Co na nás chystá Apple? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Co na nás chystá Apple?

31. prosince 2002, 00.00 | Ačkoliv je Macworld Expo SF za dveřmi, víme toho žalostně málo: a tak se podívejme alespoň na spekulace o inovovaných modelech iMaců a eMaců. Zdá se, že vývoj procesorů PowerPC 970 jde zdárně kupředu a také že vývojové laboratoře v Applu opět vymyslely něco, co si my ani neumíme představit.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Ačkoliv Macworld Expo San Francisco začíná za méně než týden, informací a dohadů o novinkách je (již tradičně) poměrně málo. Jak jsme informovali, Apple poměrně ostře pronásleduje lidi z vlastních řad, kteří pronesli nějaké informace ven, a tak si to asi raději každý rozmyslí. Apple prostě dosáhl čeho chtěl.

Pojďme se tedy podívat alespoň na dohady, které jsou zatím trochu jasnější. Na MW podle všeho nebudou nové modely přenosných počítačů - jsou příliš nové. Jsme skeptičtí vůči uvedení Power Maců - procesory budou zrychlené jen na úroveň cca 1,4 GHz, to si Apple raději nechá na nějakou samostatnou "tichou" akci jak se stalo v roce 2002 zvykem.

Nejpravděpodobnější se proto jeví iMac a eMacy - konkrétní představy a ceny již byly na jednom serveru publikované, ale jak to bude doopravdy je otázka. Každopádně se zdá, že iMac s 19" palcovým LCD spíš nebude - byl by příliš rozměrný a vršek by byl těžký - jak z hlediska hmotnosti, tak designu. Je možné, že Apple uvede LCD monitor, kterým zaplní stávající mezeru (i cenovou) mezi svými LCD displeji.

Podle těchto informací (které je nutné brát s rezervou, jsou to jen spekulace) by zůstal jeden iMac s 15" LCD obrazovkou jako vstupní model za 999 USD, s 800 MHz PowerPC G4, CD-RW, GeForce 2, 128 MB RAM a 40 GB HD. Další iMacy by se pohybovaly v cenách 1199, 1499 a 1699 USD, všechny se 17" LCD obrazovkou, procesory PowerPC G4 867 MHz a 1 GHz, u vyšších modelů SuperDrive, všude GeForce 4 MX. Tato úvaha vypadá velmi realisticky (a také je týden před keynote, to už mohou začít průsaky i z jiných zdrojů než Apple), nejedná se o žádný skok, ale o mírné zlepšení parametrů a snížení ceny. eMacy by podle tohoto zdroje měly všechny dostat 867 MHz procesor.

Podle některých zdrojů by nové iMacy mohly obsahovat podporu pro Bluetooth a Apple by měl uvést Bluetooth klávesnici a myš - uvidíme.

Spekuluje se také o nějakém pokračování iPodu či obecně rozšíření této řady zařízení - zde je však tak velký prostor ke spekulacím, že se trefit asi bude nemožné. Počkáme si raději na Macworld.

Kromě toho se objevují informace o procesorech - nová verze PowerPC G4 od Motoroly 7457 by měla být v únoru na frekvenci 1,4 GHz, v červenci na 1,8 GHz - některé parametry čipu by měl být o něco lepší, například větší L2 cache a podpora větší L3 cache. Každopádně s velkou nadějí se nyní hledí na IBM a jeho PowerPC 970, které se prý vyvíjí rychleji než se čekalo. IBM prý již Apple dodal hodně testovacích čipů, na základě kterých se stavějí prototypy. Odhaduje se, že čipy by mohly dosáhnout rychlosti 1,8-2,0 GHz v třetím čtvrtletí 2003, což by už mohlo být v červenci - otázka ale jestli se Macworld v červenci bude ještě konat. Pokud by však počítače s těmito čipy byly opravdu uvedené už v třetím čtvrtletí, jednalo by se o poměrně výrazný úspěch - realistické odhady spekulovaly při uvedení PowerPC 970 o první polovině roku 2004.

Zajímavá bude situace, pokud jak IBM, tak Motorola dosáhnou ve stejný okamžik stejně rychlé čipy ve smyslu frekvence - jak se zachová Apple (pro který asi bude z technologického nasazení snažší použít Motorlu, IBM možná nejdříve půjde do serverů), a také jak na tom který čip bude výkonnostně - pokud však nebudou osazené v počítačích, můžeme porovnávat jen podle syntetických benchmarků.

No a nakonec chuťovka, která již pár dní koluje po internetu. Apple přece jen má nějký ten R&D (výzkum a vývoj) a tak podal patent na "počítačové zařízení s dynamickým vzhledem". Podle patentové přihlášky, kterou si můžete včetně obrázků prohlédnout zde je relativně náročné pochopit jak přesně to bude fungovat (právničtina v praxi), ovšem podle všeho Apple hledá cestu, jak upravit kryt zařízení tak, aby mohl měnit svůj vzhled a případně barvu na základě propouštění světla. Přičemž kryt může reagovat na nejrůznější vstupy, v případě monitoru například na to, co se na něm nachází, dost možná také ukazovat různé informace. Uvidíme, jak daleko se tento nápad dostane. Obrázky se zobrazují korektně pouze v IE.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dvoutlačítková myš

Autor: Taniny Muž

Založeno: 31.12.2002, 12:22
Odpovědí: 0

Myslím, že je jen otázkou času, kdy Apple představí svojí vlastní dvoutlačítkovou myš. Vždyť pro masox je vhodnější než stávající světelná, u které zůstavají uživatelé spíše s nostalgie a lásky k designu. Možná, že spojení s Buetooth klávesnicí je ten pravý okamžik...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dvoutlačítková myš

Autor: J.P. Muž

Založeno: 01.01.2003, 18:53

To je asi nesmysl, protože už dnes má ve svém portfoliu produkt, který vyžaduje minimálně třítlačítkovou myš. Apple by podle mne neměl VŮBEC děalt myši, ale nechat si je vymýšlet na klíč. - a lepší.

BTW - k rychlosti procesorů: Mám tu malý testík rychlosti v emulaci W2000 a vyšlo mi zajímavé čísílko rychlosti.;) Na to že to je G4 867 MHz QuickSilver to není špatný! Spousta PéCé pařanům by se to 14,85GHz Pentium Pro jistě zamlouvalo.

no, ...hepy-ňů-jýr.

Odpovědět na příspěvek

rychlost cpu

Autor: pv Muž

Založeno: 02.01.2003, 10:08

??? kazdy apple fanda vi, ze rychlost v Mhz nic neznamena.. zajimavejsi by bylo videt porovnavaci grafy vypocetniho vykonu..

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost cpu

Autor: claire Muž

Založeno: 02.01.2003, 11:28

Kazdy vi, ze na lidi se dela dojem zejmena s MHz :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost cpu

Autor: man Muž

Založeno: 03.01.2003, 11:37

Mno,hlavne aby ten novej procesor dokazal naplno vyuzit ty DDR pameti,jinak to bude zase naprd.Add porovnavani,hlavne nectene PR Apple stranky,kde bude zase srovnani s P 4.Uz to vidim,rychlost ve Photoshopu je o 300% vyssi nez P 4 3.0 GHz.:-)
Obcas neni naskodu si precist jiny recenze,ktery vyznivaj ponekud jinak.

Odpovědět na příspěvek

co když žádný hardware na MWSF nebude?

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 03.01.2003, 12:34
Odpovědí: 0

Ono se totiž kromě tradičních spekulací o novém hardwaru objevily i takové, že žádný nový nebo vylepšený hardware nebude. Apple si prý nechá nové nové iMacy na konec ledna. Jsou prý plné sklady a jak všichni čekají nové modely, nikdo během Vánoc tolik nenakupoval. A to Apple určitě mrzí. Ohlašovat nové modely skoro na Nový rok je přece marketingově blbost. Takhle na konci listopadu a s dodávkami do 14 dnů.

Odpovědět na příspěvek

to: Martin Ler

Autor: Lukas Francl Muž

Založeno: 03.01.2003, 13:57
Odpovědí: 0

zdravim vas, clanek velmi zajimavy, ale proc v jeho zaveru pisete: ...se zobrazuji korektne pouze v ie?

mozilla je zobrazi bez problemu. nemeli bychom se takovychto tvrzeni vyvarovat? nebo jsem mimo?

diky
Lukas

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: