Novinky z Tokya podrobněji - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Novinky z Tokya podrobněji

22. března 2002, 00.00 | Dnes se podíváme na novinky, které Apple uvedl včera v Tokiu, poněkud podrobněji. Jak to je s iMacy, kolik budou stát u nás? Co umí nový iPod? A co modrý zub?

O všech novinkách, ohlášených v Tokyu, jsme vás informovali už ve včerejším aktuálním článku, nyní se můžeme podrobněji vrátit ke všem informacím, zde ohlášeným. Jak to je s iMacy, co umí iPod a jak dopadneme s Bluetooth?

iMac

Problémy kolem iMacu jsou znovu a znovu probírané už zhruba od poloviny února, kdy začalo být zřejmé, že jich je nedostatek. To oficiálně potvrdil i Steve Jobs, když oznámil, že jich bylo vyrobeno 125 000 - za uvedené období se očekával zhruba dvounásobek, pokud budeme brát vážně prohlášení Applu o 100 000 kusů měsíčně, které chtel vyrobit. V současné době se jich podle Applu expeduje 5000 kusů denně, což by znamenalo buďˇdosažení měsíčního plánu, nebo jeho výrazné překročení (záleží zda továrny jedou 24/7, nebo mají normální pracovní dobu). Situace by se měla zlepšit, kdy dojde ovšem k nasycení trhu, je otázkou. Možná v okamžiku, kdy se budou oznamovat nové iMacy.

Druhou důležitou novinkou bylo zvednutí ceny o 100 USD u každého modelu iMaca. V praxi se to projeví až na nově objednávaných kusech, stávající objednávky Apple garantuje za starou cenu. Apple měl prý na výběr zvýšit cenu nebo změnit specifikace produktů, tak si vybrali vyšší cenu...

Pochopitelně nás zajímalo, jak to bude u nás. Nové české ceny ještě nejsou známé, můžeme však klidně vycházet z Euro cen (tedy, orientačně...). U nejvyššího modelu je nová cena vyšší o 100 Euro, u dvou nižších o 150 Euro. Ve Velké Británii se ceny zvedly o 100 liber, v Japonsku v přepočtu o 150 USD. Stejný metr tedy podle všeho neexistuje. Očekávejme, že se cena zvedne zhruba o 3000 - 3500 Kč u nejvyššího modelu a cca o 5000 Kč u nižších. Podle neoficiálních informací by měly být stávající objednávky vyřízené za starou cenu, ovšem 100% jistotu nemáme - počítače, které už byly objednané u Applu budou podle všeho za starou cenu, zda se však dostane na všechny zákazníky, kteří si iMacy objednali u dealerů, je otázkou.

Apple ospravedlňuje zvýšení ceny zvětšením nákladů: ceny paměti se podle něj zvedly trojnásobně, ceny LCD panelů o 25%. Je to zajímavé, neboť o pohybech cen pamětí se v poslední době nikde zvlášť nepsalo - a uživatelé jsou v tomto směru docela citliví. Ceny LCD monitorů v poslední době šly spíš dolů, ovšem díky vysoké poptávce se očekává nedostatek - výrobci budou schopni výrazně zvýšit výrobní kapacity zhruba v horizontu roku. Apple bere LCD podle všeho od Samsungu, do kterého dokonce investoval - proto překvapuje, že má problémy právě s LCD. Pokud by odebíral LCD na základě dlouhodobých kontraktů, podobné problémy by mít neměl, a vzhledem k tomu jak dlouho se LCD iMac připravoval se asi s větším odběrem počítalo. Jako by nám Apple v tomto směru neříkal vše...

Mimochodem, časem by možná mohla poklesnou cena nejvyššího modelu s DVD-R. Tyto mechaniky dodává Apple firma Pioneer a v dohledné budoucnosti se má začít dodávat nový model s nižší cenou a vyšší rychlostí.

Problémy s dodávkami pravděpodobně ovlivní také hospodářské výsledky, i přes vysoké tempo se asi už plán (odhadem 250 000 - 300 000 kusů) dohnat nepodaří. Druhé finanční čtvrtletí končí už 31. března a tak první analytické společnosti začínají lehce snižovat odhady. Jaké jsou přesné výsledky se dozvíme kolem 15 - 20 dubna. Mimochodem, zvýšená cena se projeví až ve výsledcích dalšího čtvrtletí, neboť ještě několik desítek (ne li stovek) tisíc počítačů Apple bude dodávat na základě objednávek za staré ceny. Jelikož však náklady projevují pravděpodobně už nyní, může se díky tomu snížit obvykle vysoká marže Applu a tím i případný zisk. Je zajímavé, že se problémy objevují u skoro každého výrazně nového produktu, v případě iMaců však pravděpodobně v míře zatím nejvyšší.

iPod

Inovovaný iPod poměně splňuje to co se očekávalo, pouze nebylo jasné, kterou velikost disku Apple použije - nechal si tedy možnost dalšího updatu na 20 GB verzi za půl roku... Podstatné novinky obsahuje nový firmware, který je možné stáhnout i pro starší modely, díky tomu vám můžeme předat naše první praktické zkušenosti.

Update na verzi 1.1 probíhá bez problémů, uživatel tak již po chvíli vidí kde jsou změny. V první úrovni se změnila jedna položka, která nyní slouží k prohlížení kontaktů, nahraných do iPodu, menu About se rozdělilo do dvou části v Settings. Hru Breakout tak nyní můžete spustit když déle podržíte středové tlačítko v menu Legal :).

Nová verze firmware obsahuje několik podstatných změn, především podporu adresáře a equalizér, další drobné změny se týkají především uživatelského rozhraní - například nyní se u písniček zobrazuje jak uplynulý, tak zbývající čas.

Adresář lze poměrně snadno vytvořit ze záznamů, které máte ve svém počítač v některém z programů. iPod podporuje obecný formát Vcard, Apple uvádí, že lze v tomto formátu exportovat například z Palm Desktopu, Microsoft Entourage či systémového Adresáře v Mac OS X. My jsme v praxi vyzkoušeli Entourage pod Mac OS X, pro kterou je určená i exportní aplikace, připravená Applem. Tu lze stáhnout zde, spolu se skriptem určeným pro systémový adresář.

Export je poměně snadný a rychlý, vyžaduje pouze mít připojený iPod k počítači. Vyexportované údaje se uloží na iPod do složky Contacts, která je normálně dostupná ve Finderu a kam může uživatel sám přidávat další soubory. Po odpojení iPodu se objeví v menu jednotlivé záznamy seřazené podle abecedy, seznam kontaktů se používá stejně jako seznam skladeb, pouze místo spuštění skladby se zobrazí informací k danému kontaktu.
Bohužel, jelikož iPod podporuje pouze angličtinu a západoevropské jazyky (a japonštinu), narazili jsme s češtinou - v žádné podobně jí není ochoten zobrazovat. Pomohlo by převést při exportu vše do ASCII - protože jsou exportní aplikace udělané v AppleScriptu, nemusel by to býk takový problém. Pokud někdo takovou verzi připraví, budeme určitě nejen my rádi.


Web v iPodu.... ;)

Napadlo nás také uchovávání jiných informací v iPodu, například textu (takový eBook ;). Zde je však omezení jednoho pole na 1024 znaků (možná by šlo použít pole pro poznámky v jednom záznamu opakovaně). Je evidentní, že možnosti iPodu jsou mnohem větší, než se nám zdá - například integrace dalších her by také nebyla na škodu, a určitě by se našly i další možnosti, bez nutnosti změny hardware.

Bluetooth

Podpora Bluetooth bylo poměrně příjemné překvapení - však jsme se také načekali. V tomto směru se objevily poněkud ironické reakce na tiskovou zprávu, kde Apple tvrdí, že tak jako obvykle je na čele vývoje - ovšem někteří výrobci počítačů nabízejí Bluetooth ve svých počítačích víc než rok.

Otázkou je také podpora pro Mac OS 9 - o tomto systému nepadlo ani slovo, betaverze software od Applu, který má být dostupný v dubnu, je pouze pro Mac OS X. Není také jasné, zda bude software zdarma i v plné verzi - ale předpokládal bych, že ano, tak jak je tomu u AirPortu.

Zdarma nebude hardware, ovšem cena 49 USD je velmi příjemná - například 3Com adaptér stojí 4500 Kč bez DPH. Je zde však výrazný technický rozdíl - 3Com adaptér je poměrně masivní záležitost s anténkou a otočným USB konektorem pro ideální připojení k počítači, adaptér od firmy D-Link, který bude Apple nabízet, je čistě Bluetooth čip zatavený v plasu. Nabízí se tedy otázka, jak to bude s příjmem - to však ukáže až praxe. Není také jasné, které komunikační profily budou podporované a zda půjde použít i jiný Bluetooth hardware, než od D-Linku.

Nová cena iMaců je tedy jasnou realitou, na kteru musí adekvátně zareagovat spotřebitelé - podle prvních ohlasů to však zatím berou v klidu. Jak dopadne Apple z hlediska účetního uvidíme - bylo by však příjemné opět jednou vidět růst, k čemuž měl pomoci právě nový iMac. Snad příště. Nová verze iPodu je prostě inovací, škoda, že se nesnížila cena starého modelu - asi se stále prodává dobře. Jak bude fungovat podpora Bluetooth (a tedy bezdrátového propojení s mobily, PDA, tiskárnami a další elektronickou havětí) uvidíme až za několik týdnů, kdy ho budeme moct vyzkoušet v praxi - osobně se dost těším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: