Deus Ex - boj proti "terorismu" na vašich počítačích? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůHry

Deus Ex - boj proti "terorismu" na vašich počítačích?

24. května 2002, 00.00 | Při hraní Deus Exe vás zamrazí v zádech. Je terorismus skutečný a boj proti němu v našem zájmu, nebo se jedná o spiknutí lidí z nejvyšších kruhů? Není tomu tak i ve skutečnosti? Kdo to ví? Možná jen super-agenti.

Budoucnost je tu a svět se stal velmi nebezpečným a zmateným místem. Teroristé podnikají své akce zcela otevřeně a zabíjejí tisíce lidí. O zbytek přežívajících se pomalu starají drogy, znečištění a virus s názvem Šedá Smrt. Světová ekonomika je prakticky na prahu kolapsu a mezera mezi nechutně bohatými a odporně chudými je neskutečná. A právě v tomto světě se ocitáte vy jakožto agent protiteroristické skupiny UNATCO (United Nations' Anti-Terrorist COalition) JC Denton. Za článek o konspiraci, kterou odhalíte, by se každý novinář upsal ďáblu. Narozdíl od vás by se s ním ale jistě brzy potkal, protože bez biotechnologických super-schopností agenta UNATCO se nejsilnějším lidem světa těžko ubráníte.

Deus Ex se na první pohled může zdát být hlavně 3D střílečkou, ale už v první misi zjistíte, že je to děj a interakce, které tuhle hru dělají kultovní mezi lidmi, kteří propadli Matrixu a cyber-punkové kultuře. Je sice pravdou, že se hra dá odehrát ve stylu "seek and destroy", ale mnozí ti, co hrají Deus Ex poloprofesionálně, si obvykle vytýčili přesně opačný cíl - nejméně mrtvých. V žádném případě se tedy nejedná o střílečku, kde vyhrává nejvyšší počet fragů.

Jak jsem již naznačil, je to prakticky už první mise, kde byste se měli rozhodnout, jak budete ke hře, jejíž dějový průběh záleží z velké části na tom, co činíte, přistupovat. Jakožto agent UNATCO jste vládou pověřeni, abyste zbavili Sochu svobody dotěrných teroristů. Na pomoc vám, jakožto nováčkovi, přichází váš bratr a prakticky již tři různé zbraně, které vám do začátku nabídne, symbolizují tři rozdílná "řešení" problému zvaného teroristé (kteří jsou ve skutečnosti jen obyčejní lidé snažící se zachránit si holý život). Těžké zbraně pro velmi osobní, odstřelovačka pro tichý a neosobní, a omračovací obušek pro nejhumánější přístup.

Samotná hra, její prostředí a interface se dá jen těžko přirovnat k něčemu, co na Mackovi vyšlo, snad jedině System Shock, nebo z PC titulů Thief. Zde ale následuje stručný popis. Pokud zvolíte jiný přístup než ten "velmi osobní", budou pro vás zcela stěžejní tiché přískoky, pozorování chování a obchůzkových tras hlídačů, schopnost přečíst si i ta nejtajnější emailová sdělení nebo vypínání kamer a jejich věrných společnic - střelných věží (tedy hacking). O něco jednoduší to má pochopitelně hráč "odstřelovač", kterému jeho puška-milenka dělá po celou hru skutečnou radost. Odstřelovač poznává své nepřátele zblízka obvykle v poněkud chladnějším stavu. Agent humanista pak s věrným elektrickým omračovacím obuškem využívá ke hraní v největší možné míře bedny (jak ty opravdové, za které se schovává, tak i tu, co má na krku) a temná zákoutí. A je to právě posledně zmiňovaný typ zahrání, ve kterém objevíte skrytá kouzla hry. Mezi ně patří poznání plné pravdy o viru, který zabíjí tisíce chudých. Pravdy o terorismu, skupině zednářů s názvem Illuminati a také demokratických institucích, které jim padli za oběť a slouží jim v jejich plánech. Nechci říkat, že pokud se rozhodnete jít svou vlastní, drsnější cestou, přijdete o děj, ale stoprocentní je to právě pokud nasloucháte všem a jste spíš policistou a občanem s vlastním úsudkem než vojákem.

Od toho, jaký přístup zvolíte, se pochopitelně odvíjí i to, čemu budete dávat přednost při zaplňování vašeho skutečně malého prostoru v inventoráři. Tahat s sebou totiž nemůžete všechno co najdete, a že je toho požehnaně. Kromě pochopitelných zbraní a munice jsou to například "neviditelná" brnění, paklíče, víceúčelová elektronická zařízení na obcházení elektronických zámků a kamer, krabičky se zlepšováky vašich zbraní (přesnost, zpětný ráz, tlumič atd.) a pak hlavně kanystry se zlepšováky vás samotných.

Protože se na Deus Ex hodí nejlépe škatulky s názvy RPG nebo adventure, je pochopitelné, že se vaše postava JC Dentona vylepšuje během hry. Od NPC postaviček dostáváte úkoly a za ně body. Ty pak můžete "nacpat" do několika přirozených vlastností jako jsou ovládání různých druhů zbraní, hacking, plavání pod vodou, znalost zámků a elektroniky atd. Každá vlastnost má několik úrovní - untrained, trained, advanced a master. Rozdíl pak je např. mezi netrénovaným odstřelovačem a mistrem nejen v síle úderu, ale také ve stabilitě vaší ruky a mušky. Pokud to s puškami neumíte, kurzor vám courá po celé obrazovce a prakticky nic netrefíte. Jenže je tu ještě něco, co z vás dělá schopného agenta. V budoucnosti se prostě objevily biotechnologie, které jsou sice vzácné, ale vám dostupné. Na celém těle je několik míst, která jdou pomocí těchto technologií vylepšit. V praxi to vypadá tak, že ve hře nacházíte dva druhy kanystrů s biolátkou (tzv. augmentations). Ty první vám umožní vybrat si jednu (a jenom jednu) z nabízených schopností pro danou lokaci na těle. Například nohy se vám změní buď na "žabí", kdy skáčete jako Sergej Bubka, nebo na "kočičí", kdy vás není prakticky vůbec slyšet. Problém je, že jakmile si některý s nabízených upgradů vyberete, je to rozhodnutí trvalé a nezvratné. Druhý typ kanystrů pak vaši nadpřirozenou schopnost ještě vylepšuje (skáčete výš, běháte více potichu atd.). Na internetu lze nalézt několik oblíbených kombinací těchto vlastností, nicméně během prvního hraní je výběr spíš náhodný (popiskům ve hře se nedá moc věřit) a až pokud se třeba rozhodnete hrát Deus Ex podruhé (a jinak), budete vědět, které vlastnosti stojí zato a které ne.

Zatímco skoro všechny stránky Deuse jsou daleko nad průměrem (zapoměl jsem na hudbu - je to cyberpunk, jak má být), technicky se jedná o méně podařené dílo. Hra využívá enginu Unreal Tournamentu (podle toho také můžete odhadnout náročnost na hardware), ale i s poslednim patchem je nestabilní. Na mnoha místech se mi stalo, že z reproduktorů se ozvalo lupnutí a hra se sekla (pochopitelně pravidelně po boji a bez uložené pozice :). Ještě horší to bylo po aplikaci patche, který by měl umožňovat multiplayer. To už se hra odmítala dostat přes úvodní obrazovku. Bohužel se hra takhle nechovala jen na mém stroji, ale přesně ty samé problémy má i její PC verze - jedná se tedy docela určitě o bugy (i když MP na PC běžel... tedy chvilku). Osobně mě také zamrzelo, že neexistuje Carbon verze spouštěcí aplikace, není to životně důležité, ale takováhle hra si zaslouží větší podporu. Přesto se ale nenechte odradit, těch pár restartů (ke kterým třeba nemusí ani dojít) je nic v porovnání s herním zážitkem. A pokud jste již hru hráli nebo ji hodláte hrát (demo a patche naleznete na www.macgamefiles.com), zveřejněte třeba svoje postřehy na diskusním foru k tomuto článku. Myslíte si, že nás čeká právě taková budoucnost? Je Deus Ex herní obdobou kultovního filmu Matrix (mimochodem, Columbia Pictures plánuje film založený na Deus Exu, uvidíme jak moc se kvalitou a dějem odchýlí od hry)? Nebo jste od hraní upustili po desátém restartu?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: