Podpora češtiny v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Podpora češtiny v Mac OS X

16. dubna 2002, 00.00 | Na toto téma již bylo napsáno a řečeno mnoho, bohužel však problematika národní podpory v Mac OS X je stále otevřená. První verze programu, jež vám umožní zaručeně „rozjet“ základní podporu češtiny bez komplikací, je CZ Language Kit X.

Jednou z podstatných výhod a velmi očekávanou vlastností nového operačního systému Mac OS X měla být bezproblémová podpora většiny mezinárodních jazyků a to včetně všech evropských. Ještě první veřejná betaverze systému tuto podporou obsahovala, avšak finální verze označovaná jako 10.0 náhle „zapomněla“ na jakoukoliv mezinárodní podporu. Na své si přišli jen uživatelé hovořící anglicky nebo japonsky. Až do verze 10.1 neexistoval oficiální způsob jak použít například českou klávesnici a o další podpoře nemluvě. Přesto se podařila „propašovat“ i do této první verze systému minimální podpora pro české prostředí z klasického systému Mac OS 9. Instalace však rozhodně nebyla snadná.

O verzi 10.1 se již s nadějí hovořilo jako o bezproblémové a podpora nejrůznějších jazyků se zdála být vyřešena. Jak se však vzápětí po uvolnění této verze ukázalo, problémů bylo více než dost. Někomu čeština fungovala, jinému ne, a někomu fungovala jen pod některými uživateli. Situace se prakticky nezměnila ani v zatím poslední verzi Mac OS X 10.1.3.

Ale kde je problém? Mac OS X přece podporuje Unicode, Apple se tváří jako že je vše v pořádku, a některým uživatelům se přece již zobrazuje i česká klávesnice. Problém však není jen jeden, je jich hned několik.

Největším problémem je všeobecně tzv. Carbon. Aplikace vytvořené v tomto prostředí nemají prakticky žádnou podporu pro Unicode a nové unikátní možnosti Mac OS X neumí plně využít. Carbon má navíc velké problémy s mezinárodní podporou. Pod klasickým systémem se dá prakticky použít až nedávno uvedená verze CarbonLib 1.5. Ovšem i aplikace vytvořené v tomto prostředí mohou za určitých okolností Unicode využívat, programátoři však těchto možnosti zatím příliš nevyužívají. Příkladem takovéto „hybridní“ aplikace, která si s Unicode rozumí, může být Finder v Mac OS X 10.1.

Dalším problémem je skutečnost, že i když systém češtinu (a další středoevropské jazyky) již částečně podporuje, programátoři mu to zatím v patřičných souborech s definicemi mezinárodní podpory neoznámili.

A nyní se dostáváme k problému nejzávažnějšímu, který zatím nelze nijak „obejít“. Některé důležité systémové komponenty a aplikace nedokáží v současných verzích akceptovat jiné jazyky než které znají, bohužel čeština mezi tyto jazyky nepatří, ostatně jako všechny středoevropské jazyky.

Nešikovně je také vyřešena aktivace podpory pro středoevropské jazyky. Do systému musí být nejprve doinstalována potřebná systémová písma (resp. systém si je dokáže najít v instalaci Mac OS 9 na počítači) a teprve poté je možné například využít konkrétní klávesnici nebo i jazykový skript. Ovšem pouhé překopírování či převzetí CE písem z klasického Mac OS nefunguje ve všech případech korektně a často se takto provedená aktivace později chová nevyzpytatelně.

Tyto a další problémy jsou způsobeny z poměrně jednoduchého důvodu. Mac OS X při instalaci umožňuje nainstalovat požadované tzv. „lokalizace“, což jsou kompletní systémové části přeložené do konkrétního jazyka včetně všech potřebných nastavení. Bohužel čeština mezi těmito jazyky není a dokonce ani není jasné, zda vůbec někdy bude (to ovšem rozhodně neznamená, že nebude lokalizovaný český systém). Jde jen o to, že jakákoliv současná podpora češtiny je vlastně jen rozšíření možností anglické (en-US) lokalizace (nebo i jiné standardní lokalizace). Protože však je toto rozšíření založeno na původní systémové podpoře z klasického Mac OS, ne vždy vše funguje jak má.

Aktuální podpora češtiny v Mac OS X je tak myšlena jen jako elementární podpora pro zobrazení českých textů (např. na Internetu) a po instalaci potřebných písem má umožnit i jednoduché zadání českých znaků. Rozhodně však není zamýšlena jako podpora pro lokalizované aplikace nebo rozšířené možnosti jakými jsou např. národní formáty měny, datumu nebo času. Doufejme však, že je jen otázkou času, kdy bude Mac OS X akceptovat i jiné chování než předpokládá aktuálně vybraný jazykový skript a konkrétní lokalizace.

Maximálně zjednodušit aktivaci české podpory a umožnit její instalaci i na počítači bez předem instalovaného klasického systému s potřebnými soubory umožňuje instalační program CZ Language Kit X. Instalátor po zadání administrátorského hesla a výběru systémového disku již vše ostatní provede automaticky a po prvním restartu počítače je podpora češtiny připravena k použití.

Ikonka české klávesnice

První viditelnou změnou je nová ikonka české klávesnice, ta již nevypadá jako „rozpitý flek“, ale představuje českou vlajku. Právě česká vlajka se jako označení klávesnice používá například pod systémy Linux a na Internetu se prakticky s jiným symbolem při výběru české mutace stránek nesetkáme, vlajka je i doporučeným symbolem pro primární klávesnici konkrétního jazyka přímo dle definic Apple. Původní „lvíček“ se používal především v černobílé verzi na dnes již prehistorických Systémech. Pro uživatele neznalé věci, je současný barevný vzhled ikonky nepřijatelný i z důvodu identifikace – většina nových uživatelů musí být zpravidla nejprve upozorněna co má vlastně v ikoně rozpoznat a k čemu slouží.

Instalátor dále přidá do složky s písmy v systémové složce následující písma v nativním formátu (dfont) – Courier CE, Geneva CE, Helvetica CE, Monaco CE, Times CE a Lucida Grande CE. Tato písma již není vhodné dále instalovat v tradičním formátu do uživatelských složek s písmy.

Instalátor také modifikuje celou řadu souborů v systémové složce, které poté umožňují používat například české datum a čas nebo český formát čísel. Tyto možnosti již vyžadují aktivní CE skript, avšak o úskalí této volby si povíme o něco později. Modifikované soubory se nacházejí ve složkách International.framework a IntlPreferences.framework, které jsou umístěné ve složce PrivateFrameworks.

Prvních změn se také dočkal jazykový skript (CE), který nyní používá jiná písma. Například původní skript používal jako systémové písmo Charcoal CE, ovšem to již Mac OS X nezná. Pokud je však toto písmo na disku přítomno v klasickém systému nebo některé složce „Fonts“, budou se v Mac OS X chybně zobrazovat některé texty v aplikacích. Klasickým příkladem je nabídka klávesnic, kde pro klávesnici „Czech“ bude použito velmi tučné písmo – Charcoal CE. Správě se však má použít písmo Lucida Grande, což je nové systémové písmo v Mac OS X.

Tolik k technickým informacím o změnách, které na vašem systému aplikuje CZ Language Kit X. Snad jen poslední důležitá informace, instalátor také nastaví všem instalovaným souborům korektní přístupová práva, což je při „ručním“ kopírování poněkud složité, zvláště, když se soubory instalují i do míst, kam „běžný“ uživatel nemá přístup.

Po dokončení instalace a restartu počítače je potřeba provést ještě několik jednoduchých kroků. Po přihlášení do systému spustíme hlavní systémové předvolby a vybereme sekci „International“, kterou můžeme nastavit podobně jako na následujícím obrázku.

Panel Language

Horní pořadí jazyků určuje především jaký skript bude aktivní; pokud umístíme „Český“ jazyk na první místo, přepne se systém na CE skript, to ovšem není vzhledem k aktuálním nedostatkům v Mac OS X vhodné, protože po této volbě přestane fungovat celá řada aplikací a systémových služeb (například AppleScript). Některé lokalizované aplikace je s jistými omezeními možné provozovat i na neaktivním CE skriptu, není tedy důvod k panice. V dolní části se zobrazují dostupné systémové skripty, tedy ty, ke kterým máme potřebná písma. Ve většině případů byste měli vidět podobné možnosti jako na obrázku.

Dalším důležitým krokem je zapnutí nabídky klávesnice. To provedeme pouhým zaškrtnutím požadovaných klávesnic v záložce „Keyboard Menu“ a příkladem nám budiž následující obrázek.

Panel Keyboard Menu

Vhodným, nikoliv však nutným krokem je také vypnutí funkce synchronizující klávesnici s typem písma (přesněji s jeho příslušností k jazykovému skriptu). To provedeme klepnutím na tlačítko „Options“ ve spodní části záložky. Tímto krokem minimalizujeme jinak poměrně časté přepínání klávesnice. Nyní je systém Mac OS X (10.1.2 nebo 10.1.3) připraven k spolupráci s naším jazykem.

Volby Keyboard Menu

Instalace CZ Language Kitu X však nemá žádný vliv na prostředí Classic. Pro toto prostředí nebo i samostatně provozovaný operační systém Mac OS 9.2.2 je určena nová verze jazykové podpory – Classic Language Kit. Tu je možné stejně snadno aplikovat přímo z Mac OS X, tak i z Mac OS 9.2.2. Classic Language Kit přidá do americké nebo mezinárodní verze systému Mac OS 9.2.2 plnou podporu českého jazyka a to bez nutnosti používat aktivní CE skript. Většina klasických lokalizovaných aplikací tak nyní v Mac OS X pracuje bez problému s plnou podporou našeho jazyka. Instalace byla oproti předchozím verzím maximálně zjednodušena a především optimalizována pro podporu prostředí Classic.

Mezinárodní podpora tedy není v Mac OS X zatím na takové úrovni, aby se o ní dalo hovořit jako o kvalitní nebo dokonce luxusní, spíše by se mohlo hovořit o podpoře minimální. Systém má však velký potenciál, ten však zatím čeká na „dodělávky“ programátorů a lze předpokládat, že již verze systému 10.2 by mohla přinést významné zlepšení. Avšak již dnes může každý uživatel i bez jakkoliv hlubší znalosti nového systému zprovoznit základní podporu pro náš jazyk.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Podpora Classic CE

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 16.04.2002, 08:49
Odpovědí: 0

Znamená to, že s touhle "češtinou" už by mohla fungovat i Classic emulace s počeštěným OS 9.x? V případě stávajících se Classic nespustil, pokud nebyl aktivní skript Roman, ale CE. Musel jsem ve ScriptSwitcheru přepnout na Roman a teprve pak se Classic spustil...

Odpovědět na příspěvek

RE: Podpora Classic CE

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:01

To ANI OMYLEM!!!! Tahle "cestina" ti proste zjednodusuje proces zprovozneni podpory cestiny pod OS X, tot vse.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Podpora Classic CE

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:02

Spousteni CZ systemu jako "classic" vrstvy bude vyresne v ramci lookalizace(resp. uz jim to beha)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Podpora Classic CE

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:34

Nejen to, navic umoznuje mimo jine i pouzivat ceske aplikace a cestinu vubec pod klasikem. (bez aktivniho CE scriptu)

Pokud jde o podporu klasickeho lokalizovaneho systemu (aktivni CE script) tak to by sice slo, ale neni to predmetem teto podpory -- stejne jako predchozi verze "pocesteni" maji i tyto na starosti umoznit pouzivani a zobrazeni cestiny v anglickem (US nebo Int.Eng.) systemu a kdo chce pouzivat lokalizovany klasik bude asi preferovat i lokalizovany Mac OS X a tam to problem neni (ehm. nebude)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Podpora Classic CE

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:39

Nejen to, navic umoznuje mimo jine i pouzivat ceske aplikace a cestinu vubec pod klasikem. (bez aktivniho CE scriptu)

Pokud jde o podporu klasickeho lokalizovaneho systemu (aktivni CE script) tak to by sice slo, ale neni to predmetem teto podpory -- stejne jako predchozi verze "pocesteni" maji i tyto na starosti umoznit pouzivani a zobrazeni cestiny v anglickem (US nebo Int.Eng.) systemu a kdo chce pouzivat lokalizovany klasik bude asi preferovat i lokalizovany Mac OS X a tam to problem neni (ehm. nebude)

Odpovědět na příspěvek

Tak jak??

Autor: Dummy User Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:27
Odpovědí: 0

Jsem mírně zmatený: pokud již mám funkční češtinu v desítce, potřebuju to??? Pochopil-li sem to dobře, tenhle balíček instaluje fonty (můžu udělat ručně), instaluje jinou ikonku (jůůů) a nastaví aby se nepoužíval Charcoal. Ostatní věci, jako je nastavení datumu a podobně jsou mi na kočku, protože s českým skriptem primárním mi to bude na půlce věcí padat. Chápu dobře??

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak jak??

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:38

Lze instalovat i na jiz "rozjetou" cestinu, a mimo vseho vyse uvedeneho bude chodit i podpora cestiny v klasiku.

PS: ty pisma jsou v nativnim formatu .dfont a budu tedy fungovat na disku UFS (coz rucne neudelate)...

Odpovědět na příspěvek

diky

Autor: jirka Muž

Založeno: 16.04.2002, 09:50
Odpovědí: 0

Dekuji pane Formanku. Vaše čeština chodí bez problémů. je to sice jen takový \"mezičlánek\" do uvedení české desítky ale pro běžnou práci v anglické X je naprosto dostačující a ide8ln9 / ehm- ideální.......ne, to byl jen pokus o vtip. Já osobně doporučuji. Jsem spokojen.

Odpovědět na příspěvek

Zmrsena ceska vlajka

Autor: Petr Malik Muž

Založeno: 16.04.2002, 10:08
Odpovědí: 0

Me by zajimalo, proc ta ceska vlajecka neni spravne. Podle definice ma jit vrchol modreho klinu presne do poloviny delky vlajky a na teto ikone klin konci nekde ve tretine. "Státní vlajka se skládá z horního bílého a dolního červeného pruhu, mezi něž je vsunut modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k délce je 2:3." Mozna by stalo za to ikonu opravit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zmrsena ceska vlajka

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 11:25

Ano, cekal jsem, ze proti vlajce se nekdo ozve, to co rikate je sice hezke, ale v praxi dost tezko proveditelne... navic se prosim podivejte napr. na:
http://www.czech.cz/
czech/basic.html (to zdaleka neni jak citujete)...
takze nadavat muzete i jinde ;-)

ale o to nejde, predevsim je tu problem, jak dostat do "poloviny" modry klin kdyz dle definice mate pole o rozmeru 16x12 px -- ono to totiz technicky jinak nejde...

Ostatne pokud mi nekdo posle lepsi ikonku v rozmeru 16x12 px v max 4 barvach tak to rad vymenim... (definice sice umoznuji pouzit i 12x12 px, ale takova vlajka pak opticky vypada vemi nepravdive...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zmrsena ceska vlajka

Autor: jarda Muž

Založeno: 16.04.2002, 21:13

http://www.czech.cz/czech
/basic.html ???
opravdu takova adresa existuje?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zmrsena ceska vlajka

Autor: agent Muž

Založeno: 27.07.2002, 18:05

bola tam, ale uz je v hajecku zelenym... ...stranky jsou komplet nove...

Odpovědět na příspěvek

Tak jse si ty komentare precetl......

Autor: Jirka Muž

Založeno: 16.04.2002, 10:54
Odpovědí: 0

a jsem z toho, k cemu to vlastne je, jelen, danek a srnec.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak jse si ty komentare precetl......

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 11:30

OK, tak jak to rika nas pan premier: "pro ty mene chapave jeste jednou": je to pro lidi, kteri casto instaluji X a nepouzivaji (nemaji) stary cesky system nebo naopak pro lidi, kteri chteji pouzivate ceske (lokalizovane) apliakce pod klasikem... a dale je to pro vsechny uzivatele, kteri chteji vic nez jen "starou klavesnici" z Mac OS 9...

Odpovědět na příspěvek

Velice děkuji, odvedl jste skvělou práci, ale...

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 16.04.2002, 12:55
Odpovědí: 0

nemohu si to nainstalovat, protože mi potom zmizí spec. česká verze klávesnice "ZX" (QWERTY), na kterou jsem už opravdu příliš zvyklý. (Nenávidím to přepínání, proč to vlastně češi musí mít naopak? Přece by úplně stačilo přidat horní řadu písmen s háčky a čárkami a zbytek nechat stejný! Způsobuje to spoustu problémů - např. v AppleWorks mi zkratka na zmenšení písma spustí Help... Víte někdo, kam bych na to měl jít nadávat? Změní to kvůli mě? Je nás víc?) Pro vysvětlení - takto modifikovaný soubor localized pro mě vytvořil Robert Černý, za což jsem mu neskonale vděčný, jinak bych asi ještě pod OS X nepracoval. Takže pokud byste do své Podpory češtiny v Mac OS X zapracoval i možnost ZX klávesnice, pak musím říct - to by nemělo chybu!

Odpovědět na příspěvek

RE: Velice děkuji, odvedl jste skvělou práci, ale...

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.04.2002, 15:51

OK, planoval sem to sice az do dalsi verze, ale na url:

http://www.volny.
cz/info-apple/download/mu
jmac/xlang_pr3.pkg.tgz



si muzes nahrat pracovni verzi carbon rsrc souboru, ktery jiz obasahuje i Qwerty klavesnici. Zatim jen Českou, ale bude i Czech. Soucasti nove verze budu tyto klavesnice:

Česká

eská-Qwerty

Czech
C
zech-Qwerty

a to jak pro Mac OS X, tak i pro Classic.

Jestli mi s tim chces helpnout, tak si prosim nejprve nainstaluj plnou verzi (odkaz je v clanku) a pote na to nainstaluj update na PR3 (odkaz vyse)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velice děkuji, odvedl jste skvělou práci, ale...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 16.04.2002, 16:02

Jestli bych neco moh poprosit ja, hodila by se nejaka modifikovana romanska klavesnice - kopirujici ceskou, jenom misto ceskych znaku mit treba bez diakritiky. Predevsim v Exploreru me to dohani k bilemu silenstvi.

Odpovědět na příspěvek

Qwerty

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 16.04.2002, 22:43

Super,
jdu na to!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velice děkuji, odvedl jste skvělou práci, ale...

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 18.04.2002, 22:23

Vše OK, žádné mouchy se mi neobjevily, (i pod 10.1.4) jsem velmi spokojen, dokonce iCab začal korektně zobrazovat české stránky (v názvu okna to ovšem neumí). Tak že: "Jo, to nemá chybu!"

Odpovědět na příspěvek

NOVA AKTUALIZACE (pouze pro X)

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.04.2002, 00:10
Odpovědí: 0

jelikoz jsem necekal, ze o ty nestandardni klavesnice budete mit takovy zajem, tak se je do prvni verze nedal, ale v pracovni verzi je jiz mam, takze instalace aktualizace je zde:

http://www.volny.
cz/info-apple/download/mu
jmac/xlangkit_pr3b4.pkg.t
gz

a tady je GIF s prehledem vsech zmen:

http://www.volny
.cz/info-apple/download/m
ujmac/newkb.gif

Odpovědět na příspěvek

K cemu to je dobre?

Autor: appleaus Muž

Založeno: 17.04.2002, 08:29

nerozumim tomu. K cemu je klavesnice Querty ? Tento vyraz je mi ponekud neznamy.Asi jsem uplne pako......Dal jsem si tam ten predchozi kit a az na to, ze konkretne v Exploreru musim donekonecna prepinat pri kazdem novem okne klavesnici na ceskou,tak jsem celkem spokojeny.Jaky maji ty nove nestandartni klavesnice vyznam a k cemu jsou dobre ?

Odpovědět na příspěvek

RE: K cemu to je dobre?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.04.2002, 09:58

Ty Querty maji prehozene Y a Z stejne jako na US klavesnici
a ty Czech klavesnice jsou urceny pro ROMAN script, maji stejne rozlozeni klaves jako ceska klasicka klavesnice, ale neumi nektera pismena s diakritikou (umi zadavat jen znaky v ISO-8859-1)

Odpovědět na příspěvek

RE: NOVA AKTUALIZACE (pouze pro X)

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 17.04.2002, 10:03

Bude to fungovat i nam, kteri nechceme instalovat tvuj bundl, nebot ho povazujeme za zbytecny (cestina mi funguje bez problemu jiz od casu 10.1)?
A jak to bude s updaty??? 10.1.4 je za rohem!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: NOVA AKTUALIZACE (pouze pro X)

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.04.2002, 11:09

nevim, mozna, jak kdy a jak komu... v tom update je mimo klavesnic i jiny CE script, ktery se odkazuje na ID systemovych pisem, ktere NEJSOU soucasti Mac OS X a ty stare "prekopirovane" mohou mit ID cisla ruzny... navic ja jako hlavni systemove pismo pouzivam Lucidu Grande CE (Mac OS X pouziva jiz vyhradne Lucidu Grande), ale puvodni CE script jeste Charcoal CE... tedy: je to jen na tvoje nebezpeci... mimochodem puvodni Lucida Grande, ktera vznikla pred nekolika lety neni kompatibilni s timto update...

Jinak 10.1.4 je nezajimava, tam zadne zmeny nebudu (jestli tedy 10.1.4 vubec bude)... melo by to byt kompatibilni az do verze 10.2...

PS: velmi ti zavidim, protoze mne cestina "bez problemu" nefunguje ani nyni... je to stale tak 50% toho co bych ocekaval... a v 10.1 mi fungovalo asi jen 25% vseho... ...holt mi nestaci jen klavesnice...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NOVA AKTUALIZACE (pouze pro X)

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 17.04.2002, 11:21

Asi sem fakt blby nebo je ten clanek napsany spatne, ale ja sem prote nezjistil, ze by byl nejaky VYZNAMNY FUNKCNI ROZDIL mezi tvym kitem a podporou v OS X! A vsechny instalace 10.1 kde jsem rozjizdel podporu cestiny me fungovaly a funguji naprosto v pohode.

V tom pripade muzes udelat ty klavky samostatne a udelat pro nas ostatni navod jak je tam dodelat rucne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: NOVA AKTUALIZACE (pouze pro X)

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.04.2002, 12:43

podivej se, ze nepoznas zadne zmeny jeste neznamena, ze tam zadne nejsou, je jich tam jiz vice nez dost... hlavnim prinosem je maximalni usnadneni aktivace na libovolnem pocitaci (napr. a opakuji ti to asi po desate pokud mas treba jen UFS disk tak cestinu pouhym "nakopirovanim" nerozchodis ani omylem...) dale je tam kompletne prekopany CE script, aby makal s novymi pismy, ktere jsou v originalu v X, ale nejsou ceske (a tyto CE pisma to tam take doda)...
ty bohuzel porad jen vidis klavesnici, ale to je jen tresnicka na dortu...
a ze jiz v 10.1 slo psat cesky? ano, ale zase ti po nekolikate opakuji, mne nestaci jen psat cesky... teke bych rad cestinu videl tam kde ma byt a jak my byt a tech problemu je stale tolik, ze obcas propadam beznadeji... ty jsi spokojeny, protoze to proste nevnimas nebo nechces vnimat...
a zadne zvlastni klavesnice delat nebudu -- neni to moji prioritou a ani nebude -- je to soucast jednoho produktu a nevidim duvod proc to delat jinak (ja nabizim komplexni reseni, ne kutilske rady)... a tedy navod? kdyby to bylo snadne a slo to napsat jen par slovy tak proc bych asi travil tolik noci nad necim co si muze udealt kazdy sam?

Odpovědět na příspěvek

Info

Autor: Peco Muž

Založeno: 17.04.2002, 08:42
Odpovědí: 0

Chcem sa len opytat ci pri nastaveni scriptu Strednej Europy v International verzii OS 9.2.2 mi bude fungovat vrstva clasic v OS X a ci mam tiez nainstalovat podporu Strednej Europy pri prvej instalacii systemu ked budem instalovat Classic Language Kit. A ci je podla Vas lepsia lokalizovana alebo international verzia.

Odpovědět na příspěvek

RE: Info

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.04.2002, 10:00

V prostredi Classik neni mozne pouzivat aktivni CE script, to ale nevadi, protoze tohle umi zprovoznit CE jazyky i bez toho...
(je to urceno pro US nebo Int. English Mac OS 9.2.2 -- single nebo jako Classic)
Je dobre nejprve spustit pod X Classic a pokud vse funguje, tek je mozne primo z X doinstalovat Classic Language Kit a je hotovo!

Odpovědět na příspěvek

Mila prasatka

Autor: Ruda Blazek Muž

Založeno: 27.04.2002, 22:46
Odpovědí: 0

Co je to za kulturu? Pan Formanek zdarma poskytl cosi, a skoro vsichni na nej jeci, jako kdyby za produkt zaplatili.

Ja jsem asi z jine planety, ale to tohle, dobytci, opravdu nechapu.

Fuj, hnuj.

Odpovědět na příspěvek

české znaky v lokalizovaných menu

Autor: Jan Volf Muž

Založeno: 04.05.2002, 02:38
Odpovědí: 0

Mám carbonovou lokalizovanou aplikaci, ale v menu je místo českých znaků rozsypaný čaj. Resp. je evidentní, že není použit CE font, protože místo s s háčkem je tam znak promile a tak pod. Lze nějakým způsobem aplikaci přinutit, aby požívala CE font? Není mi jasné podle čeho systém vybírá fonty, které se mají použít, protože ve Finderu můžu mít vedle sebe soubory, kdy jeden má ve jménu promile a druhý s s háčkem. Lze to nějak ovlivnit?

Odpovědět na příspěvek

POZOR! POZOR! POZOR! Informace o kompatibilite!

Autor: Jakub Formánek Muž

Založeno: 27.07.2002, 18:11
Odpovědí: 0

Dulezite upozorneni: Veskere vybaveni uvedene v tomto clanku je kompatibilni s Mac OS X verze 10.1.0 az 10.1.5. V ZADNEM PRIPADE NENI KOMPATIBILNI S MAC OS X JAGUAR - 10.2 nebo novejsim... Informace o produktech pro Jaguar ocekavejte na serveru MujMac.cz...

Odpovědět na příspěvek

RE: POZOR! POZOR! POZOR! Informace o kompatibilite!

Autor: Kamil Sotak Muž

Založeno: 07.04.2003, 16:03

Ocekavam ale nemuzu se dockat ;-).

Odkazy na cestinu prestali fungovat az na Classic verzi. Je tomu tak proto ze pocesteni Classic-u je v poradku a da se pouzit i v Jaguaru + s nim dodavanem Classic-u (9.2.2 IE) i kdyz pisete "veskere vybaveni"?

Je cestina v posledni verzi 10.2.4 uz pouzitelna?

Bohuzel nemam cas na experimenty a potrebuji aby mi uzivatele byli produktivni, pripadne i bez cestiny. Co kdyby ale prece jenom chteli napsat "č"?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: