Macworld Expo 2005 - začíná přituhovat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld Expo 2005 - začíná přituhovat

30. prosince 2004, 00.00 | Výstava Macworld Expo 2005 začíná v pondělí 10. ledna a na internetu se začínají objevovat "potvrzené" zprávy o tom, co Steve Jobs při své Keynote představí. Konkrétně server Think Secret přinesl řadu zajímavých novinek, které jsme nemohli nechat bez povšimnutí. Nebo vás nezajímá nový iMac za 500 USD či iLife'05?

Výstava Macworld Expo 2005 začíná v pondělí 10. ledna a na internetu se začínají objevovat "potvrzené" zprávy o tom, co Steve Jobs při své Keynote představí. Konkrétně server Think Secret přinesl řadu zajímavých novinek, které jsme nemohli nechat bez povšimnutí. Nebo vás nezajímá nový iMac za 500 USD či iLife'05?


iMac za 500 USD?

Think Secret informoval o připravovaném iMacu s G4 procesorem bez displeje (bare bone) za cenu 499 USD. Hlavní cílovou skupinou pro tento nový Mac mají být uživatelé iPodu a Windows. Apple jim chce nabídnout velmi levné řešení v podobě "ořezaného" iMaca. Údajně by měl být představen Steve Jobsem 11. ledna na Keynote v Moscone Center v San Franciscu.

Kódové označení tohoto Maca je Q88 a měl by být součástí iMac řady. Obsahovat by měl procesor G4 taktovaný na 1.25 GHz a jeho největší předností by měly být jeho rozměry. Předpokládá se, že by se jednalo o "prcka" s výškou cca 4,5 cm (stejně jako Xserve) a mohl by být umístěn i na boku nebo pod displejem či monitorem. Z těchto informací je patrné, proč bývá také označován jako "bezhlavý" iMac. Jednalo by se o nejlevnější a nejdostupnější Mac (eMac začíná na 799USD s integrovaným 17" monitorem). Tento Mac by měl mít pravděpodobně VGA i DVI výstup a Combo mechaniku, i když se může objevit i dražší varianta se SuperDrivem. Není jisté, jak velký by mohl být interní pevný disk, ale očekává se v rozmezí 40 - 80 GB. Dále by uvnitř těla bezhlavého iMaca mělo být 256 MB RAM, USB 2.0, FireWire 400, 10/100 Ethernet, 56K V.92 modem a možnost instalovat AirPort Extreme. Bližší informace o grafické kartě nejsou známy, ale nedá se očekávat žádný zázrak - spíše řešení s dostatkem paměti pro hladký běh Mac OS X 10.4 - Tigera. Součástí by měl být i nový iLife'05 (bez iDVD) a AppleWorks. Dostupnost se očekává až na konec prvního čtvrtletí 2005, ale u Applu není nic neobvyklého, že se nový produkt představí a koupěchtivý zájemci musí ještě pár měsíců počkat.

A proč by měl Apple představit tak levný Mac?

Jednoduchá otázka a jednoduchá odpověď - Apple by se tak stal konkurence schopným i na trhu levných PC a především by tak ke své platformě přitáhl řadu iPod uživatelů, kteří mají doma PC, ale rádi by zkusili i Apple, ale nechce se jim hned kupovat iMac, neboť již mají svůj LCD displej a další periferie a potřebují co nejlevnější řešení - a tím by bezhlavý iMac G4 mohl být. Totéž potvrzují i výzkumy, které probíhaly v Apple Storech - spousta uživatelů iPodu a PC by si ráda koupila Maca, pokud by byl levnější, bez virů (což je) a s jednoduchým ovládáním a dostupnými aplikacemi (Mac OS X a iLife). To jim chce nyní Apple nabídnout v podobě nového iMaca. Tudíž bezhlavý iMac má být primárně určen switcherům a podpořit tak halo efekt iPodu, i když věřím, že v našich podmínkách by o něj mohl být velký zájem i v řadách dlouhodobých uživatelů platformy Apple. Jak je z popisu patrné, nebude se jednat o extrémně výkonný počítač, ale hlavním cílem bylo udělat správný mix softwaru, který by oslovil uživatele.


iLife'05

O eventuelním updatu balíku iLife jsme vás již informovali, server Think Secret naši domněnku podpořil a uvedení iLife'05 vypadá opravdu nadějně. Představen by měl být na Macworldu a dostupnost by měla být krátce poté. iDVD 5 (kódové označení Maui) bude obsahovat řadu nových funkcí včetně jednoduché konverze DV do DVD - připojíte DV kameru, spustíte iDVD a obsah vaší kamery bude překonvertován a výsledkem bude DVD. Žádné složité nastavovaní a podobně. Nové iDVD by mělo podporovat i dvouvrstvá DVD média (8.5 GB) a vytvářet dlouhá videa (až 4 hodiny) nebo kratší videa, ale ve větší kvalitě. Samozřejmá je i jednoduchá spolupráce s novým iMovie (kódové označení Storm) - iMovie by mělo být přejmenováno na iMovie HD, kvůli podpoře HDV (high definition video), poměru stran 16:9 a MPEG-4. iDVD bude umět vytvořit i fotoalba přímo z iPhoto 5, jež má kódové označení Spellbound, ale bohužel není známo, co bude iPhoto obsahovat za novinky. iTunes se pomalu dostávají ven z iLife a vzhledem k tomu, že je tato aplikace zdarma, nebude již ani součástí tohoto balíku. Očekává se pouze setinkový update na iTunes 4.7.1, který by měl být volně ke stažení druhý týden v lednu.

Updatu se dočká i GarageBand, jehož nová verze vystupuje pod označením Sphere. Společně s GarageBandem by mělo být představeno i FireWire zařízení označované jako Asteroid. Mělo by se jednat o audio převodník pro připojení hudebních nástrojů. Asteroid by měl mít dva XLR/TRS audio vstupy, dva RCA analogové výstup a standardní sluchátkový konektor. Napájen by měl být Asteroid přímo z FireWire. Kvůli úniku informací o tomto zařízení podala společnost Apple žalobu na neznámého viníka. Čímž jeho existenci potvrdila.


A to je konec, přátelé...

... ale ne tak docela, vedle iMacu a nových i-aplikací by měl Steve Jobs představit i novou verzi prezentačního softwaru Keynote 2.0, který sám již nějakou chvíli používá, takže by se mohl rozdělit i s dalšími uživateli Mac OS X :-). Apple údajně připravuje další dva produkty pod kódovými názvy Crossbow a Slingshot, které s Keynote souvisejí, ale nic bližšího zatím známo není. Na Macworldu by měla být představena ještě jedna aplikace (označení Sugar), o jejímž zařazení se zatím můžeme jen dohadovat.

I kdyby bylo uvedeno jen 50% produktů, které v tomto seriálu o Macworldu byly zmíněny, jednalo by se o opravdu "našlapaný" ročník a Steve Jobs by měl na pódiu co dělat, aby všechny novinky stihl představit. Věřme, že tomu tak bude a Apple nám 11. ledna 2005 nadělí spoustu krásných dárků.


Pokud si nechcete nechat ujít žádný článek z Macoworldu, nezapomeňte sledovat mujmac.cz nebo report.grafika.cz, kde naleznete všechny články, které s Macworldem, ale i staršími výstavami, souvisí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Bezhlavy iMac

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 30.12.2004, 00:30
Odpovědí: 0

... to by byla darda :-) ... kez se to stane skutecnosti.
Neco dalsiho o Motorola=Apple neprosaklo?

Odpovědět na příspěvek

Kdepak

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.12.2004, 00:53
Odpovědí: 0

Macovi bez monitoru za 500$ nevěřím. Na tu cenu by se byl Apple schopen dostat. Když osekáme eMac o monitor, myš?, pár portů a zjednodušíme vnitřní design, budeme přesně na této ceně.
Ale nevidím příliš smysl eMaca bez monitoru nehledě na to, že ten bude v nejbližší době zG5kován. I každé blbé PC z katalogu s cenou kolem 19 - 24000 s dph má k sobě monitor v ceně. Je to v celku logické. Počítače v této cenové relaci se obnovují tak jednou za tři roky, kdy je CRT monitor na hranici své životnosti. Další tři roky ve službě nevydrží. Navíc přechod na tohoto Maca z PC stejně zvažuje ten, komu staré PC dosluhuje a ne někdo, kdo má doma rok starý počítač. Stejné je to s uživateli Maců. Potenciální kupci tohoto stroje jsou bývalí uživatelé iMaců, kteří stejně monitor zvlášť nemají.

Nemyslím si, že by Apple chtěl prodávat podvybavené počítače pro zákazníky, kteří je používají na poštu, web a word. Vůbec mi to nesedí. Ještě když si takový člověk k tomu dá svůj hrůzný několikaletý monitor, to potom musí vypadat.
S monitorem by se tato konfigurace vyšplhala skoro na 700$. G5 eMac bude (snad, čekám na něj :) za 800$ s místy citelně lepšími parametry. Navíc střeva kolem G5 jsou levnější než střeva kolem G4, soudě podle snížení ceny iMacu G5 oproti lampičce. Dostat eMac G5 na 750$ by nemusel být problém.

Spíš bych se přikláněl k tomu, že Apple chystá něco jako TiVo. Vzdáleně podobný koncept směřovaný jako konkurence k Media Center PC, nebo jak se tomu nadává. Tato koncepce je podle Applu lichá, ale zároveň nelze ignorovat trendy v provázanosti domácí audiovizuální techniky s počítačem. Tohle může být řešení. Parametry nemusí být přesné, těmto rumours se nedá úplně věřit.

Připadá mi to pravděpodobnější než nový levný a ořezaný Mac. Apple vždy nabízel řešení, ne nedodělky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdepak

Autor: viktor s. Muž

Založeno: 30.12.2004, 10:03

Pracujete v marketingovem oddeleni Apple ze vite komu je tento pocitac urcen? Samozrejme pokud bude uveden. Mam rok a pul PC a vzdycky jsem chtel Maca (FinalCut a ted Motion, i kdyz ten na tom moc nepujde) na vyskouseni, jenze tam byla cena. Apple+distributor= moc draha hracka, a ja bych ho prave chtel na hrani. Samozrejme, jestli bude uveden za 500$ je to krasna cena, cenu kterou si rekne distributor uz tak krasna nebude, a uz to nebude vono, ale napad je to dobrej a verim tomu ze i bude uspesnej.
Navazovani na TiVo je nesmysl, je to jenom maketingovy tah od Microsoftu protoze to jsou normalni PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdepak

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.12.2004, 11:53

Třeba ano. Co vy víte :)
Předpokládám, že si na tom Macu budete chtít "hrát" i za 2 roky. Na což nemusí taková ořezaná konfigurace uspokojivě stačit.
Vy byste monitor oželel, ale většina switcherů ne. Jak jsem psal, i nová PC se prodávají s monitorem.
A s monitorem je to jen o chlup levnější než plnohodnotná konfigurace eMaca.

Pokud by to bylo ono zařízení propojující audiovizuální zařízení domácnosti s počítačem, mohlo by to mít následující funkce:

1. Byla by to náhrada za harddiskové dvd přehrávače. Ty dnes stojí kolem 500$, přičemž z počítačových komponentů s kvalitnější mechanikou by šla cena poslat citelně níž. Byl by to dvd přehrávač, který by ušlé programy nahrával dočasně na HD. Nic by se nevypalovalo. Tady už tápu, ale nemyslím si, že by nahraný film z kvalitního digitálního vysílání s možná i prostorovým zvukem vypálený na dvd byl příliš legální. Tohle legální bude určitě a film či sportovní přenos vám neuteče.

2. Předpokládám, že by taková věc byla zapnutá po velkou část dne, na rozdíl od většiny počítačů. Takže buď by ta G4 běžela většinu času na 200mhz, pokud je to možné, nebo by stroj měl nějaký menší jednoduchý procesor v běhu. G4 by se využila při zpětném přehrávání z disku či při nahráváním s kompresí z TV.

3. Koncový stupeň pro stereo/prostorový zvuk by byl pochopitelně zvlášť, přístroj by mohl mít max převodník a analogový i digitální výstup.

4. Fungoval by jako Airport Base Station. Mohl by se do něj píchnout kábl s internetem. Dále by nejspíš bezdrátově přenášel hudbu (jako AE) a fotky z počítače do sterea a TV. Filmy by se přehrávaly přímo z mechaniky přístroje.

5. Do budoucna by taková nízkoodběrová věc (narozdíl od běžícího počítače) sloužila jako centrální systém řízení a kontroly ostatních přístrojů, třeba i bílé elektroniky.
Mohlo by to mít baterii jako záložní zdroj. Při výpadku proudu by to přes připojení na net poslalo sms na váš mobil a vy byste rázem na dovolení v Thajsku věděli, že vašim rybičkám v akvárku jde o život, protože používáte v bytě k udržení teploty přímotopy.

5. To připojení k netu a schopnost komunikace s mobilem by mohlo být zajímavé pro inovované služby, které nabízel svého času Sherlock.

Berte to jen jako divoké spekulace. Pravděpodobně by to stále muselo umět něco must-have, aby se to prodávalo ve větších počtech za tu cenu. HD dvd přehrávače jsou stále jen pro malou skupinu lidí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kdepak

Autor: viktor s. Muž

Založeno: 30.12.2004, 13:38

No, nema smysl kontinuovat tuto debatu protoze vite co ja a jini "Switcheri" potrebujou/chtej.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kdepak

Autor: Ja Muž

Založeno: 08.01.2005, 19:29

citat: "Jak jsem psal, i nová PC se prodávají s monitorem. A s monitorem je to jen o chlup levnější než plnohodnotná konfigurace eMaca."

Asi ste to nepochopili alebo co: no a co ze sa PC predava aj s monitorom? Ale nema ho napakovany vnutri PC skrine !!!!! A ked chcem, mozem si PC kupit aj BEZ monitoru, ked uz jeden doma aj tak mam. To v pripade low-end macov zatial nie je mozne (ah, stary dobry Cube). Takze head-less mac je u mna vitany.

J.O.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdepak

Autor: AppleFan Muž

Založeno: 30.12.2004, 11:59

Heled, Apple to sice predstavi, ale bohuzel to CDS zas pohrbi. Tahle banda bozich hovadek, co si tu hraje na Apple distribuci by se mela nakopat do prdele a vystrelit na Mars. Pak se s Apple v Cechach muze neco zlepsit. Podivej se, jak pohrbily i takovou skvelou vec, jako je iPod. Venku jsou na nej vsude reklamy, muzes ho koupit pomalu kdekoliv. A v Cechach? Uplny hovno!!!! Ale do te doby co tu budou debilove zasrany z CDS, tak ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kdepak

Autor: Pozdrav z Marsu Muž

Založeno: 30.12.2004, 22:52

hele bobe, měl bys být maličko objektivnější a neprojevovat se jako úplně hloupoučký sprosťáček... zrovna kampaň na iPod byla/je, psalo se o ní i na MM (i jinde)... můžeme tedy diskutovat co bylo špatně (a že toho bylo požehnaně), ale to co předvádíš je opravdu smutné, čekal bych to nanejvýš od od nějakého primitivního hulána... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kdepak

Autor: Marek Muž

Založeno: 31.12.2004, 13:22

Mimochodem v souvislosti s iPod kampani by me zajimalo, jak se pred vanocemi v CR prodaval. Skoda, ze nikdo cisla neposkytne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdepak

Autor: jerry Muž

Založeno: 30.12.2004, 10:10

nom ja myslim, ze by se o tom adalo uvazovat. muj dojem je, ze apple miri vyslovene na americky trh. lidi tu ve statech jsou tak trosku (nerika se mi to lehce) pozadu, co se kritickeho usudku a planovani tyce. zlate ceske rucicky: projdi vsechny obchody, urovnej si to v hlave, dojdi k nejoptimalnejsimu reseni a pak si ten pocitac postav anebo kup jeho obdobu.... americke reseni: projdi par obchodu pokud mozna na ceste z prace, pote, co se stavis v drive-thru ve sve bance a take si koupis nejaky sub v drive-thru v arby's roast beef, ... no a pak se doplahocis do apple storu a jses rad, ze zijes. a hle! tam je pocitac za pet stovek! hodil by se k ipodu! hergot! kde jsem to videl ten levny 17" lcd monitor za $350? byl to wal mart nebo best buy?

apple tady sazi na jednu jedinou vec: halo effect zapricineny ipodem. bez ipodu by ten pocitac v zivote neprezil. myslim, ze ipod mu zaruci prodejnost. nebude to trhak, ale jablicko se vrati zpet do domacnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdepak

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 30.12.2004, 23:01

Ale vzdyt zde je to obdobne - proc se prodavaji PC i v Globusech, Sparech atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kdepak

Autor: jerry Muž

Založeno: 31.12.2004, 10:33

jo, taky jsem si to myslel, ze je to obdobne, nez jsem se prestehoval so statu.
jednoduse receno: amerika neni jiny kontinent, je to bez nadsazky jiny svet. lidi tu premysleji jinak. nepochopite to, dokud tu par let nezijete.
bombardovani reklamami, kazdy vas presvedcuje, ze nakupem vlastne usetrite! :-) ??? ja tomu rikam masmedialni masakr... vim ze cesko se zamilovalo do hypermarketu a kapitalistickeho pozlatka, ale proti americe je to pendrek.
pokud q88 bude uspesna, amerika bude na prvnim miste v prodejnosti.

lidi chtej malou jednoduchou vec, co je nebude otravovat udrzbou a ovladanim. chteji all in one - chteji si pripojit kameru, fotak, tiskarnu a proste jet... nemaj cas na udrzbu, protoze vetsinu casu stravi v praci, dopravni zacpe anebo nakupovanim jidla... :-)
apple toto vsechno ma a mel, bohuzel pokazde cpal do low endovych pocitacu monitor. a power mac je moc drahy - alespon pro switchare - v drtive vetsine jsou to teenageri; ti pokazde nemaj 2 tacy na powermac.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdepak

Autor: Kamil Muž

Založeno: 05.01.2005, 17:13

No to je otazka, jestli jsou "pozadu". Nez to ty zlate rucicky vsechno projdou a vyspekulujou, propadne postavi, tak na tom stravi tolik casu, ze je ten pocitac stoji dvojnasobek -- jenze to holt malokdo vidi, lidi si nevazi sveho casu :(

Odpovědět na příspěvek

Zcela laicky receno

Autor: Spring Muž

Založeno: 30.12.2004, 13:43
Odpovědí: 0

Vazeni pratele, myslim si, ze avizovany (zatim nepotvrzeny) pocin Apple s Q88 muze mit vetsi ohlas, nez si mozna dovedeme predstavit.

Uzivatele domacich pocitacu pristupuji ke svemu pocitaci s cilem na nem pracovat pokud mozno co nejjednoduseji. Nechteji zadne komplikovanosti - proste sednout za nej a vyuzivat sve aplikace.

Pokud se uzivatele nedivaji na sveho Maca jako na hlavni pracovni nastroj zabezpecujici jejich profesi, u ktereho vyzaduji bohate moznosti rozsireni, pak Q88 by mohl byt idealnim resenim z nekolika duvodu:

- male kompaktni rozmery. Tento rys se mozna zda byt zanedbatelny, ale pro mnoho lidi, kteri maji stisnene prostorove podminky, je to jeden z hlavnich plusu, ktery spolurozhodne o koupi.

- jednoduchost vybaveni, jdouci ruku v ruce s prijatelnou cenou, mozna zaujme mnoho "neprofesionalnich" uzivatelu PC, kteri si chteji vyzkouset jinou platformu nez WINTEL a to bez vetsiho zatizeni sveho financniho rozpoctu.

- nepritomnost CRT monitoru, coby integralni soucast Q88, vidim jako jednoznacnou vyhodu. Mnoho lidi uz vlastni LCD monitor a nechteli by investovat dalsi prostredky do dalsi zobrazovaci jednotky.

- pojem domaciho pocitace se bude, dle meho nazoru, v budoucnu stale vice chapat jako universalni "Hub", ktery bude splnovat nejen ucel vypocetniho vykonu, ale hlavne uzlu propojujici mnoho ruznych periferii. Aby mohl obstat, musi zapadat do koncepce. A tu Apple uz prokazal a prokazuje. Jejich ucelena reseni se mi zdaji promyslena. A proto chapu, ze Q88 muze byt prvnim pokusem o naplneni vizi univerzalnihu "Hubu".

Dulezita bude elegance propojovani - zapojit a pracovat. Zadne slozitosti, jen jednoduchost.

- cena neni to podstatne. Alespon pro me ne. Od vyrobku vyzaduji kvalitu, spolehlivost, jednoduchost obsluhy, znalostni zazemi firmy, ktere je prvnim predpokladem a zarukou schopnosti firmy resit vznikle problemy. Jsem ochoten zaplatit za vyrobek, splnujici vyse recene, vyssi cenu, nez za vyrobek funkcne stejny ale neoplyvajici jmenovanymi atributy.


Uvedomme si, ze cena se odviji od vyrobnich nakladu, ktere lze "orezavat" jen do jiste unosne miry. Pod ni se snizeni nakladu promita velmi negativne do kvality celku. A tohle, alespon dofam, si Apple netroufne udelat. Proto vyrobni cena bude vzdy vyssi nez u konkurencich PC, kde uz stlaceni ceny dosahlo zminenou hranici.

Vse by se melo posuzovat pohledem Applu, ktere cilove skupiny trhu chce Q88-kou oslovit. Pokud cilem Q88 ma byt masivnejsi pronikani jablicek do domacnosti, tj. k laickym uzivatelum pocitacu, pak pevne verim, ze Q88 bude mit uspech.

Profesionalni uzivatele budou mit vyclenen segment G5 stroju doplneny o vskutku nadherne sirokouhle LCD monitory.

Vedle zmineneho konceptu je treba brat v uvahu i obchodni stranu vztahu vyrobce - uzivatel. Souhlasim s mym predrecnikem, ze CDS neni zrovna vzorem pruznosti a garantem takovych cen pro koncoveho zakaznika, ktere by mohli oslovit sirsi obec uzivatelu pocitacu. Stale je Apple na ceskem trhu o citelny rozdil drazsi nez v zahranici. Mozna je to chyba i ze strany samotneho Applu. Meli by si ohlidat obchodni a prodejni praktiky na jednotlivych geografickych trzich. Uz jenom v zajmu expanze svych vlastnich vyrobku.

Jenze se obavam, ze Ceska republika je svym trznim potencionalem prilis "bezvyznamna", aby se odpovidajici kapitanove Applu timhle zabyvali. Jedinym resenim vidim ve vzniku vetsi konkurence, ktera by mohla ucinne zasahnout do chovani monopolni CDS.

Uvedomuji si, ze v podminkach CR se to zda byt zacarovanym kruhem. Aby mohla vzniknou konkurence, je zapotrebi videt potencial rustu ochoty si koupit Maca. A ta je zatim velmi mala, nebot je velmi nizka povedomost mezi verejnosti, co to je Apple, Mac, MacOS X, jake maji vyhody oproti konkurencni platforme. Mozna je to chimera, ale prave Q88 se muze stat prostredkem jak dosahnout vetsiho rozsireni jablicek. Mozna oslovi skoly, vzdelavaci instituce nebo i podnikatelskou sferu.

Takze, mili pratele, bez ohledu na Q88, jsou zde trendy, ktere Apple bez jakychkoliv pochybnosti vytycil a zacal je naplnovat. Drzme jim palce a verme, ze Apple pujde dal svoji cestou.

Spring

Odpovědět na příspěvek

RE: Zcela laicky receno

Autor: Michal Muž

Založeno: 03.01.2005, 20:04

Cely dusledek velky humbuk, nestiha vyrobu a dodavky protoze neplati vcas motorole. Z toho plyne pocatecni euforie zakazniku opada, svet PC reaguje a potencionalni zakaznici mizi ve sWete MS.

Odpovědět na příspěvek

Zcela laicky receno

Autor: Spring Muž

Založeno: 30.12.2004, 13:51
Odpovědí: 0

Vazeni pratele, myslim si, ze avizovany (zatim nepotvrzeny) pocin Apple s Q88 muze mit vetsi ohlas, nez si mozna dovedeme predstavit.

Uzivatele domacich pocitacu pristupuji ke svemu pocitaci s cilem na nem pracovat pokud mozno co nejjednoduseji. Nechteji zadne komplikovanosti - proste sednout za nej a vyuzivat sve aplikace.

Pokud se uzivatele nedivaji na sveho Maca jako na hlavni pracovni nastroj zabezpecujici jejich profesi, u ktereho vyzaduji bohate moznosti rozsireni, pak Q88 by mohl byt idealnim resenim z nekolika duvodu:

- male kompaktni rozmery. Tento rys se mozna zda byt zanedbatelny, ale pro mnoho lidi, kteri maji stisnene prostorove podminky, je to jeden z hlavnich plusu, ktery spolurozhodne o koupi.

- jednoduchost vybaveni, jdouci ruku v ruce s prijatelnou cenou, mozna zaujme mnoho "neprofesionalnich" uzivatelu PC, kteri si chteji vyzkouset jinou platformu nez WINTEL a to bez vetsiho zatizeni sveho financniho rozpoctu.

- nepritomnost CRT monitoru, coby integralni soucast Q88, vidim jako jednoznacnou vyhodu. Mnoho lidi uz vlastni LCD monitor a nechteli by investovat dalsi prostredky do dalsi zobrazovaci jednotky.

- pojem domaciho pocitace se bude, dle meho nazoru, v budoucnu stale vice chapat jako universalni "Hub", ktery bude splnovat nejen ucel vypocetniho vykonu, ale hlavne uzlu propojujici mnoho ruznych periferii. Aby mohl obstat, musi zapadat do koncepce. A tu Apple uz prokazal a prokazuje. Jejich ucelena reseni se mi zdaji promyslena. A proto chapu, ze Q88 muze byt prvnim pokusem o naplneni vizi univerzalnihu "Hubu".

Dulezita bude elegance propojovani - zapojit a pracovat. Zadne slozitosti, jen jednoduchost.

- cena neni to podstatne. Alespon pro me ne. Od vyrobku vyzaduji kvalitu, spolehlivost, jednoduchost obsluhy, znalostni zazemi firmy, ktere je prvnim predpokladem a zarukou schopnosti firmy resit vznikle problemy. Jsem ochoten zaplatit za vyrobek, splnujici vyse recene, vyssi cenu, nez za vyrobek funkcne stejny ale neoplyvajici jmenovanymi atributy.


Uvedomme si, ze cena se odviji od vyrobnich nakladu, ktere lze "orezavat" jen do jiste unosne miry. Pod ni se snizeni nakladu promita velmi negativne do kvality celku. A tohle, alespon dofam, si Apple netroufne udelat. Proto vyrobni cena bude vzdy vyssi nez u konkurencich PC, kde uz stlaceni ceny dosahlo zminenou hranici.

Vse by se melo posuzovat pohledem Applu, ktere cilove skupiny trhu chce Q88-kou oslovit. Pokud cilem Q88 ma byt masivnejsi pronikani jablicek do domacnosti, tj. k laickym uzivatelum pocitacu, pak pevne verim, ze Q88 bude mit uspech.

Profesionalni uzivatele budou mit vyclenen segment G5 stroju doplneny o vskutku nadherne sirokouhle LCD monitory.

Vedle zmineneho konceptu je treba brat v uvahu i obchodni stranu vztahu vyrobce - uzivatel. Souhlasim s mym predrecnikem, ze CDS neni zrovna vzorem pruznosti a garantem takovych cen pro koncoveho zakaznika, ktere by mohli oslovit sirsi obec uzivatelu pocitacu. Stale je Apple na ceskem trhu o citelny rozdil drazsi nez v zahranici. Mozna je to chyba i ze strany samotneho Applu. Meli by si ohlidat obchodni a prodejni praktiky na jednotlivych geografickych trzich. Uz jenom v zajmu expanze svych vlastnich vyrobku.

Jenze se obavam, ze Ceska republika je svym trznim potencionalem prilis "bezvyznamna", aby se odpovidajici kapitanove Applu timhle zabyvali. Jedinym resenim vidim ve vzniku vetsi konkurence, ktera by mohla ucinne zasahnout do chovani monopolni CDS.

Uvedomuji si, ze v podminkach CR se to zda byt zacarovanym kruhem. Aby mohla vzniknou konkurence, je zapotrebi videt potencial rustu ochoty si koupit Maca. A ta je zatim velmi mala, nebot je velmi nizka povedomost mezi verejnosti, co to je Apple, Mac, MacOS X, jake maji vyhody oproti konkurencni platforme. Mozna je to chimera, ale prave Q88 se muze stat prostredkem jak dosahnout vetsiho rozsireni jablicek. Mozna oslovi skoly, vzdelavaci instituce nebo i podnikatelskou sferu.

Takze, mili pratele, bez ohledu na Q88, jsou zde trendy, ktere Apple bez jakychkoliv pochybnosti vytycil a zacal je naplnovat. Drzme jim palce a verme, ze Apple pujde dal svoji cestou.

Spring

Odpovědět na příspěvek

RE: Zcela laicky receno

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.12.2004, 14:19

Pod toto sa kludne podpisem, mam uplne rovnaky nazor.
Akonahle som uvidel vlastnosti "potencionalneho" Q88, povedal som si "toto tu chybalo".

Digital hub, skvely dizajn (zariadenia od HP apod. nie su ono), prijatelna cena...

A k tomu zaujem zo strany pouzivatelov iPod-u, proste "zariadenie do domacnosti"
V tomto ma Apple slusne naslapnute, nesmieme zabudat, ze Q88 zaujme aj ludi, co maju iPod, ale nie pocitac (nahrali si piesne u priatela apod.)

Opakujem, ak toto Apple uvedie, bude to bomba. Brane nie ako pocitac, ale ako mnohoucelovy "Digital hub"

Odpovědět na příspěvek

Bylo by to fajn....

Autor: Vladimír Muž

Založeno: 30.12.2004, 15:09
Odpovědí: 0

ale jako u všech ostatních komodit Apple, až se ta americká cena předělá na evropskou, tak to bude zase pěkně chcíplí. Já nevím, kde ten přepočet kurzu dolaru/euro berou, ale v bance to není, to je jistý. Někdy to spíš vypadá, že evropský zastoupení Applu, včetně toho v Čechách, je placený z konta Microsoftu. Jinak si to neumím vysvětlit. To co udělají s cenama není hamižnost, ale sebevražda. Vemte si třeba 12" iBook. Český zastoupení ho dealerům prodává za cca 27tis (bez DPH) takže jejich obchodní marže je někde okolo 5-8%. To je dost málo nato, aby pak v takovém rozpětí mohli sami něco vytvářet. Možá že na vině není jen české zastoupení - nevím. Obávám se, že stejně tak předraženě vůči americe dopadne i tato očekávaná a jistě vítaná novinka (tedy pokud se ta předpověď naplní).

Odpovědět na příspěvek

RE: Bylo by to fajn....

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.12.2004, 16:28

Obavam sa, ze to je skor vychcana cenova politika US firiem. Skoro kazda to tak robi - kurz $ vs. Euro je 1:1 plus VAT (DPH). To potom cena pekne narastie bez toho, aby na to mal lokalny distributor prilis velky vplyv.

Pridajme si este stavajuci vyborny kurzovy pomer voci dolaru a potom je radost predavat, ale len pre Amikov. Euro by malo ist IMHO dolu, ta cena je prilis vysoka a neprispieva ani k exportu, ani k nakupu ako takeho.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bylo by to fajn....

Autor: Michal Domnosil Muž

Založeno: 30.12.2004, 19:25

Rekl bych, ze to je dokonce i na nejakou tu hromadnou zalobu - spotrebitele versus CDS. Ale jeste lepsi by to bylo pojmout ve velkym a globalne - Evropa vs USA. (Do toho se vsak bohuzel nikdo nepusti, protoze bychom si rozhadali naseho VELKEHO bratra a ochrance. A s Bushovou zahranicni politikou bychom tady meli do mesice tanky.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bylo by to fajn....

Autor: Kamil Muž

Založeno: 05.01.2005, 09:26

No prominte, ale to je kravovina jak z debaty pod clankem na idnes nebo rudym pravu. Byla to ironie, nebo mate skutecne vygumovano?

Pokud jde o ceny, podle mne do sebe vsechno zapadne, kdyz si uvedomime, na jakem trhu CDS podnika. Ma zde prakticky monopol, a slusne velky segment uzivatelu, kteri si Mac koupi bez ohledu na marketing, reklamu i support - proste proto, ze ho chteji, nebo potrebuji. Cili tem to CDS nemusi usnadnovat, ani je nijak lakat, staci je prilis neodradit.
A snazit se prilakat switchare je podle mne, mezi zdejsimi PC lopatami, hodne sysifovska prace. Kdyz nase dite ve skole reklo, ze doma na pocitaci nema Windows, rekl pan ucitel at si nevymylsi hlouposti :) :)
Takze shrnuto - myslim, ze CDS se jednoduse snazi docilit co nejvyssi prijem s co nejnizsim vynalozenim usili a prostredku - je to jedna z moznych obchodnich strategii, i kdyz nas fanousky muze trochu stvat.
Neprimym dukazem je pro mne iPod - tam CDS dela kampan, vyjednali si prodejní místa, atd atd - protože mají s kým konkurenčně bojovat a ten boj má smysl - a funguje to, protože vidíte i v Cesku dnes stále více lidí, co mají iPod a nejsou to Mackari.

Odpovědět na příspěvek

možný vzhled

Autor: Davy Muž

Založeno: 30.12.2004, 21:09
Odpovědí: 0

http://forum.macwelt.de/f
orum/attachment.php?s=&po
stid=992613

Odpovědět na příspěvek

RE: možný vzhled

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 30.12.2004, 22:10

... a proc ne :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: možný vzhled

Autor: viktor s. Muž

Založeno: 31.12.2004, 10:26

jo tak to bych bral :)

Odpovědět na příspěvek

ceny a cds

Autor: aplysta Muž

Založeno: 02.01.2005, 23:43
Odpovědí: 0

Priklad za vsechny - ceny od CDS smerem k distributorum:
iPod mini - 7.100,- (doporucena cena 7.600,-)
iPod 40GB - 11.500,- (doporucena cena 12.300,-)
iMac 17" G5 1.6GHz /256MB/80GB/Combo - 33.100 (doporucena cena 39.550,-)
Power Mac G5 Dual 2GHz /512/160GB/SD 8x/N5200FX64 - 65.600,- (doporucena cena 77.990,-)

Doporucene ceny jsou "prikazane" ceny, pod ne distributor nesmi jit. Pokud pod ne jde, ma problemy. CDS navic pekne "kontroluje" - proste jako smysleny zakaznik pozada o cenovou nabidku a pokud je pod doporucenou cenou, je zle.

Odpovědět na příspěvek

RE: ceny a cds

Autor: Ali Halenar, Kosice Muž

Založeno: 04.01.2005, 16:07

Ako byvaly oficialny predajca Apple tuto info beriem s hrozou. Pokial si nevymyslas aplysta, mal by si sa podpisat.

Akokolvek: obchodna marza je podla mojich info u Apple predajcov dost nizka - najma u vypredajovych modelov. Poznam to podla toho, kolko mi velky predajca Apple vie dat moj nakup oproti akciovej cene Apple.
Tebou uvadzany model je v SR za 94 160 Sk, co dava zvlastny kurz Sk:Kc = 1.21. Inymi slovami su Apple v SR lacnejsie nez v CR (jeden a ten isty distributor).

Zalezi teraz iba na tom, ci ich v SR predajcovia od CDS nakupuju lacnejsie alebo tiez za 65 600 Kc = 82 656 Sk pri kurze 1.26. Ak za tolko, marza je tam 11 500 Sk, co dava 12.2%. Hmm... Na monopol je to dost bieda, co poviete?


Predajcovia utieraju usta - zaujimalo by ma, ci aj CDS. Kedy sa aspon oficialni predajcovia dozvedia, aku marzu si ponechava CDS? V zaciatkoch predaja Apple (1995?) na jednej recepcii v Prahe padla otazka, ci ma TIS marzu 8% (vtedajsi distributor). Odpovedou mu bol smiech...

Dodnes neviem, ci to bolo mnozstvom vypiteho alkoholu alebo mal TIS nizsiu marzu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: