Ceny těchto dvou konfigurací jsou také nižší, v USA stojí 800 MHZ konfigurace 1599 USD, tedy o 100 dolarů méně, střední stojí 2299 USD, což je oproti střednímu modelu minulé řady rozdíl o 200 USD. České ceny by mohly být zhruba 70 000 Kč za nižší model a 100 000 Kč za střední – věřme, že se do cen konečně promítnou i pohyby koruny, které jinak místní zastoupení na konci minulého roku úspěšně ignorovalo.

Další parametry počítačů jsou již shodné a obvyklé – stále relativně omezené možnosti na interní rozšíření - pouze 3,5“ mechaniky a disky, 4 PCI sloty, jeden AGP 4x slot osazený grafickou kartou (mimochodem, všechny zvládají najednou zobrazovat na dvou monitorech), tři sloty na DIMM paměti, FireWire stále na 400 MBps, Apple nyní také uvádí 4 USB porty, což jsou ovšem dva porty na počítači a dva porty na klávesnici. Standardem je Gigabitový ethernet, modem a podpora pro AirPort. Dodává se také rozšířený softwarový balík, který se v tiskových zprávách objevil už na Macworldu - kromě populárních programů iMovie2, iTunes 2, iDVD 2 a iPhoto je součástí dodávky několik plných verzí užitečných prográmků a utilit. Apple tím vynahrazuje profesionálním uživatelům bohaté bundly u iMaců.

Můžeme jen spekulovat, proč oznámení nepřišlo už na Macworld Expo na počátku měsíce, případně až na Seyboldu v průběhu února, je možné, že na Macworldu to bylo z hlediska dalších výrobců (nVidia) příliš brzy, na Seyboldu už příliš pozdě pro Apple. Nové stroje se totižto začínají dodávat ihned a tím mohou vylepšit – spolu se zahájenými dodávkami iMaců – hospodaření v tomto čtvrtletí. V České republice můžeme očekávat nové modely zhruba v polovině února – spolu s novými iMacy, je to ovšem lehce optimistický předpoklad.

Nové modely přinášejí vyšší výkon za nižší peníze, bohužel se nekonají zásadní novinky, na které všichni čekají, nebo alespoň vyšší výkonový skok, než na „pouhý“ 1 GHz. Uvidíme, jak si nové stroje povedou v praktickém nasazení, především jsme zvědaví na nejvýkonnější konfiguraci a také, jaký výkon dosáhne nejnižší model v porovnání s novým iMacem – rozdílů je poměrně málo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: