Icewind Dale - hurá na ně! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Icewind Dale - hurá na ně!

29. listopadu 2002, 00.00 | Icewind Dale jako sestra hry Baldur's Gate má s touto hrou pochopitelně hodně společného, avšak tentokrát nejde především o děj, ale naopak o boj. Jednoduše řečeno, z klasického RPG je RPG akční s klasickým kabátem.

V současné době by se sice dalo mluvit o jakési historii hry Icewind Dale, neboť už se ani na Maca nejedná o horkou novinku (je už nějaký ten měsíc na trhu a na PC platformě existuje dokonce už druhý díl), ale každopádně se jedná o hru nadprůměrnou. Na Macka ji přeportovala firma Mumbo Jumbo, originál pochází od kvalitního vývojářského týmu Black Isle. Nakolik se Icewind Dale může měřit s Baldur's Gate 1 a nebo dokonce s BG2 se snad pokusím nepřímo zodpovědět v této recenzi.

První viditelný, i když z hlediska vlivu na povahu hry nijak důležitý, rozdíl je v místě, kde se děj hry odehrává. Ocitáme se stále v zemi Faerun (dějišti BG 1 i 2), nicméně tentokrát daleko na severu, za horami, kterým se říká Páteř světa, v části s názvem Planiny ledového větru (tedy v orig. Icewind Dale). V intru se dozvídáme o válce místních obyvatel barbarského původu proti arcimágovi, která skončila smrtí barbarského hrdiny Jeroda. Tady vlastně jeden příběh končí a druhý, náš, začíná. V hospodě daleko na severu se sešla parta dobrodruhů... Ale pozor! Je nesmírně důležité si uvědomit, že Icewind Dale nedělá příběh. Ten je tu právě naopak odstaven na vedlejší kolej, aby uvolnil místo bojovým situacím všeho druhu a chuti.

Hry BG 1 a 2 se točí kolem jednoho, ústředního hrdiny, ke kterému se časem přidávájí společníci. V Icewind Dale vás již při tvoření nové hry překvapí, že tentokrát už od začátku ovládáte celou partu dobrodruhů, z nichž jeden je trochu víc snad jen proto, že je prostě prvním v řadě, a tedy vůdcem celé skupiny. Icewind Dale je v podstatě jenom multiplayer. Tvůrci tak jednoznačně zareagovali na popularitu multiplayer módu z jejich předchozích dílek (BG1 multiplayer doslova pohnul herním průmyslem).

Při vytváření vaší jedinečné party dobrodruhů (minimum jeden člen, maximum šest), což je v podstatě základní věc, od které se mnoho věcí odvíjí, se setkáte s povoláními, rasami, pohlavími, specializacemi na zbraně, atributy a v případě kouzelníka také už na počátku s kouzly. Výběr pohlaví vašich postaviček nemá žádný vliv, jedná se jen o estetickou záležitost. Naprosto zásadní je naopak výběr povolání, který každou postavičku předurčuje. Nabízí se 8 základních (bojovník, klerik, zloděj, hraničář, paladin, kouzelník, druid a bard) a 10 multi-povolání (bojovník-klerik atd.). Kouzelníci se mohou přímo specializovat na určité "školy" magie, což jim přináší jisté výhody i nevýhody. Ras je na výběr šest - člověk, elf, půlelf, gnom, trpaslík a hobit. Víceméně doporučenou partou bývá taková, která má od každého něco a dobře se tak doplňuje. Strategií je nespočet a každá má v hráčské komunitě své zastánce a odpůrce. Icewind Dale lze samozřejmě hrát i přes internetovou službu Gameranger, v tomto případě jde ale jakákoliv strategie tvorby party stranou, neboť všechno v podstatě závisí na tom, kdo se k vám připojí a co bude nebo nebude chtít hrát. Nicméně právě tohle je někdy zdrojem neočekávaných dobrodružství a zábavy, jak si možná dokážete představit.

A jak vypadá systém boje? Icewind Dale vychází z pravidel AD&D a to bývá obvykle zárukou vyváženosti a prostoru pro kombinace. I když boje probíhají na první pohled v reálném čase, každých pár vteřin se odbude jedno tzv. kolo, které je dále rozděleno na další časové jednotky. Každá akce trvá obvykle několik takových jednotek. Pomalý bojovník tak může např. bouchnout svou zbraní jen jednou za kolo, zatímco rychlík se může trefit klidně třikrát, apod. Jestli se útok nebo kouzlo podaří záleží na počítači, který za vás hází dvacetistrannou kostkou pro každou z nespočetných akcí. V žádném případě vám tedy například nepomůže zběsilé klikání na myš, daleko více se osvědčí rychlé a správné taktické reakce. Hru je možné hrát v takovémto pseudorealtimu, nebo lze v nastaveních zapnout doslova tahovou strategii po jednotlivých kolech. Obvykle jde ale o kombinaci obou - do lehkých bojů není potřeba pauz na promýšlení (ještě pořád je tu mezerník, který hru zastaví kdykoliv), naopak draka v pseudorealtimu asi nedáte, neboť to už chce pečlivou práci. Pokud se chcete stát opravdovými mistry boje, nezbývá vám ale as než si koupit tzv. AD&D Handbook, tedy příručku pro hráče stolní a původní verze, kde se dozvíte prakticky vše o bojích, kouzlech, zbraních, povoláních atd.

Samotná hra je rozdělena do několika kapitol, každá z nich obvykle odpovídá jednomu místu na mapě, kde obvykle leží několikapatrový "dungeon" nebo mágská věž plná potvůrek doslova stvořených pro skoky pod ostří vašich mečů. Všechny jsou víceméně svázány dějem, ale jak už jsem řekl, o ten tu mnoho nejde. Na internetu občas běží soutěže v multiplayeru, kdy se jednotlivé partičky snaží ten či onen (nebo celou sérii) "dungeon" vyčistit co nejrychleji a pyšně se pak dosaženými "čistícími" sprinty chlubí. K takovýmto akcím se ale obvykle nepřipojíte, jedná se spíše o secvičené týmy hráčů. Z toho také může pro někoho vyplynout odpověď na otázku: Icewind Dale nebo Baldur's Gate? Icewind Dale se prostě hodí na multiplayerovou řežbu krátko- až střednědlouhodobého charakteru. Baldur's Gate, zejména její druhá část, která je o několik úrovní vývoje výše než původní dvě hry, se naopak hodí pro jednoho hráče nebo pro skutečně dlouhou, dlouhou hru více hráčů.

A na konec pár technický detailů. Icewind Dale běhá jak pod OS 9 tak OS X. Po instalaci není nijak zvlášť potřeba patch, hra byla, narozdíl od BG2, vydána v solidním stavu už na CD. Jedná se vývojově o hru mladší než BG1, ale starší než BG2, nenechte se zmást datem uvedení pro Macka. I proto ji lze hrát jen v rozlišení 640x480 a nikoliv tedy ještě v 800x600. BG2 je bohatší nejen o toto, ale i o množství efektů, kouzel a variant a nedá mi než se při výběru postavit na její stranu. Pokud však už ale BG2 máte nebo jste ji prostě už mnohokráte otočili, je Icewind Dale výbornou volbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: