Hry zdarma pro vašeho Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Hry zdarma pro vašeho Maca

17. září 2004, 00.00 | Když mi bylo navrženo, abych na tyto stránky přispěl článkem, neměl jsem ještě žádnou představu o čem chci psát. Nakonec jsem se rozhodl přijít k ne příliš známému tématu v prostředí Maca - Open Source Software (OSS).

Když mi bylo navrženo, abych na tyto stránky přispěl článkem, neměl jsem ještě žádnou představu o čem chci psát. Nakonec jsem se rozhodl přijít k ne příliš známému tématu v prostředí Maca - Open Source Software (OSS).

Jak jistě mnozí ví, či tuší, v prostředí Mac OS X se nejedná jen o okýnka, ale systém toho zvládá mnohem více, respektive jeho příkazová řádka. Příkazy jako je například cat, awk, ed, vi, pico aj., které jsou k dispozici pod systémy typu Unix, jsou najednou přístupné i pod Mac OS X. A jako všechny systémy Unixového typu, je zaručena kompatibilita programů na úrovni zdrojového textu. Tím nás marketingové oddělení Apple krmí docela dostatečně.

Málo kdo si však uvědomuje skutečný rozsah takovéto podpory unixu. Souvisí tím i podpora X windows serveru (viz. aplikace X11). Jak jsem si všiml, aplikacemi se již podrobně zabývali kolegové, takže toto téma přeskočím, i když je toho samozřejmě více, než zde bylo popsáno. O X serveru jsou napsány celé knihy, takže je těžké jej probrat a vystihnout v krátké sérii článků o užitečných programech.

Já jsem se rozhodl, že přiblížím unixovou vrstvu z trochu jiného pohledu, řekněme "neužitečných" programů. Tím, že jsou programy kompatibilní na úrovni zdrojového kódu, je totiž možné, že se určitá skupina lidí rozhodne vytvořit port (jak se odborně nazývá převedení kódu z jednoho systému na druhý) již existujícího softwaru. Tímto portem pak může být i docela obyčejná hra.

Jako první bych rád uvedl hru, kterou již skalní příznivci Apple znají velmi dobře - Maelstrom. Hra, která původně vznikla v dílnách společnosti Ambrosia SW se stala open source softwarem po té, co se Ambrosia SW rozhodla tuto hru dále nevyvíjet a její zdrojové kódy uvolnila k volnému použití. Hříčkou osudu ji Ambrosia SW uvolnila za dob systému OS 8/9. Hra byla portovaná na Linux a když Apple přišel se systémem Mac OS X, objevil se i port této hry na Mac OS X. Hra za ta léta ještě neztratila své kouzlo a navíc je mi velmi sympatické, že se za ni nemusí nic platit, protože jako open source je zdarma k použití. A jako každý open source software je volně kopírovatelná a stahovatelná přes internet, například na této adrese. Jak to tak bývá, i tato hra byla v Open Source prostředí vylepšena - o multiplayer. Jeden z hráčů spouští herní server a ostatní se pak k němu připojují. Open source verze Maelstromu bývá také označována jako Maelstrom GPL.

Marathon

Podobný osud, jako Maelstrom postihl i další hru tvůrce, který uvedl jednu z vůbec nejoblíbenějších akčních her macovské platformy - Bungie. Hra se jmenovala Marathon. A stejně jako většina úspěšných filmů i tento počin měl pokračování. K původnímu Marathonu byl vytvořen Marathon: Durandal a Marathon: Infinity (Obsahující editor Map). Já osobně si myslím, že Durandal byl z této série nejpovedenější, i když chápu, že nové zbraně v Infinity mají také své účinné kouzlo (zejména na protivníky). Když se už společnost Bungie rozhodla ukončit vývoj Marathonu, nezahodila zdrojové texty do stoupy, ale větší část jich poskytla jako open source (naštěstí se jí to podařilo dříve, než ji schramstnul Microsoft i s hrou Halo). Píšu většinu, protože se rozhodla část kódu ponechat utajenou (například grafiku) a nezpřístupnila volně mapy původní hry. O Marathonu se dozvíte jistě více z připravovaného článku kolegyně Scheuflerové. (série Hry našeho rozverného mládí)

Marathon

To dalo vzniknout projektu pojmenovaného Marathon: Aleph One. Autor tvrdí, že mu někdo řekl, že Aleph One je v matematice číslo, které je o jedničku větší než nekonečno. Já jsem neměl moc příležitostí se zeptat více lidí, ale zatím mi všichni tvrdí, že to je nesmysl, že číslo o jedničku větší než nekonečno je zase nekonečno, protože pak by nekonečno musel být konečné tudíž by to nekonečno nebylo. Nebo tak nějak, já tomu nerozumím, to je matematika s vyššími čísly, já jsem rád že umím pracovat s nuly a jedničkami - i když i tam to občas skřípe.

Open source projekt dal Marathon: Aleph One do vínku jednu úžasnou novinku oproti původnímu Marathonu - multiplayer přes IP. Zatím co jsem tuto hru zkoušel, nenašel jsem žádné problémy s jejím provozem a fungovala velice dobře. Navíc je vybavena většími texturami, takže pokud máte svižnější stroj, můžete si Marathon vychutnat tak, jak jste si jej pod původní verzí nikdy užít nemohli.

Marathon: Aleph One jako projekt má však jednu vadu na kráse - chybějící mapy. Pokud si chcete projít původní úrovně od Bungie, budete si muset zakoupit také původní verze - možná se nějaká objeví v knihkupectví Levné knihy (občas můžete mít na nějakou macovskou hru štěstí). Aleph One nabízí alespoň odkaz na stažení demo úrovní, což na multiplayer může na chvíli stačit. Marathon: Aleph One můžete stáhnout odsud. Zatímco demonstrační mapy, jsou k dispozici zde.

Herních titulů publikovaných jako open source je samozřejmě velmi mnoho. Dokonce si troufnu tipnout přesné číslo - něco přes stovku :-), některé dokonce spustíte i pod Macem. Ne vždy je situace tak růžová jako v případě Maelstromu či Marathonu: Aleph One, ale spustit je lze. Pokud máte ještě navíc k dispozici X window server, můžete si některé z jednoduchých unixových aplikací vyzkoušet rovnou. Zkuste do příkazové řádky, která se vám objeví po spuštění aplikace X11 napsat například "xclock &" či "oclock &". Přestože výsledek příliš užitečný není (protože pro spuštění těchto aplikací potřebujete spustit celý X server), jsou to portované záležitosti pro Maca. Podobným způsobem je pak možné spustit i nějakou tu hru.

Pokud mi pracovní povinnosti, přítelkyně a další dovolí, určitě se dočkáte pokračování s příkladem dalších her, které nejsou za peníze, ale volně ke stažení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: