Nové PowerBooky G4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Nové PowerBooky G4

17. září 2003, 00.00 | Nové PowerBooky byly očekávané již pěkně dlouho. Nyní jsme se všichni konečně dočkali a na trh se dostávají tři nové modely - dva pouze vylepšené o rychlejší procesor, 15" verze je zásadní inovací PowerBooku G4 Titanium, rozdíl není pouze v obalu.

Nové PowerBooky byly očekávané již pěkně dlouho, spekulace se točily nejen kolem technických specifikací, ale když už konečně Apple tyto stroje uvede a také kde je problém, že se uvedení stále odkládá. Všichni jsme se konečně dočkali a na trh se dostávají tři nové modely - dva pouze vylepšené o rychlejší procesor, 15" verze je zásadní inovací PowerBooku G4 Titanium, rozdíl není pouze v obalu.

Všechny PowerBooky mají shodný design, tedy použití hliníkového obalu s oblými hranami, s vyvedením rozhraní na bočních stranách (a nikoliv na obtížně dostupné zadní, jak tomu bylo u Titania) a také další prvky jsou podobné - jedná se o tři různě velké "bratříčky", kde si ten správný model vybere snad každý.

Jednou z výrazných novinek, která všechny nové modely spojuje, je použití nového procesoru od Motoroly, PowerPC 7457. Tento procesor má nejen větší L2 cache, 512 kb, ale předpokládá se, že už také konečně plně podporuje DDR paměti, které Apple používá - dá se to mimo jiné usuzovat z toho, že Apple již nepoužívá L3 cache paměti, bez kterých se jinak výkon procesorů PowerPC G4 celkem výrazně propadal (pravě díky pomalému přístupu k paměti).

K tomu by nemělo být nutné na nové počítače čekat tak dlouho, jako na modely v lednu - jsou dostupné ihned.

PowerBook G4 12"
Tento nejmenší model s 12" LCD s rozlišením 1024x768 bodů se dočkal několika z změn - rychlejšího procesoru, novější grafické karty a také Apple splnil nejčastější požadavek uživatelů. Nový PowerBook používá stejně jako ostatní modely nový procesor od Motoroly, v tomto případě na rychlosti 1 GHz. Grafická karta Nvidia GeForce 4 Go 420 byla nahrazena modelem Nvidia GeForceFX Go5200, opět vybavená 32 MB DDR video paměti. A také Apple vyslyšel nejčastější přání zákazníků a nahradil analogový výstup videa digitálním výstupem mini-DVI (převodník na plné DVI přiložen). Na externím monitoru lze zrcadlit obraz z počítače a nebo ho použít na rozšíření pracovní plochy, počítač lze provozovat i se zavřeným displejem (což ostatně platí i pro všechny další PowerBooky). Všechny PowerBooky jsou nyní také vybavené rozhraním USB 2.0 (samozřejmě kromě FireWire 400).

V nabídce jsou dvě konfigurace - jedna s combo mechnikou (tedy DVD-ROM/CD-RW) a jedna se SuperDrivem s dvojnásobnou rychlostní zapisování DVD-R. Standardní výbava je s 40 GB pevným diskem (4200 otáček, ATA/100) a 256 MB DDR RAM (PC2100 - DDR 266). Maximální kapacita je nyní 1,25 GB RAM, tedy dvojnásobek proti předchozí verzi. Notebook je vybaven Bluetooth a je připraven pro osazení AirPort Extreme modulem. Samozřejmostí jsou další rozhraní - dva porty USB 2.0, 10/100 Ethernet, modem V.92 a jeden port FireWire 400. Počítač má vydržet až 5 hodin provozu na baterie.

Ceny obou konfigurací zůstaly shodné, 1599 USD za verzi s Combo mechanikou a 1799 USD za SuperDrive mechaniku.

PowerBook G4 15"
Na tento model uživatelé čekali pěkně dlouho - poslední verze Titania byla uvedená před více než desíti měsíci. Nyní tu je nový model, který se zařadil po bok v lednu uvedených PowerBooků - zachovává si sice stejný LCD displej s úhlopříčkou 15,2" s rozlišením 1280x854 bodů, ovšem další prvky jsou již aktualizované. To samozřejmě začíná hliníkovým obalem s příjemně oblými hranami, s rozměry takřka shodnými s předchůdcem - maličké rozdíly v neprospěch nové verze se však přesto najdou - tloušťka je 2,8 cm (byla 2,6), šířka 34,8 cm, hloubka 24,1 a váha 2,5 kg (byla 2,45 kg). Vyšší konfigurace má také rychlejší procesor na 1,25 GHz, nižší zůstává na 1 GHz. Oba modely používají grafický čip ATI Radeon Mobility 9600 s 64 MB DDR RAM, což je jedině dobře, neboť volba pomalejších variant čipu od Nvidie byla u lednových notebooků poměrně kritizovaná.

Modely se kromě rychlosti procesoru liší v dalších parametrech - základní paměť (256 MB vs. 512 MB), pomalejší varianta má pouze 60 GB disk a combo mechaniku, zatímco 1,25 GHz konfigurace používá 80 GB disk a SuperDrive. Vyšší verze má také standardně zabudovaný modul pro AirPort Extreme a podsvícenou klávesnici s regulací podle okolního osvětlení, kterou známe z PowerBooku 17" - tyto dvě věci jsou u 1 GHz verze pouze jako doplněk. Počítač používá DRR paměti 333 MHz (PC 2700), maximální kapacita je nyní 2 GB. Bohužel nepříjemné je, že u modelu s 512 MB se dodávají obsazené obě paměťové pozice, tak jak tomu bylo i u 17" verze.

Rozhraní uspokojí snad každého - počínaje dvěma USB 2.0 porty přes jednu zásuvku FireWire 400 a jednu FireWire 800 až po gigabitový Ethernet a modem v.52. Samozřejmostí je zabudovaná podpora pro Bluetooth, v případě potřeby je také možné rozšířit počítač pomocí PC Card. K připojení displeje slouží standardní DVI konektor. Výdrž baterek by měla být 4,5 hodiny provozu.

Ceny počítačů jsou 1999 USD za verzi 1 GHz (combo, 256 MB RAM, 60 GB disk, bez podsvětlené klávesnice) a 2599 USD za konfiguraci s 1,25 GHz procesorem, 512 MB RAM, SuperDrivem, 80 GB diskem a podsvětlenou klávesnici.

PowerBook G4 17"
Apple vylepšil svou vlajkovou loď, osazenou obřím displejem o úhlopříčce 17" a rozlišení 1440x900 bodů, tedy shodným s tím, který je například v iMacu. Zde je také použit nejrychlejší procesor na frekvenci 1,33 GHz. Grafická karta je opět Radeon Mobility 9600 s 64 MB RAM, dále tu máme 512 MB DDR RAM (333 MHz) s maximem na 2 GB, 80 GB disk, SuperDrive opět s 2x rychlostí zápisu a vše ostatní, co je jen možné u Apple do notebooku dostat - všechny typy rozhraní, tedy USB 2, FireWire, FireWire 800, Gigabit Ethernet, AirPort Extrem, modem, Bluetooth, slot pro PC Card. Samozřejmostí je klávesnice s podsvětlením. Jelikož je počítač větší, pojme také větší baterii a nabídne 4,5 hodiny provozu stejně jako 15" model. Jelikož u tohoto modelu není tolik novinek jako u 12" a 15" verzí, Apple potěší také nižší cenou, která spadla o 300 USD na 2999 USD.

Nové modely PowerBooků poměrně realisticky splňují očekávání uživatelů - na notebooky s procesory PowerPC G5 si ještě musíme počkat. Tato "rodina" však nabízí ucelenou nabídku od nejmenšího notebooku, který je možné sebou nosit opravdu kamkoliv, ovšem umožňuje v případě potřeby i vypalovat DVD disky, až po "obra", vybaveného 17" LCD displejem, který s přehledem nahradí běžný stolní počítač. Doufejme také, že oddalování uvedení přispěje k lepší dostupnosti a zákazníci nebudou muset čekat tak, jako na počátku letošního roku.

Bluetooth klávesnice a myš
Kromě nových notebooků Apple uvedl ještě další nový hardware - dlouho a pečlivě připravované bezdrátové periferie, klávesnici a myš s podporou Bluetooth. Design se v podstatě neliší od současných zařízení, ovšem nikde nenajdete kabely.

Optická myš je čistě bílá, s možností zakrytí optického čidla a tím vypnutí celé myši. Napájení zajišťují dvě AA (tužkové) baterie, v dodávce to jsou litiové jednorázové baterie, které mají zajistit až tři měsíce provozu.

Klávesnice je shodná s "novou" klávesnicí, která se dodává k eMacům, iMacům a Power Macům někdy od jara - nenabízí možnost výškového nastavení, ale má pevný podstavec. Nyní se v něm nenacházejí USB porty, ale 4 AA baterie, které mají zajistit až devět měsíců provozu.

Kromě absence drátů by neměl uživatel poznat žádný rozdíl oproti běžným verzím. Ceny klávesnice a myší jsou po 69 USD, připojit ji lze k Mac OS X 10.2.6 a vyšším.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

myš

Autor: ushneek Muž

Založeno: 17.09.2003, 08:06
Odpovědí: 0

tak nevim, opravdu nikdy nebude Apple dvojtlačítko a kolečkomyš? Opravdu většině lidí stačí jedno?

Odpovědět na příspěvek

RE: myš

Autor: Sid Muž

Založeno: 17.09.2003, 08:14

Třeba si Apple představuje své zákazníky jako dementy, kteří nejsou schopni odlišit kliknutí různými prsty jedné ruky nebo (nedej Bože) ještě skrolovat.... :-)

Mám (u PC - ne Apple) pětitlačítkovýho skrolovacího Geniuse a jsem naprosto nadšen, představa že bych musel druhou rukou mačkat různé klávesy k dosažený totožných efektů se mi nelíbí.

Mimochodem, MacOSX by snad měl zvládat i vícetlačítkové myši, skrol asi taky.

Mrkněte třeba na http://www.macally-europe
.com, maj tam třítlačítkovou USB myš s kolečkem pro Macy, takže?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myš

Autor: Špendl Muž

Založeno: 17.09.2003, 08:41

Pod MacOSX jsem bez nejmenších problémů používal dvoutlačítkovou myš s kolečkem. Pod devítkou jsem musel nainstalovat ovladače (cd bylo v ceně OEM verze myšky).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myš

Autor: ushneek Muž

Založeno: 17.09.2003, 10:29

no jasně, všici kdo pracují s nějakým náročnějším software a nemají to jen na psaní mailů, už dávno používají nevimkolikatlačítkovou s kolečkama a vibracema. třeba už od dob Kensingtonu pro ADB. mě jde ale o original Apple obrobek - přeci jen vypadaj ty všemožný myši jináč...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: myš

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 17.09.2003, 12:31

Souhlas. Je pravda, ze na kolecko si clovek napriklad docela rychle zvykne. Ale na dve tlacitka jsem si nikdy nezvykl. Kazdemu vyhovuje neco jineho. A pokud nekdo chce vicetlacitkovou, at si ji poridi. Vzdyt si tuhle kupovat nemusi :-)
Co me vadi na PC mysich - jeste jsem nenasel zadnou, z ktere by me nebolela ruka. Vsechny jsou strasne vypasene. A po pravde receno, radeji ozelim tlacitko, nez abych musel behat po doktorech

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: myš

Autor: Špendl Muž

Založeno: 17.09.2003, 12:47

A to je právě ono. Člověk váhá, jestli používat stylovou a krásnou jablečnou myšku s jedním cuplíkem, nebo jinou neladící ke stroji. Opravdu je pro Apple takový problém nabízet dvě varianty hlodavců? Klasickou jednotlačítkovou (naprosto chápu, že ji někdo preferuje) a např. dvoutlačítkovou s kolem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: myš

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 17.09.2003, 14:42

No, k novym G5 s Logitech MX 700 hodi vcelku paradne, aspon co som videl MX 700 liv a G5 na obrazku (zatial :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: myš

Autor: peta Muž

Založeno: 17.09.2003, 16:24

mno ten logitech, stejne tak mys od macally me prijdou dyzajnove dost hrozne... funkcne mne soucasna mys bohate staci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: myš

Autor: pixy Muž

Založeno: 18.09.2003, 16:17

Mám u OSX čtyřtlačítkovou myš Logitech (MouseMan Optical Cordless) s klikacím kolečkem a díky softwaru programovatelnou a nemůžu si to vynachválit - v browserech mám nastaveno kliknutí kolečkem => otevřít v odkaz v novém okně, "palcové" tlačítko funguje jako Alt (v Illustratoru jako mezera, tj. pacička), HeroesOfM&M se s tím dají ovládat kompletně, aniž by člověk musel sáhnout na klávesnici atd. Navíc sedí krásně do ruky...

Jednotl. myši originál Apple jsou úžasné, krásné, ale mně jedno tlačítko prostě nestačí... Kdo nezkusil, nepochopí.

Odpovědět na příspěvek

RE: myš

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:01

Mně se spíš zdá škoda, že myška není trochu přepracovaná a nenabízí možnost nějakého "docku", kde by se mohla v nečinnosti nabíjet :o(( I když trvání na jednom tlačítku mě taky zaráží

Odpovědět na příspěvek

RE: opravdu nikdy nebude Apple dvojtlačítko a kolečkomyš?

Autor: Bjoehy Muž

Založeno: 17.09.2003, 17:25

Snad to nebude tak zle. Cituji:

Bluetooth keyboards and mice: Today Apple also announced its long-rumored wireless Bluetooth keyboard and mouse. With 128-bit encryption and frequency hopping, these compact and convenient new Apple peripherals are going to be a cornerstone of input advances expected over the next couple of years. Although we haven't seen it in this first version, know that with very nearly 100% certainty.....two-button mice with a scroll wheel-like third button are on their way. Count on it.

http://www.macosru
mors.com/

Odpovědět na příspěvek

Mys a teplota 12''PB

Autor: Kristian Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:22
Odpovědí: 0

Pod Jaguarom a s MS ovladacmi funguje 5 tlacidlova opticka bezdrotova mys od MS, akurat, ze pri navigovani v systeme nefunguje Back a Forward. V Safari bez problemov. Starucky ogitech funguje bez problemov, funguju dokonca obe mysi zapojene sucasne, a maju trochu odlisnu tracking speed. Niekedy sa hodi...
A este k PowerBooku. 867 MHZ sa dost nahrieva. Ako je vyriesene chladenie 1GHz modelu? Ak ide o o rovnaky typ procesoru, tak by to malo byt horsie. A to horsie=velmi neprijemne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mys a teplota 12''PB

Autor: slata Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:33

Procesor je novy typ, ktery ma udajne vyrazne nizsi tepelne vyrazovani. Uz se tady o tom kdysi psalo. Takze prehrivani bych se nebal. Spis naopak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mys a teplota 12''PB

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:59

Spíš naopak? Tedy, a) buď se bojíte toho, že vám počítač přimrzne ke stolu nebo b) se na přehřívání těšíte :o))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mys a teplota 12''PB

Autor: slata Muž

Založeno: 17.09.2003, 10:26

Koukam, ze posledni dobou tu v debatach lidi jenom resi, kdo co jak rekl nebo napsal. Muzem to tady prejmenovat na www.mojecestina.cz :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mys a teplota 12''PB

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 17.09.2003, 10:58

Ale ne, já češtinu neřeším. Ale tenhle obrat dost často nedává smysl :o)) (viz Neruším? Ale ne, právě naopak - tedy ruší...). Spíš mám takovou rejpavou a obzvláště v tom spojení s tím přehříváním mi to nedalo si trošku rýpnout. Samozřejmě bude super, když se PB nebude přehřívat - i když na druhou stranu - blíží se zima a ohřívat si zmrzlé ruce o vyhřátý poč by mohlo být fajn :o)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mys a teplota 12''PB

Autor: Kristian Muž

Založeno: 17.09.2003, 11:14

Tak aj do seba rypnem:-) Viem, pisalo sa, ale v style "malo by", a pri Apple sa nikdy neda zarucit, ci to naozaj bude tak alebo inak (lepsie, ako vacsinou dufame). S vyuzitim prebytocnej tepelnej energie v zimnych podmienkach suhlasim, problem vidim v tom, ze sa prehrieva cast pod lavou rukou, resp. nad lavou nohou. Asi si dam na pravu rukavicu.:-) Howgh.

Odpovědět na příspěvek

mysicka

Autor: juramac Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:26
Odpovědí: 0

Skoda, je pravdou, ze jednotlacitkova mys je krokem zpet.
Puvodni, kterou jsem dostal k imacu jsem po pul roce vyhodil, znamy problem s kabelem........ted pouzivam mini mys Samsung, dvoutlacitkovou s koleckem a jsem spokojeny. na netu jsem zahledl take Bluetooth mys od
Logitech, je nadherna, dvoutlacitkova s prevratnym designem ale zase stoji stejne, jako mys i klavesnice od apple dohromady, tedy 160 USD....ta by se mi vice nez libila ale skoda,ta cena je desiva......

Odpovědět na příspěvek

RE: mysicka

Autor: juramac Muž

Založeno: 17.09.2003, 09:40

Jeste doplnim k te Logitech mysce - nikde ,ani na strankach
logitechu ani u prodejcu neni zminka o tom, ze to je kompatabilni s macem. Pisi tam jen o windech XP.......
Bluetooth je jen jeden ale nikdo neni schopen rici, zda je to kompatabilni i s macem........

Odpovědět na příspěvek

RE: mysicka

Autor: mix Muž

Založeno: 17.09.2003, 11:05

Preferuji bezdrátovou myš bez tlačítek, Mac kampatibilní, cena je mírná...

Odpovědět na příspěvek

Modrozubý hlodavec? Chci jiného!

Autor: Honzig Muž

Založeno: 17.09.2003, 13:37
Odpovědí: 0

Asi před třemi měsíci jsem tu orodoval, jak moc už bych chtěl vícetlačítkovou myš se scrollem a teď měl Apple nejlepší příležitost mi to splnit. A zase nic. Mám myš 3tl.+kolečko od Samsungu... funguje sice perfektně s OS9 i OSX ale není od Applu a cítím se ňák provinile, když se furt tak ortodoxně hlásím ke všemu "Made by Apple". Dokonce jsem i uvažoval jak bude ta nová vypadat: "Průhledná jako první Apple Optical, se senzorem pohybu ukazováku (místo kolečka) a tlakovými senzory (místo tlačítek). :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Modrozubý hlodavec? Chci jiného!

Autor: claire Muž

Založeno: 17.09.2003, 16:09

Proc ortodoxne Apple? Nenni snad nic spatneho pouzivat treba mysaka jineho vyrobce, pokud vam vas ortoeoxne uctivany Apple nevyhovuje. Provinile bych se spise citil po zverejneni podobne 'uchylky' :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Modrozubý hlodavec? Chci jiného!

Autor: Honzig Muž

Založeno: 18.09.2003, 08:02

:-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: