Další drobnosti od Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Další drobnosti od Apple

9. ledna 2003, 00.00 | Apple kromě novinek uvedených na keynote ohlásil také další produkty - podpora pro unixový zobrazovací systém X11 či nové produkty podporující technologii Rendezvous.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:




Ještě se vrátíme k novinkám, které Apple nejnověji uvedl, i když některým se Steve Jobs na scéně vůbec nevěnoval - nebyly pro davy uživatelů natolik zajímavé.

X11

Rozhodně se musíme zastavit u produktu nazvaného X11 for Mac OS X. Jedná se o nástroje, které se na unixových operačních systémech (tedy například na Linuxu) používají pro zobrazování rozhraní aplikací - tedy v podstatě to, o co se stará v případě Mac OS X vrstva zvaná Quartz. Běh unixových aplikací na Mac OS X vyžaduje buď přítomnost X-Window (tak se tento zobrazovací systém také nazývá - doposud byly k dispozici různé jiné distribuce) nebo přepracování rozhraní do Quartz/Aqua podoby. Vzhledem k tomu, že rozhraní používané v X11 aplikacích není shodné s Aqua rozhraní, nedá se počítat, že by po uvedení distribuce X11 od Apple došlo k nějakému většímu rozšíření těchto aplikací mezi běžnými uživateli - vývojáři se obvykle snaží převést své aplikace do nativního rozhraní (v současné době se takto pracuje například na kancelářském balíku OpenOffice.org).

Přesto je však X11 od Apple, založené na obvykle používaném projektu XFree86, dobrou novinkou pro všechny "unixové" uživatele Mac OS X, neboť se dá předpokládat lepší integrace do systému, než u ostatních distribucí. X11 for Mac OS X tak například podporu hardwarovou akceleraci 2D a 3D grafiky, včetně podpory pro OpenGL Direct Rendering. Kromě toho je možné kopírovat a vkládat data mezi aplikacemi pro Mac OS X a X11. K dispozici je také SDK pro snadné vytvoření aplikací - ve světě Unixu se aplikace obvykle distribuují v podobě zdrojových souborů, které si každý uživatel sám zkompiluje na svém počítači. X11 for Mac OS X je v podobě betaverze zdarma dostupný na webu Apple, plná verze bude uvolněná v průběhu roku 2003.

Rendezvous

Apple také ohlásil nové produkty, podporující jeho technologii pro "nulovou konfiguraci" Rendezvous. Společnost Brother, výrobce tiskáren, oznámila tiskárnu HL 5070N, která má být vhodná pro malé pracovní skupiny. Konfigurace probíhá pouhým zapnutím. Společnost Aspyr pro změnu uvedla hru Nascar Racing 2002 Season, která používá Rendezvous pro snadnější konfiguraci sítové hry na lokální síti. Nejzajímavěji, ale také zatím nejzáhadněji vypadá integrace Redezvous do produktů společnosti TiVo, která vyrábí diskové videorekordéry. Technologie Rendezvous by v tomto případě měla umožnit najít na lokální drátové nebo bezdrátové síti Maca a jím poskytované služby, a například přehrávat prostřednictvím daného zařízení hudbu z iTunes na domácí věži nebo zobrazovat fotky z iPhoto na obrazovce TV. To zní slibně, nemyslíte?

Rendezvous podporují také dva prohlížeče - Safari a Chimera (pěkný zvěřinec). Pokud je na lokální síti webový nebo FTP server, který je Rendezvous-kompatibilní, zobrazí a umožní tak se snadno připojit bez zadávání adresy. V případě Safari jsou Randezvouse servery dostupné v sekci Bookmarks, Chimera pro ně má vlastní menu.

Na stánku Apple je (již tradičně :) k vidění "demoverze" diskového pole Xserve RAID, o kterém stále není známé, kdy bude uvedeno, také zde byla prezentovaná nejnovější verze QuickTime 6.1, která má lépe podporovat mobilní technologi - především v sítích třetí generace. Jelikož jsme však v USA, byla předváděčka "nasucho" - na telefonech sítě FOMA (japonská 3G síť) byly předváděné klipy ve formátu MPEG4, na finské Nokii 3650 (myslím, že to je tento model, obsluha neměla ponětí) pro změnu běžely videoklipy ve formátu Hxxx, které se do mobilu dostaly přes Bluetooth - to si můžete vyzkoušet sami, pokud máte například Nokii 7650 a příslušný přehrávač, nemluvě o tom, že u nás již komerčně běží služba streamingu videa na mobil. Kdy bude QuickTime 6.1uveden jsme se bohužel rovněž nedozvěděli. Kromě novinek (iLife, Keynote a Safari) zde také prezentované profesionální programy, včetně Shake a Emagic Logic Platinum.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

X11 otevira pristup k aplikacim psanym pro Linux

Autor: Frank Ryba Muž

Založeno: 21.01.2003, 17:14
Odpovědí: 0

X11 ma zakladni vyznam v tom, ze vse co beha pro Linux se prostym prekompilovanim (v 95% pripadu) da provozovat na MacOS. VYZNAM TEDY ZASADNI. Otevira se tedy pristup k aplikacim napsanym pro Linux. Naokraj: pokud by Apple presel na Intel, nemusela by tam byt ani ta kompilace...!! Nevi nekdo proc na ten Intel jeste Apple nepresel? Mac OS X by s tim nemel problem - viz. FreeBSD na Intelu...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

X11 ma zakladni vyznam v tom, ze vse co beha pro Linux se prostym prekompilovanim (v 95% pripadu) da provozovat na MacOS. VYZNAM TEDY ZASADNI. Otevira se tedy pristup k aplikacim napsanym pro Linux. Naokraj: pokud by Apple presel na Intel, nemusela by tam byt ani ta kompilace...!! Nevi nekdo proc na ten Intel jeste Apple nepresel? Mac OS X by s tim nemel problem - viz. FreeBSD na Intelu...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: