Aplikační výkon - 3. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Aplikační výkon - 3. část

vykon_test_kal1

2. května 2001, 00.00 | 3. část miniseriálu o výkonu počítačů při práci s programy.

V prvním díle tohoto miniseriálu o aplikačním výkonu počítačů Apple Macintosh jsme se blíže podívali na rychlost v programu Adobe Photoshop, rozdíly v jednotlivých verzích a vliv jednotky AltiVec na výpočetní výkon. V druhém díle jsme pak probrali některé další programy (1. díl naleznete ZDE, 2. díl pak ZDE). Původně jsem měl v úmyslu napsat pouze předchozí dvě pokračování, ale po jejich uvedení se objevila celá řada dalších podnětů, na které bych rád reagoval.

Velmi mě překvapilo hlasování pod prvním článkem. Na otázku "Jak velký rozdíl ve výkonu počítačů už stojí za pozornost" odpovědělo 70 % hlasujících, že musí být přes 30 %. Ale při hodinovém výpočtu 20%ní nárůst výkonu ušetří 12 minut. Za pracovní dobu je to už 1,5 hodiny. To je málo? Pro většinu hlasujících nestojí za pozornost.

Padl dotaz, proč jsem na testování Photoshopu nepoužil často praktikovaný test POWER Check! Důvod je jednoduchý - chtěli jsme zjistit, jak se projeví výkon počítače a podpora AltiVecu na jednotlivých operacích. To se ale z testu POWER Check! zjistit nedá, jelikož se měří pouze doba potřebná na výpočet všech operací. Navíc největší podíl na výsledném čase mají operace, na které AltiVec výrazný vliv nemá. V důsledku toho pak počítač s procesorem G3 má velmi podobné výsledky jako s procesorem G4. Naopak při měření jednotlivých operací si může uživatel udělat obrázek o tom, jaký vliv bude mít procesor G4 na jeho práci. Co se týká způsobu provádění testů, tak se jednalo o dříve zmiňované konfigurace a v systému byly vypnuty takové věci jako sdílení souborů, virtuální paměť apod. Photoshopu byla přidělena dostupná volná paměť a bylo zapnuto časování operací. To pak sloužilo pro zobrazení výsledného času potřebného pro výpočet funkce. Obdobně byly nastaveny počítače i pro testy v dalších operacích.

Také jsem byl velice kritizován za výběr stroje zastupující platformu Windows, respektive jeho konfiguraci. Je mi líto, ale já si ho nevybral. Byl jediný dostupný. Co se týká konfigurace, tak byly dvě hlavní výtky - operační systém a grafická karta. Osobně také nechápu, proč na tomto počítači byl operační systém Windows Me a ne Windows 2000. Nicméně se domnívám, že výpočetní výkon Photoshopu se pod oběma systémy příliš lišit nebude. Samozřejmě v jiných programech (např. CineBench či Quake III) by již rozdíl mohl být markantní, neboť do hry vstupují i jiné operace než jen holý výpočet. Jestli vůbec a jak moc se výkon pod těmito systémy liší, však už musí otestovat nebo říci někdo jiný. Já k PC prakticky přístup nemám. V každém případě by mě ale výsledek zajímal. Stejně tak vliv zmiňované grafické karty bude zanedbatelný, neboť ta se na výpočtu nepodílí. Na ní záleží pouze rychlost zobrazení. V současné době jsou rychlosti grafických karet na takové úrovni, že je prakticky jedno, zda použijede pro 2D grafiku ATI Rage 128 Pro nebo ne. Dnes to stihnou karty za zlomek sekundy.

Rád bych se také vrátil k výsledkům při ukládání videa. Tento testík byl zařazen na poslední chvíli na základě několika přání. V důsledku toho byl ušit poněkud horkou jehlou. Tím nechci zpochybnit dosažené výsledky. Jen se domnívám, že nebyly v úplně optimální sestavě a pro řadu uživatelů mají možná nižší vypovídací hodnotu, jelikož jsem pravděpodobně použil jiné prostředky a nastavení, než se používají nejčastěji.

Již na začátku prvního dílu jsem psal, že vytvořit univerzální testy není zrovna jednoduché. Přesto bych se o to rád pokusil. Každý uživatel požaduje od svého počítače něco jiného. Pro někoho je důležitá rychlost v Photoshopu, jiný vyžaduje rychlé výpočty 3D scén, další skupina uživatelů žádá vysoký herní výkon atd. Chtěl bych proto sestavit souhrn testů rozličných aplikací, aby výsledky měly vysokou vypovídací hodnotu pro co nejširší spektrum uživatelů. Testované aplikace by měly vyhovovat následujícím požadavkům:

  • Musí být dostupná pro všechny hlavní platformy (i když pro Linux jich bude pravděpodobně opravdu jen minimum)
  • Měla by být široce používaná, neboť výsledky z programu (byť sebelepšího), který používá pár uživatelů ostatním mnoho neřeknou
  • Prováděné operace musejí být přesně dané a prováděné za shodných podmínek. Typickým příkladem může být například vliv colormanagementu na rychlost operací Photoshopu. Každý má správu barev nastavenu jinak, proto je lepší ji na testy vypnout úplně
  • Test musí být optimalizovaný pro všechny testované procesory. K tomu snad není co dodat - k čemu jsou výsledky, když při jejich získávání jel počítač pouze na půl plynu?

Zároveň by bylo vhodné do testů začlenit programy z různých oborů činnosti. Jako takový základ jsem použil předchozí testy, ale úpravám se samozřejmě meze nekladou. Zde je první úvaha, jaké aplikace by testy mohly například obsahovat:

  • Úprava obrazu - pravděpodobně by byl nejvhodnější Photoshop a souhrn operací prováděných v akci. Otázka je velikost zpracovávaného obrazu. Jak bylo vidět na číslech, 50 MB soubor již není příliš velkou překážkou a provedení některých operací je na hranici měřitelnosti. Což teprve například za rok či dva! Naopak větší soubor vyžaduje vysoké nároky na paměť, která nemusí být vždy k dispozici. Druhou věcí pak je, jaká verze Photoshopu by byla nejvhodnější. V současné době pravděpodobně 5.5, ale ta není určena pro MacOS X a je docela dobře možné, že počítače dodávané za rok již jiný operační systém mít nebudou.
  • 3D aplikace - těch je celá řada, ale asi nejlépe by vyhovovala Cinema 4D nebo LightWave. V podstatě ideální byl CineBench, ale tam není jasná jeho optimalizace pro G4 a navíc podává poněkud podivné výsledky. Druhou variantou je LightWave a použít například originální testy
  • Kancelářské aplikace - tak tady opravdu nevím, ale vhodné by mohly být operace s databází. Ale jaký použít software, aby vyhovoval našim požadavkům?
  • Hry - tady v současnosti kraluje Quake III. Ovšem vyvstává otázka, zda tento program není již pro nové a budoucí počítače a videokarty příliš jednoduchý a zda by nestálo za to se poohlédnout po nějakém jeho nástupci.
  • Internet - stránky se složitou strukturou, pár operací v Java aplikacích, dynamické HTML... Určitě je toho hodně, co zařadit. Co všechno by ale test měl obsahovat a způsob jeho měření, to by se teprve muselo vymyslet. Aby se odstranil vliv kvality a rychlosti připojení k Internetu, měly by se tyto testy provádět z lokálního disku.
  • Zpracování videa - přiznám se, že tento obor je pro mě španělská vesnice. Přivítám proto jakékoliv návrhy. Pravděpodobně by nemělo chybět ukládání videa do rozličných formátů. Které by to měly být a pomocí kterého programu, to ovšem netuším. Nabízí se Cinepak, Sorenson, MPEG-1, MPEG-4 v programu Cleaner 5. Pravděpodobně by také neměly chybět i nějaké editační funkce některého programu pro střih videa. Ideální by z našeho pohledu byl FinalCut, neboť nabízí nejlepší možnosti a výkon. Ten je ovšem jen pro platformu Macintosh. Jako druhý program se nabízí Adobe Premiere. Co by ale test měl obsahovat za funkce a způsob provedení nechám raději na odbornících.

Samozřejmě že možných testů se nabízí celá řada. Často používanou operací je dnes převod audiosouboru do MP3, komprese dat, ale nejsou zde zastoupeny ani servery. Víc hlav víc ví, jestliže má někdo pocit, že mu chybí "ta jeho" aplikace, ať mi zkusí napsat návrh na způsob testu. Zároveň by bylo vhodné vybrat nějaký počítač, který by sloužil jako referenční stroj. K jeho výkonu by se pak ostatní stroje přirovnávaly.

Chtěl jsem ještě reagovat na druhou polovinu příspěvků, ale raději to nechám na příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: