Macworld Expo v ohrožení - s Apple nebo bez? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld Expo v ohrožení - s Apple nebo bez?

22. října 2002, 00.00 | Zdá se, že mezi jinak skvěle spolupracujícími firmami Apple a IDG World Expo to zaskřípalo: Apple se nelíbí odchod letního veletrhu z NewYorku, IDG pro změnu nechce Apple dovolit, aby si vybralo jen tu akci, která se mu líbí. Jak nakonec souboj dopadne? Kam se budou diváci jezdit dívat na novinky ve světě Maců?

Neobvyklý konflikt prošlehl naplno minulý týden mezi jinak poměrně vzorně spolupracujícím Apple a výstavní společností IDG World Expo, která v USA a v Japonsku pořádá tradiční Macworld Expo (pařížské Apple Expo si Apple zařizuje sám). Možná si vzpomenete na "akci" na posledním Expu v San Franciscu, kdy Apple zhruba tři týdny před keynote prohlásil, že ji posouvá ze strategických důvodů o den dopředu - zástupci IDG Expa tehdy prohlašovali, že sice nechápou co se děje, ale spolupracovali vzorně. Nakonec se ukázalo, že celý posun byl kvůli magazínu Time, který se v podstatě změnil na velkou neplacenou reklamu Apple - alespoň na jedno číslo. Ovšem nyní se po již takřka desetiletích spolupráce ozvalo významné zaskřípání - obě dvě strany začaly tak trochu trucovat a vyhrožovat si. Co se vlastně stalo?

V USA se každý rok konají dvě velké Apple výstavy - Macworld Expo v zimě a v létě, zimní se koná v San Franciscu na pacifickém pobřeží, letní se v posledních letech konala v New Yorku - tam se přesunula z jiného města na východě, z Bostonu. Boston byl opuštěn, jelikož město již nebylo schopné poskytnout dostatečné kapacity a komfort - však se také budovalo nové výstavní centrum. NewYork je centrem dění v USA, největší město s největší koncentrací lidí a novinářů, kromě toho je Steve Jobs podle všeho velkým příznivcem NewYorku. Ovšem už ne další společnosti - vystavování v NewYorku je drahé a tak například Adobe na posledních dvou letních Macworldech chybělo (kolem čehož se svého času také strhnul velký poprask) - zatímco na zimní akci v SF pochopitelně bylo.


Mamutí stánek Apple na Macworld Expo SF 2002

Zhruba v tomto ovzduší se začaly po posledním Expu objevovat zprávy, že se akce přesune zpět do Bostonu - a také nakonec minulý čtvrtek IDG World Expo oznámilo, že od roku 2004 se výstava opravdu přesune zpět do Bostonu, kde vzniká moderní výstaviště. Boston a jeho vedení podle všeho bojovali velmi tvrdě a stáli o takto velkou akci - prohlášení se účastnil mimo jiné i starosta města. Pro Boston to tak má být značným přínosem, neboť veletrh přivede do města lidi, IDG World Expo a také vystavovatelné pro změnu mají ušetřit významné sumy.

Do toho poměrně záhy vpadne Apple, který prohlásí, že jemu se návrat do Bostonu ani trochu nelíbí, že na Macworld v Bostonu v roce 2004 rozhodně nepojede a protože IDG již nehodlá nadále "investovat" do NewYorku", zvažuje zrušení své účasti na letních výstavách na východním pobřeží úplně - tedy i na Expu v NewYorku v roce 2003. Samozřejmě však chce zůstat na zimních akcích v San Franciscu v Kalifornii.


Fronta na keynote v NewYorku...

To se pro změnu nelíbí IDG Expo. Přijde s "odvetným" prohlášením, že není pro ně rozdíl vystavovat s Apple nebo bez nich (prostě bude o jednoho vystavovatele méně) a že pokud si chce Apple takto vybírat, které Macworld výstavy ano a které ne, že mu taky může být přístup na Expo v SF jednoduše odepřít.

Ačkoliv jsou pochopitelné pohnutky IDG, tvrzení, že je jedno zda bude o jednoho vystavovatele míň nebo víc, je velmi odvážné - protože hlavně Apple generuje zájem diváků a médií - počínaje keynote, kolem které se vždy strhne až davová psychóza, a konce největším stánkem v expozici - samozřejmě ten s logem Apple. Ztráta "mateřské lodi" v tomto případě by byla ztrátou pro všechny, nejen pro IDG, ale i pro ostatní vystavovatele, a samozřejmě návštěvníky. Je tedy mírně otázkou, co se přesně skrývá za těmito manévry - zda snaha Apple ušetřit a opravdu se stáhnout z druhé z velkých akcí v USA, nebo Steve reaguje tak popuzeně kvůli opuštění NewYorku a bojí se že do Bostonu se nedostaví tolik návštěvníků a novinářů - ovšem i akce v NewYorku začínala značně rozpačitě a relativním neúspěchem proti předchozím veletrhům v Bostonu.

Do pondělí podle všeho horké hlavy na obou stranách vychladly a firmy se domluvily, že Apple rozhodně bude na Macworldu v SF v lednu příštího roku, včetně tradiční keynote Steva Jobse a že obě strany nadále budou jednat o podobě účasti Apple na akcích na východním pobřeží - tedy jak již asi opravdu posledním Expu v NewYorku, tak v dalších ročnících v Bostonu. Domnívám se, že v tomto případě tahá za kratší konec opravdu IDG - co přesně však sleduje svými kroky Apple není na první pohled zřejmé. Jedna ze spekulací byla, že si chce najít pro výstavy nového partnera - proč to však dělat, když v IDG Expo má jednoho z velmi dlouhodobých a loajálních partnerů, je otázka. Nebo za vším prostě budou jako obvykle peníze a Apple se snaží ušetřit. Nezbývá, než si na výsledek "utkání" prostě počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: