Novinky z Macworldu, 2. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Novinky z Macworldu, 2. část

13. ledna 2003, 00.00 | V dnešním přehledu nových a zajímavých produktů, které jsme viděli na Macworld Expo 2003 v San Franciscu se podíváme na novinky od společnosti Smart Disk, která představila jak disk s rozhraním FireWire 800, tak například malý MP3 přehrávač, dále si přiblížíme nový software od Avidu a také se seznámíme s novým komerčním mail serverem pro Mac OS X původem z Čech.

Smart Disk

Celou řadu novinek oznámila společnosti Smart Disk, obvykle známá především jako dodavatel externích disků - tentokrát však byla část novinek směrovaná jiným směrem.

Jako skoro každý výrobce externích disků i Smart Disk prezentoval své první disky používající rozhraní FireWire 800 - v tomto případě se jednalo o disk FirePower s kapacitou 200 GB, 7200 rpm/8MB cache (že by opět populární Maxtor?), a s použitím nového čipu Oxford 922, který zabezpečuje podporu pro rozhraní FireWire, FireWire 800 a USB 2.0. cena disku nebyla ohlášená, dodávat by se měl v průběhu března.

Druhou novinkou je rozšíření řady kapesních disků FireLite, obsahujících disky o velikosti 2,5" - nyní je k dispozici i kapacita 60 GB. Tento disk se bude za cenu 329 USD dodávat od února. Jako zajímavost můžeme uvést, že při předvádění nového disku nám vystavovatelé dovolili vyzkoušet jeho odolnost upuštěním na zem (na koberec) z výšky cca. 1,5 m - disk bez problémů fungoval, ani neměl problém s fyzickou integritou obalu.

Dále Smart Disk predstavil MP3 přehrávač Rover, křížený s flash diskem, či možná spíš obráceně. Do zařízení, připojovaného na USB port a fungujícího jako běžný Flash disk se vejde až 128 MB (podle konfigurace), v případě, že se jedná o MP3 soubory, je možné je po připojení sluchátek přehrávat. Rover nemá žádný displej, na jednu AAA baterii by měl vydržet přehrávat (při kvalitě MP3 128 kbit) 12 hodin. Verze s kapacitou 64 MB bude stát 99 USD, verze se 128 MB 149 USD, produkt se začně dodávat v únoru.

Poslední novinkou je dálkové ovládání pro prezentace, Power Play. V dálkovém ovládání, komunikujícím s USB základnou na frekvenci 900 MHz se skrývá také laserové ukazovátko. Dosah ovládání je cca 12 m, ovládání je kompatibilní s Macem i Windows a s prezetačním programem PowerPoint, či Keynote na Mac OS X. Počítač rozeznává připojené zařízení jako zařízení typu klávesnice, takže nejsou potřeba další ovladače. Power Play Pro k tomuto dodává 32 MB flash disk v USB základně, který umožňuje uložit na zařízení i celou prezentací a tak ji snadno transportovat. Cena Power Play je 69 USD, Power Play Pro 119 USD, obě zařízení se mají začít dodávat v únoru.

Avid

Společnost Avid, se kterou si Apple konkuruje v oblasti profesionálních střihových programu nyní vstupuje do konkurenčního vztahu i v oblasti "free" programů. Zatímco Apple již několik let nabízí svůj program iMovie, který svou jednoduchostí obsluhy zaměřený především na laiky či začátečníky (a "profi" Final Cut Pro či Express se zcela odlišují), Avid na to jde cestou opačnou. Produkt Avid Free DV je založený na technologiích a rozhraní, které používají "velké" Avidy, je však výrazně omezený: umožňuje práci se dvěmi videostopami, čtyřmi audiostopami, má základní editovací možnosti a dvě stopy efektů v reálném čase. Výhodou je použití rozhraní a nástrojů, které se používají i ve "vyšších" verzích programů Avid. Avid Free DV se tedy jasně staví mezi iMovie, které je rovněž zdarma, a Final Cut Express, který má výrazně širší možnosti, ale stojí 300 USD. Pokud tedy uživatel zatouží po pokročilejších editovacích možnostech než mu nabídne iMovie, pravděpodobně vyzkouší Avid Free DV - Avid tedy sází na to, že si i pro další práci zvolí jeho systém. Apple zde má velkou výhodu - jeho komerční software je výrazně levnější. Uvidíme, zda se dočkáme nějaké reakce od Apple, přičemž spíše než rozšíření možností iMovie (které je opravdu skvělým nástrojem pro laiky a začátečníky a jeho komplikování by bylo kontraproduktivní) by bylo zajímavé uvést Final Cut "Lite". Uvidíme. Avid Free DV bude dostupný pro Mac OS X a Win XP v druhém čtvrtletí tohoto roku.

Kerio

Zajímavé bylo setkání s firmou Kerio - pozvánka na její tiskovou konferenci dorazila v češtině a také komunikace přímo na místě probíhala převážně v tomto jazyce. Důvod se záhy ukázal být velmi prostý: Kerio je americká společnost, která se "vyvinula" z původně české firmy Tiny Software, zabývající se tvorbou velmi populárního programu pro Windows, WinRoute, umožňující bezpečné připojení malých podnikových sítí k internetu. Kerio sídlí v USA, další kanceláře má v Evropě a v ČR stále zůstává vývojářská základna, která vyvíjí všechny programy.

Produkt, který na Macworld Expu společnost Kerio představovala, byl Kerio Mail Server 5.5, poprvé uvedený také ve verzi pro Mac OS X (již k dispozici pro Win a Linux). Mezi základní funkce KMS patří: podpora pro všechny možné komunikační kanály, včetně šifrování - POP3, IMAP4 (plná podpora, čímž se prý mnoho serverových řešení pochlubit nemůže - klienti totiž ani zatím všechny možnosti nepoužívají), WebMail pro přístup přes internet a WAPmail pro přístup přes mobilní zařízení. Podpora pro antivirovou ochranu je integrovaná přímo do jádra serveru, takže kontrolou (používá se McAfee Anti-Virus) procházejí všechny maily, nejen SMTP komunikace. Používá se také široká škála řešení pro obranu před nevyžádanými maily (spamy), od dynamických seznamů "nebezpečných" serverů až po možnosti ochrany počtu odesílaných mailů či navázaných spojení z jedné IP adresy. Kromě toho KMS nabízí řadu dalších uživatelsky konfigurovatelných možností, včetně tvorby sdílených adresářů či složek na maily či provozu a kompletní správy mailových konferencí různých typů. Server by měl být standardně schopný provozovat systém o několika desítkách tisíc účtů.

KMS pro Mac OS X sdílí stejný kód jako další verze, takže vývoj aplikace byl relativně snadný (cca. dva měsíce práce dvou programátorů). Kerio však nezvažuje přenesení některých dalších programu (WinRoute) na platformu Mac OS X, neboť by to vyžadovalo daleko větší vývojové prostředky pro tvorbu příslušných síťových komponent. Mimo jiného jsme se také dozvěděli, že KMS (byť ne na platformě Mac OS X) je nasazený u jednoho z významných českých poskytovatelů freemailových služeb, kde obsluhuje kolem 800 000 schránek (pochopitelně v příslušné hardwarové konfiguraci - farma několika strojů), při té příležitosti bylo také zmíněno, že celý SMTP provoz daného řešení po určitou dobu zajišťoval jeden Power Mac G4 s KMS. Kerio Mail Server stojí od 395 USD za verzi bez antivirové kontroly a 679USD za verzi se zabudovaným antivirem - ceny se liší podle počtu licencí, resp. uživatelských schránek.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: