Zork: Grand Inquisitor - magický svět bez magie? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Zork: Grand Inquisitor - magický svět bez magie?

12. dubna 2002, 00.00 | Zemi zvanou Zork ovládl Velký Inkvizitor. Jeho mottem je: "Zbavme se magie, zbavme se příznaků magie, zbavme se všeho a nakonec se zbavme zbavování!" Také se ptáte: "Kam ten Zork spěje?"

Hra Zork: Grand Inquisitor je, jak jsem napočítal, už sedmým dílem ze série, která se řadí k nejstarším hrám typu "adventůrka". Věřte nevěřte, první hra s názvem Zork (původně označení vývojářů pro nedodělaný program) se objevila už v sedmdesátých letech jako textovka a hrála se na strojích PDP-10. Jejími tvůrci byli nadšenci z MIT (Massachusetts Institute of Technology). Nás užitele Applu pak zejména potěší, že první komerční verze Zork I, běhala už v roce 1980 a byla také pro Apple II (původně ovšem pro TRS-80, dávno zapomenutý stroj). Bylo to o dva roky dříve než se Zork objevil na IBM PC a ostatních platformách. Pak následovali Zork II, III, Zork The Undiscovered Underground, Return to Zork a Zork Nemesis. Hry, které díky své oblíbenosti mezi programátory zbrzdili počítačový průmysl o nějaký ten týden.


Záběr na náměstí v Port Foozle a nezbytný mozek vymívající rozhlas právě začíná.

Zork: Grand Inquisitor se sice poprvé objevil před více než čtyřmi lety, ale pokud neposuzujete hry podle počtu mrtvých, druhů zbraní a barev výbuchů nebo prodaných kopií, je to hra možná i pro vás. Portaci má "na svědomí" firma MacPlay a tým Mumbo Jumbo, kterým kromě toho děkujeme i za zapůjčení k recenzi.

Tak jako všichni předchůdci se Zork: GI odehrává ve smyšlené zemi Zork, která by se snad vzdáleně dala popsat jako země draků, kouzel a techniky. Vzpomínáte si, jak vypadala Pohádková říše v seriálu Arabela za vlády Xénie? Trpaslíci a splachovací záchod, královský zámek ze železobetonu a tak dále. Nedivte se proto, až v zemi Zorku narazíte na teleport, automaty na pití a kouzla, co zjednodušují návody k použití (nápad na Nobelovu cenu, co říkáte?). A tento svět se dostal po jakési technologické revoluci pod nadvládu kdysi velmi neúspěšného studenta magie na univerzitě GUE Tech. Velký Inkvizitor si pak s tragickou umíněností zamanul, že pokud nemůže magii ovládat, tak ji vyhladí. A nahradí technikou.


Takto vypadá váš inventář (momentálně obsahující láhev slabého alkoholického nápoje, doutníček a vysavač).

Jenže to pochopitelně nepočítal s vámi jako budoucím hrdinou. Hra začíná u města Port Foozle, kde právě nastal zákaz vycházení do ulic a začalo vyplachování mozků pomocí centrálního rozhlasu. Jak se pak časem dozvíte, strávíte prakticky celou hru hledáním třech kouzelných artefaktů, které mají společně sílu vrátit magii do země Zork.


"Právě jsem se vrátil od pana krále z hradu". Královská rodina kapitulovala a na balkóně se objevuje Velký Inkvizitor.

Zork: GI je, jak už jsem zmiňoval, hrou typu adventure, což obvykle znamená, že procházíte tzv. lokacemi nebo místnostmi, sbíráte, co se dá a používáte to, na co se dá. K tomu vám dopomáhej logika nebo intuice. Další stránkou hry jsou tzv. puzzle, hádanky, které však vyžadují nejen přemýšlení, ale občas třeba i obrazovou představivost. Možná se teď ptáte, jak je na tom Zork: GI s logikou, často podivnou nebo i chybějící součástí adventůrky. Vezme-li se v úvahu, že je Zork opravdu zvláštní zemí, je na tom logika dobře a jen málokdy se vám stane, že dojde na noční můru hráčů tohoto typu her - tedy postup "použij všechno na všechno". Zajímavostí, se kterou se obvykle u ostatních podobných her nepotkáte, je možnost smrti. Hrdina sice nikde nebojuje, ale některé opravdu špatné kroky prostě také špatně skončí. A proto, pokud budete Zorka hrát, nezapomínejte často ukládat pozici. Ještě než se dostaneme k technickému zpracování, následuje jedno upozornění: zatímco třeba dětem nevhodného obsahu se bát nemusíte, může být překážkou angličtina. Té je ve hře pochopitelně dost, a i když se ve velké části jedná o humorné glosy, člověk anglického jazyka neznalý by mohl mít se hrou problémy.


Jeden z důležitých artefaktů se nachází uvnitř obrovského draka vychutnávajícího si pomalu mořskou lázeň.

A jak hra vypadá a zní? Tady je potřeba opět zdůraznit, že se jedná o portaci už poměrně starší hry z PC platformy a tak tomu odpovídá i technické zpracování. Na přepínání rozlišení můžete zapomenout, mnou (snad dobře) odhadnutých 640x480 vám musí stačit. To by ale, co se týče grafiky, nebylo to "nejhorší". Zatímco svět jako takový je podle mne proveden nadčasově, a tak se jeho design kritizovat nedá, animace při přechodu mezi lokacemi jsou tzv. prokládané - čili vidíte jen každý druhý řádek, nebo tvořené tzv. zdvojenými pixely. Tato metoda se před pár lety používala hlavně kvůli úspoře místa na CD (hra zabírá dvě). Dnes už by nás asi měli čekat animace o trochu lepší (špatně se mimojiné dívá na animace s živými herci) a hra distribuovaná třeba na DVD. Pokud se vám zdá, že jsem snad příliš kritický, tak je to především proto, že mě spíš mrzí, když pak musím poslouchat lidi kolem, kteří tuto jinak výbornou hru odpohledu odsoudí jenom kvůli grafice. Výbornému obsahu jakéhokoliv díla by měla odpovídat i slušná forma. Velmi polehčující okolností je rozhlížení se po lokaci, které sice bylo už u předchozího dílu nazvaného Nemesis, ale oproti statickým obrázkům okolí je to přeci jen pokrok.


Velký Inkvizitor má očividnou radost z kokosového ořechu. Pomůže mu ořech konečně se naučit kouzlit?

Zvuk je na tom o poznání lépe než grafika. Jednak se toho za těch pár let u her tolik nezměnilo (i když příštímu Zorku by možná slušela nějaká forma prostorového zvuku) a navíc vývojáři odvedli dle mého dobrý kus práce jak u zvuků, tak i hudby. Je to právě hudba, která hře přidává na atmosféře.
Pominu-li trošku starší datum výroby, musím říct, že těch několik (desítek?) hodin u Zorka stojí za to. Zejména, ovládáte-li angličtinu. Komentáře a dialogy jsou přeplněné slovním humorem, který třeba nejenže připomíná anglický humor poměrně známých Monty Pythonů, ale v jednom místě je i paroduje ("Totemization?" "Good"). Je dokonce zajímavé, že u hry hrozí vážné nebezpečí, že se z vás stane další z přiznivců série Zork, a tak se začnete po internetu pídit po starších dílech.
Co se týče nároků na systém, je hra odpovídajícím způsobem nenáročná. K instalaci je zapotřebí jen necelých 40 MB na harddisku a nemusíte pochopitelně nutně disponovat 3D akcelerátorem. Hra běží jak pod Mac OS 9.x tak Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: