Heroes of Might and Magic IV, verze 2.3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Heroes of Might and Magic IV, verze 2.3

27. června 2003, 00.00 | S tímto očekávaným pokračováním klasické tahové strategie byly od začátku problémy, vývoj se protahoval a ani po několika měsících po uvedení to nebylo to pravé ořechové. Kdo měl rád HOMM III, tak jen plakal. Jaká je ale situace po uvedení posledního update pro Macka?

V poli stragetických 2D (nebo vlastně občas už i 3D) her jsou dnes nejpopulárnější real-time strategie, potvrzuje to hlavně například popularita Warcraftu 3 nebo stále ještě Star Craftu. Posledním rytířem chránícím čest tahových stragegií, které vás dokážou pobavit nejen několik hodin, ale i dnů, je vlastně celá série her, v čele této skupiny by však měla stát ta nejnovější, Heroes of Might and Magic IV.

Jenže právě s touto hrou to od počátku šlo nějak podivně. Už vývoj pro PC trval dlouho a prakticky se nevědělo, ve kterém století vyjde. Když se Heroes IV dostala na trh, doslova se po ní zametlo. Jenže ... Jenže ono se to nedalo hrát; hra padala, AI byla spíše zkratkou pro Artificial Idiocy, neboť počítačový hráč zůstával během celé hry ve svém hradě, pěkná grafika potřebovala až neuvěřitelně silný stroj; a tak se z nejočekávanější stragetické hry toho roku stalo největší zklamání. Firma 3DO sice slibovala brzké záplaty, ale asi jim ve vývojovém středisku vypnuli proud, neboť patch nebyl a nebyl.

Osobě jsem pak měl během téhle doby asi největší strach, že se HOMM IV po všech svých (úspěšných) předchůdcích na Maca nedostane. Člověk, který měl u předchozích třech verzí port na starosti, prý s hrůzou utekl, když viděl, co by ho čekalo. Ano, tak dobře byla programátory 3DO práce odvedena. 3DO tedy nakonec udělala port "in-house", ale ještě ani v té době nebyla hra prakticky hratelná.

To všechno je teď už ale historie. S patchem 2.3 se hra Heroes IV stala s jen malými výhradami důstojnou pokračovatelkou nejlepší tahové série v dějinách. Pokud jste zatím neměli s touto sérií tu čest, tak to napravte. Ještě předtím vám ale sdělím základní informace o této sérii jako celku.

Série HoMM je už asi deset let stará. Jedná se o fantasy tahovku (tedy žádné zběsilé klikání, ale práce pro hlavičku), ve které v prakticky každém díle začínáte s hrdinou (might - bojovníkem nebo magic - kouzelníkem) a městem, které slouží jako ekonomicko-vojenská základna. Měst je vždy více druhů (lidská, kouzelnická, pekelná, elfí a další) a k nim i vždy trochu odlišní hrdinové. Např. "elfí" města mají za hrdiny rangery nebo druidy, atd. S vámi ovládaným hrdinou popojíždítě po mapě (nebo jedná-li se o kampaň, po více mapách tématicky spojených), co den to několik pomyslných kilometrů, sbíráte poklady, suroviny a zabíráte doly a bojujete s hnusnými příšerami, které toto všechno brání. Za mrtvolky získáváte zkušenost a váš hrdina je silnější a silnější. Suroviny a peníze jdou automaticky do města, které tak můžete rozšiřovat a vyrábět v něm vojenské jednotky specifické pro každý druh města. Pokud budete mít trochu štěstí, tak budete mít dostatečně velkou armádu, abyste se ubránili počítačovému (v případě multiplayeru lidskému) hráči, který se k vám snaží přes hromady příšer dostat a zabrat vám vaše výstavní město. Kdo má pod nadvládou celou mapu, obvykle vyhrává.

Tento princip sloužil v každém pokračování jako základ pro nadstavbu různých měst a resp. vojenských jednotek, které se různě v rámci dílů obměňovali a nebo naopak vraceli a lehce odlišných hrdinů a jejich vývoje a použití. Až do dílu Heroes III byl hrdina jakýsi podpůrný prvek v pozadí na kopci, který zvyšoval vašim jednotkám morálku, pomáhal nebo škodil pomocí kouzel atd. Podobně by se i dalo říct, že až do dílu Heroes III se jednalo především o strategickou hru.

Heroes of Might and Magic IV je hra v mnohém od předchozích odlišná. Je to spíše taktická bojovka, kde na bojišti vedle stovek draků pobíhá i sám hrdina. Pokud přežije, a tím vyhraje i bitvu, získá zkušenosti a popřípadě povýší o úroveň. Zvednou se mu tak vlastnosti jako je útok, obrana, inteligence atd. Navíc si může vybrat i jakousi "školu" určitého umění, kterým přispívá ve hře kromě pouhého mlácení ubohých černých draků :). Bojovníci tak mají k dispozici Taktiku (přidává vašim jednotkám rychlost, sílu atd.), Urozenost (ekonomicky zajímavá), Boj (vylepšuje samotného hrdinu) a další. Mágové dostanou vždy jednu "vlastní" magii do začátku, později si mohou přibrat další. Pět druhů magii odpovídá pěti druhům měst a vlastně i pěti druhům "životního", bojového stylu. Lidská města preferují magii Života (obrana, uzdravování atd.), čarodějnická Řádu (nevyváženě silná všehochuť kouzel), nekromanti Smrti (mor, kletby a vampirismus), lesní elfové magii Přírody (především vyvolávání - summoning - všeho možného) a anarchisti Chaosu (důkaz, že oheň nepatří dětem do rukou). Školám se vaši hrdinové učí různě, nějčastěji vlastně náhodně při absolvování úrovně, a tak se kromě jejich základní školy naučí obvykle i jednu nebo až čtyři další. Pokud budou ve dvou až třech vynikat, stanou se z nich "specialisté". Taková specializace jim pak podle zkombinovaných škol přinese nějaké bonusy. Specializací je celkem 48, ale jen pár jich stojí za to.

Obrovskou změnou oproti minulým dílům je to, že vaši hrdinové už neumírají po prohrané bitvě, ale buď zůstanou jaksi ležet na bojišti, odklud je můžete odvézt domů a oživit, nebo jsou deportováni do nepřátelského města do vězení, odkud je pak můžete "vysekat". Tato změna přinesla neuvěřitelné strategické důsledky, které někoho potěšily, někoho ne. Například mně ne - (nepřátelský) mrtvý hrdina, dobrý hrdina, jaképak oživování. Další velkou změnou je možnost vojenských jednotek cestovat bez dozoru, tedy doprovodu hrdiny. Jedná se ale o nutnost, neboť v Heroes IV nelze vypnout fog-of-war, takže průzkumné jednotky bez hrdinů jsou jedinou možností, jak nepřátelského hrdinu po mapě nahánět.

Alfou a omegou Heroes série jsou města. Bez nich se hrát nedá a kdo už žádné nemá, prohrává. Města slouží ke kupování jednotek, učení se kouzlům a v neposlední řadě jako poslední obranná linie před několikanásobně větší armádou. Do měst plynou suroviny, ze kterých město roste a roste. Čím větší město, tím více generuje peněz. Peníze pak, narozdíl od naší skutečné reality, nejdou na odzbrojování, ale naopak :).

Jakousi spornou stránkou Heroes IV je grafika. Dočkala se sice úplně nového pojetí, není už úplně 2D ale iso-3D, tedy sice 2D ale vypadá 3D. Jenže právě taková technologie neumí využívat rychlých 3D akcelerátorů a tak velká mapa plná 2D animací je neuvěřitelně náročná na výkon. Pokud se podívám na spektrum velikosti map S, M, L, XL, tak musím říct, že už od L se to na G4 450 nedá hrát, nebo je to na kafíčko. A to je u 2D hry dost přehnané. Navíc do tuším patche 1.3 docházelo k přetékání paměti, takže vám nebyla platná ani G4 dual 1.25 GHz - po několika hodinách hraní už to nešlo. Na silném stroji si ale zase užijete opravdu, alespoň dle mého názoru, pohádkově pěknou grafiku.

Nyní se dostáváme k tomu nejhoršímu. Klasik J. da Cimrman řekl, že umělá inteligence docela jistě brzy nahradí inteligenci přirozenou, ale přirozenou blbost umělá nikdy nepokoří. J. da Cimrman nehrál Heroes IV těsně a několik měsíců po vydání. Je to velice smutné, když se AI nepodaří, jenže u strategické hry je to vlastně pohroma. Koho by neustále bavilo jen mlátit příšerky a při příjezdu k nepřátelskému hradu zjistit, že se u něj válí mrtvoly nepřátelských hrdinů, kteří díky své AI neodhadli sílu neutrálních příšer? Umělá blbost tak byla hlavním důvodem, proč se ze stragetické hry stala hra taktická, takticky myslel počítač poměrně dobře a tak boj s neutrálními příšerami byl hlavní zábavou.

Až po neuvěřitelně dlouhé době vyšel nejprve důležitý patch 1.3 a pro Maca důležitý patch 2.3, který upravoval nejen počítačův odhad nepřátelské síly, ale také několik pro Maca specifických hrůz, které dělaly HoMM IV for Mac ještě nehratelnější. Podle mně je právě až teď čas si k Heroes of Might and Magic sednout a zahrát si některou ze šesti kampaní.

Ještě nedávno bych dal hře jen nějakých 6 až 7/10, a to možná jen proto, že jsem věrným fanouškem této série. Dnes už ale je hra o něčem jiném, a určitě by si zasloužila minimálně 9/10. Pokud tedy máte dost volného času na to usednout k tahové strategii, neváhejte a HoMM IV for Mac si zahrajte. Patch 2.3 naleznete třeba na Versiontracker.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: