Česká verze Mac OS X již k dispozici! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Česká verze Mac OS X již k dispozici!

7. srpna 2002, 00.00 | Česká lokalizace systému Mac OS X 10.1 byla zdarma uvolněna pro všechny zájemce. Podívejme se na to, co můžeme od lokalizované verze očekávat a na co si dávat pozor.

České zastoupení Apple, společnost CDS, po několika měsících čekání uživatelů uvolnila lokalizaci systému Mac OS 10.1. Vzhledem k tomu, že používání češtiny v Mac OS X není právě bezproblémové, podívejme se na to, co můžeme od lokalizované verze očekávat.

Všechny potřebné soubory jsou zdarma k dispozici ke stažení na stránkách www.apple.cz/lokalizace. Souborů je více, postupně si jejich význam a funkci popíšeme. Lokalizace zatím neobsahuje nápovědu, pravděpodobné z důvodu rozsahu - ta bude, spolu s dalšími nástroji od společnosti Lingea (korektor, překladový slovník) k dispozici na CD s lokalizací, které by mělo být v prodeji za cca 500 Kč zhruba na přelomu srpna a září.

Je důležité zdůraznit, že Mac OS X 10.1.x v sobě obsahuje řadu chyb, svázaných s použitím středoevropského skriptu, které se objevují nezávisle na tom, zda je lokalizace instalovaná či nikoliv. Proto nemá cenu vinu za tyto problémy svalovat na místní zastoupení či lokalizátory! Většinu problémů odstraňuje připravovaná verze Mac OS X 10.2 "Jaguar".

Vzhledem k charakteru lokalizace, kterou CDS označuje jako "předběžné testovací vydání", je nutné brát v potaz omezení systému i lokalizace a použít ji pouze v případě, že je uživatel plně seznámen s možnými problémy. Je pravděpodobné, že po správném nastavení a se znalostí existujících omezení bude možné tento systém používat v každodenním provozu například pro uživatele neznalé anglického systému. Uživatelé, kteří chtějí bezproblémovou verzi lokalizace Mac OS X musí počkat na českou verzi Mac OS X 10.2 "Jaguar".

Své připomínky k lokalizaci systému můžete psát na adresu a také samozřejmě do diskuse pod článkem - zde očekáváme také vaše poznatky ohledně funkčnosti a názory.

Českou verzi systému Mac OS X také popisuje naše příručka Mac OS X krok za krokem, která je již k dispozici.

Lokalizace Mac OS X

Lokalizace Mac OS X je připravena pro systém Mac OS X 10.1.0, tedy první verzi tohoto systému, uvolněnou v září loňského roku. Od té doby Apple uvolnil několik dalších verzi (nejaktuálnější je Mac OS X 10.1.5), místní zastoupení však chce věnovat další úsilí na lokalizaci systému "Jaguar", proto nebudou k dispozici další verze lokalizace pro Mac OS X 10.1. Vzhledem k modulárnímu systému Mac OS X lze lokalizované rozhraní většinou použít i na novějších systémech 10.1.x, s omezeními které si uvedeme. V rámci Mac OS X 10.1 jsou lokalizovány všechny aplikace od společnosti Apple, s výjimkou aplikace Chess .

Pro pochopení práce s jazyky v Mac OS X je nutné si uvědomit to, že systém a aplikace mají (či měly by mít) oddělený kód od rozhraní. Díky tomu je možné nejen snadno lokalizovat aplikace, ale také se jednoduše tyto lokalizované verze instalují a používají - pro lokalizaci systému stačí pouze dohrát příslušná data, není nutné přeinstalovávat celý systém jako u starších verzí Mac OS.

Podle nastavení jazyků v Předvolbách systému (System Preferences) se systém při spouštění každé aplikace snaží najít jazykové verze podle seznamu, který je definovaný v předvolbách. Kromě toho jazyk na prvním místě obecně ovlivňuje chování systému, neboť tento jazyk a především také skript, ke kterému přísluší (v případě češtiny CE - neboli středoevropský - skript) je aktivní.

Pokud nastavíme v předvolbách jako první jazyk češtinu, systém se při spuštění libovolné aplikace pokusí (v rámci aplikace) vyhledat její české rozhraní a použít ho. Pokud neuspěje, pokračuje s dalším jazykem, až dokud nenarazí na jazykovou verzi, kterou může použít. Nastavení předvoleb systému ovlivňuje chování systému BEZPROSTŘEDNĚ, tedy pokud změníme nastavení, již při spouštění další aplikace ho bude systém respektovat, není nutný restart nebo odhlášení - odhlášení je nutné pro změnu jazyka celého systémového prostředí.

Instalace české lokalizaci tak v praxi zahrnuje umístění příslušných složek do jednotlivých systémových aplikací (pod Mac OS X jsou obvykle aplikace v podstatě složky - označované jako balíky - i když to není na první pohled zřejmé). Vzhledem k tomu, že instalátor Apple se snaží instalovat potřebné soubory podle pevně definovaných cest, musí být všechny systémové aplikace na svém původním místě, tedy přímo ve složkách /Applications a /Applications/Utilities, jinak nedojde k jejich rozšíření o českou lokalizaci.

Lokalizace zahrnuje také některé potřebné fonty, které budou umístěny do /Library/Fonts. Mimo to jsou do systému nainstalované také další klávesnice, jako je například česká QWERTY klávesnice nebo "Czech" klávesnice pod románským skriptem. Díky tomu, jakým způsobem Mac OS X 10.1 funguje (má definice klávesnic a skriptů pro každý skript zvlášť), bude docházet k mírně šílenému prolínání klávesnic u českých a anglických aplikací - viz obrázky. K tomu lze nastavovat klávesnice pouze pro ten skript, pod kterým byla aktuálně spuštěna aplikace Předvolby systému. Tuto mírnou anarchii přislíbil odstranit Jakub Formánek "finálním" instalátorem svých skriptů - v okamžiku, kdy budou obě nabídky shodné, by již podle všeho k podobnému stavu nemělo docházet. Opravdu čisté řešení však přináší až Jaguar, který má pro každý skript pouze jednu sadu klávesnic pro všechny jazyky.


Vlevo nabídka dostupná v anglickém programu, vpravo nabídka klávesnic dostupná v lokalizovaném programu

Po instalaci lokalizace stačí v System Preferences v položce "International", nastavit češtinu na první místo seznamu. Po odhlášení a přihlášení je již prostředí české.

Všechny názvy aplikací ve Finderu zůstávají pochopitelně v původní verzi, své lokalizované názvy zobrazují až po spuštění v menu.

Ačkoliv je lokalizace určená pro systém Mac OS X 10.1.0, dá se používat i na systému 10.1.5, pouze některé části systému nemusí být v češtině. Kvůli tomu, že lokalizace obsahuje lokalizované rozhraní pro některé starší verze aplikací, nemusí tyto aplikace po lokalizaci korektně fungovat. Konkrétně jsme toto chování zaznamenali u QuickTime Playeru verze 6 a iTunes 2 (Mac OS X 10.1 obsahuje QT 5 a iTunes 1). Řešením je ruční deaktivace české lokalizace u těchto aplikací - v panelu Informace (Cmd+I), položka Jazyky - po odznačení položky "cs" již nebude české rozhraní systémem pro danou aplikaci používáno. Jelikož práva k modifikacím aplikací má pouze root (superuser), je nutné se přihlásit k systému jako tento uživatel.

Kromě toho se při aktivním CE skriptu (tedy i v případě, že NENÍ lokalizované rozhraní nainstalované) objeví následující chyby: volba položky "Úspora energie" v předvolbách systému vede ke zhroucení této aplikace, zobrazení filmu v QuickTime přehrávači přes celou obrazovku (Present movie: Full screen) vede ke zhroucení aplikace, nelze používat Disk Utility, nelze korektně používat AppleScript, nelze spouštět některé instalátory vytvořené nástroji společnosti Vise, nelze použít iDisk Utility, v Adobe Photoshop 7 nefunguje příkaz Save for Web a není funkční Aktualizace vybavení - Software update (ta by po instalaci lokalizace neměla být funkční ani s anglickým rozhraním kvůli zamezení konfliktů s novějšími verzemi - instalace je však možné provádět ručně).

Mimo to je možné, že po instalaci lokalizace a prvním spuštění Předvoleb systému v češtině budou názvy panelů "divné" - v tom případě použijte skript, který je na stránkách také k dispozici.

TinkerTool

Vzhledem k tomu, že Mac OS X 10.1 není z hlediska použití lokalizovaných jazyků důsledný, budete se setkávat s angličtinou například při bootování systému, v některých dialozích (Vynucení konce, odhlášení a další). K "vnucení" češtiny lze použít nástroj TinkerTool, po dalším přihlášení již budou i tito části v češtině.

Dále jsou k dispozici české verze aplikací iPhoto, OmniWeb a DVD Player a také karbonizovaná verze aplikace SimpleText - TextEdit neumí ukládat čisté TXT soubory v českém kódování.

Tato první verze lokalizace Mac OS X je pouze prvním krokem k plně českému systému - na další významný krok si však musíme několik měsíců počkat, až bude hotova lokalizace Mac OS X 10.2. Nyní všichni zájemci mohou vyzkoušet alespoň tuto první verzi a případně svými připomínkami ovlivni podobu dalších verzí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

rychlost

Autor: Bimboss Muž

Založeno: 07.08.2002, 13:45
Odpovědí: 0

Nezda se vam, ze rychlost lokalizace je naprosto uzasna? OS X je na trhu jiz pres rok a hle, je zde lokalizace! Jsem zvedav, kdy bude cesky Jaguar. :-)). Za rok? ci drive? CDS pouze slibuje a moc ze svych slibu neplni!

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: juramac Muž

Založeno: 07.08.2002, 17:47

No, je velmi snadne sedet u pocitace a nadavat na CDS. ne, ze bych je chtel prilis chvalit, urcite maji rezervy ale se znalosti veci mohu rici, ze delaji cele dny a snazi se,sec muzou.Ale ono udelat lokalizaci neni zase tak snadna zalezitost,zejmena, pokud se jedna o uplne novy system.To neni,jako namalovat v Illustratoru obrazek...... Nasledujici lokalizace uz pujdou daleko rychleji,protoze jiz bue na cem stavet,vicemene se bude jednat o upravy jiz jednou daneho zakladu.Budme radi, ze delaji tolik pro tak malou komunitu jablickaru ,budme trpelivi , CDS nema takovy tym ,jako Microsoft.A pokud se vam to nelibi, tak si kupte PeCku ...... Vim, ze nadavat na CDS je jiz jakysi folkror,ale nemyslim si,ze v pripade X je tato kritika na miste.....

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 07.08.2002, 19:53

Za rok? Zblaznil ses? Jak dlouho se prodava Mac OS X? Rok a pul! Kdy se zacne prodavat Jaguar? Koncem tohodle mesice. Takze optimisticky odhad na ceskeho Jaguara vidim konec 2003, pesimisticky na zacatek 2004. Navic to bude zase takovejhle nepovedenej paskvil, na kterym diky erudici odborniku z CDS polovina veci nebude fungovat.
Jen tak dal, CDS, jen tak dal. Ta vase podpora je tak skvela, az je to dojemne. Doslova me to dohani k placi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rychlost

Autor: agent Muž

Založeno: 07.08.2002, 20:02

vite, ja se divim jen jednomu, a totiz, ZE SE NA TO CDS NEVYSERE... par takhle inteligentnich rakci a clovek si vazne rika, pro koho? pro koho to je? pro tyhle kecaly? pro tyhle chytraky? proc vlastne cokoliv delat, oni si to prece privezou z nemacka, oni si to prece nejak zbastli a oni si prece i ten soft nekde nakradou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rychlost

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.08.2002, 21:32

Vite ja uz to vazne nechapu. Nekdo vam strci pod noc lokalizovany system a jakou mu kdo oplati? Tusite vubec co to bylo za praci lokalizovat desitku? Ten system se co tri mesice menil k nepoznani, nikdo dodnes ani v Applu moc netusi, jak se to ma vubec lokalizovat, natoz nejaka podpora vyvojaru ...

Jestli bude Jaguar lokalizovan do konce roku 2002, tak slozim poklonu lokalizacnimu typu, pokud v prvni polovine 2003, tak odvedou skvelou praci. Vzdyt se na to podivejte. Zase je prekopana pulka systemu, jsou nove aplikace apod. Kolik si myslite ze existuje na svete lokalizaci MacOS X?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: rychlost

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 08.08.2002, 08:44

Ad 1]
Lokalizaci je pomerne dost, staci se podivat do instalacniho okna Jaguaru. Protoze to nemam pred sebou, odhuduji tak na 13 verzi. Je samozrejme pravda, ze tam neni ani polstina, ani madarstina, zkratka Tier 3 zeme chybi uplne.
Ad 2]
Velmi dobre si vzpominam na slova pane Nemecka, ktery na jednom setkani rikal "Vime, ze OS X je dulezity, a proto jsme lokalizaci dali maximalni prioritu. Pracuje na tom 1 clovek celou pracovni dobu a druhy pulku". Doufam, i kdyz tomu neverim, ze se situace zlepsila. Pokud tohoto jeden a pul cloveka nazyvate lokalizacnim tymem, tak to teda nevim... Na druhou stranu, pro jednoho a pul cloveka je to obrovsky pocin a myslim si, ze bychom mu meli podekovat. Vsichni.
Ad 3]
CDS je mistni distributor Apple a je jejich povinnost system lokalizovat. Asi urcite ne pravni, ale obchodni urcite. O tomto asi nema cenu diskutovat
Ad 4]
Lokalizace trvala dlouho. Prilis dlouho. Vzhledem k tomu, ze nase firma obcas nejaky software vytvari a lokalizuje, vim z osobni zkusenosti, jak se to dela a jaky je to _vopruz_. A rozhodne neni pravda, ze se System co 3 mesice tak vyrazne z pohledu lokalizace menil. Menilo se toho hodne vnitrne, pridavali se programy a jejich funkce, ale to, co zajima lokalizatora zase tolik ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: rychlost

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.08.2002, 09:00

Ad 1) asi jsem se vyjadril nepresne. Chtel jsem naznacit, ze ta nase lokalizace je lokalizace na kolinku a takovych moc neni, protoze to nikoho nezajima. Ani Apple inc, ani Apple Europe ani distributory. Navic tady neni rec o Jaguaru, ktery snad uz zacina na lokalizaci aspon moralne pomyslet na rozdil od 10.1.

Ad2) Ano realita je takova. Na lokalizaci pro CDS pracuje pokud vim 1-3 lidi, typicky 1.5. Ted se trochu situace meni s tim, jak nektere aplikace se delaji mimo "lokalizacni tym". Jestli je to hodne nebo malo lidi to nemam odvahu ani moralni kredit hodnotit.

ad 3) Roberte, oba vime, ze to tak v dnesnim svete nefunguje, zejmena ne pro zeme Tier 3. Kolik se po republice prodava nelokalizovanych veci a nikdo ani nehrabne prstem ....

ad4) to je tvoje blahova predstava. Byl jsem diky knize u toho, kdyz lokalizatori se zoufalstvim v oku zjistili, ze je zase neco jinak a ze tudy cesta nevede. 10.1 proste nebyl nikdy pripraven na lokalizaci, at si Apple tvrdi co chce. Jako typicky priklad muze slouzit informacni podpora. Apple typicky nerika "jak lokalizovat", ale "jak to rozhodne delat nejde" na zaklade nejakych feedbacku apod. :((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: rychlost

Autor: agent Muž

Založeno: 08.08.2002, 11:17

Dobrá, takže pár zásadních faktů:

1) Apple VŮBEC NEUMOŽNIL lokalizaci systému starších než 10.1
2) První lokalizace začala až nějakou dobu po uvolnění 10.1, protože Apple si dal s uvolněním kitů načas…
3) Lokalizovat 10.1 není vůbec snadné, protože ani Apple pořádně neví co vlastně funguje a co… těch chyb jsou stovky (mezi uživatele se dostanou jen ty nejpodstatnější)
4) Lokalizátor se PŘEKVAPIVĚ musel také nejprve s „desítkou“ seznámit a DOKONCE se musel něco nového naučit. Ono to asi většinu lidí překvapí, ale i lokalizátor je jen člověk…
5) S lokalizací 10.1 se nespěchalo, protože Apple neoficiálně sliboval 10.2 mnohem dříve, tedy dnes teoreticky měla být venku česká 10.2, Apple ovšem ještě neuvolnil ani americkou 10.2 – to jen tak mimochodem…
6) Podpora češtiny v 10.1 je velmi sporadická a s tím lokalizace nic neudělá, lokalizace se má plně soustředit až na 10.2 (to ostatně doporučuje Apple už od uvedení verze 10.1)
7) ANO, CDS (až dosud jsem zmiňoval pouze Apple Computer, Inc, USA) by mělo na lokalizace všeobecně vynaložit více prostředků a více se zajímat o tuzemské projekty, to je bezesporu pravda a rozhodně by se to mělo (stejně jako šílená cenová politika) změnit, ale není možné si myslet, že CDS může za opožděnou lokalizaci a za desítky chyb, které obsahuje (myslím funkčnost).
8) Další chybou CDS je nedostatečná PR aktivita a velmi slabá propagace značky Apple všeobecně – s tím souvisí i malý (ne-li nulový) zájem tuzemských vývojářů o Mac OS X. Ostatně na toto téma se již vedou diskuse roky a stále se situace nezměnila.
9) CDS si kritiku bezesporu zaslouží, ale je dobré vědět co kritizuji a ne jen vařit z vody a hloupě nadávat. Ostatně to tu již zmínil i Malér.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rychlost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.08.2002, 21:37

Proc si vymejslite? Panove co to lokalizaovali se snazili naopak aspon nektere z problemu osetrit co nejlepe, ty problemy ktere tam jsou, jsou vyhradne chybou vyvojaru Apple! Bohuzel je to tak, a ani jaguar neni v tomto smeru bez chyby. Co se tyka tempa a provedeni lokzalizace (pouze 10.1.0) tak se mi to pochopitelne nelibi, ale pri omezenych zdrojich... co se da delat. Pokud bude Jag do konce roku, tak to bude docela v pohode. V tomto pripade si pomerne bezduvodne vymyslite. Bezte CDS napadat, ze maji predrazene pocitace, v tom smeru se urcite nezpletete.

Odpovědět na příspěvek

hybrid

Autor: claire Muž

Založeno: 07.08.2002, 14:32
Odpovědí: 0

skoda ze Apple nema zdaleka to nejlepsi z uspesneho marketingu a ani to nejlepsi z uspesneho open-source ...

Odpovědět na příspěvek

Malére, nevymýšlej si!

Autor: OC Muž

Založeno: 08.08.2002, 03:35
Odpovědí: 0

"TextEdit neumí ukládat čisté TXT soubory v českém kódování"

To je lež jako věž. TextEdit umí pro čisté TXT soubory UTF16, UTF8, Mac OS CE, ISO Latin 2 i Win CP 1250 (a dalších asi dvacet encodingů, jež se u nás nevyužívají).

Jedin
é co neumí je KOI8čs a kódování Kamenických. Ani jedno z toho bych neviděl jako problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Malére, nevymýšlej si!

Autor: agent Muž

Založeno: 08.08.2002, 11:15

Ondro, pokud si dobře pamatuji, tak otevřít některé Mac CE texty v TextEditu prostě nelze, navíc bez hačkování nelze ukladat ani v Mac CE, to je ale vážně problém, ISO Latin 2 i Win CP 1250 se mi také nikdy nepodařilo rozchodit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Malére, nevymýšlej si!

Autor: OC Muž

Založeno: 08.08.2002, 23:47

> Ondro, pokud si dobře pamatuji, tak otevřít některé Mac CE texty v TextEditu prostě nelze

Proč by to nemělo jít? Myslím, že to je nesmysl. Každopádně, jestli máš text, o kterém si myslíš, že jej v TextEditu nelze otevřít, pošli mi jej (zagzipovaný, ať ho MIME nezprasí), a já se na to juknu...

> navíc bez hačkování nelze ukladat ani v Mac CE, to je ale vážně problém,

Eeeeh? _Bez_ háčků lze ukládat v čemkoli, samozřejmě. A _s_ háčky _lze_ ukládat v Mac CE -- ve File Save dialogu se jmenuje "Central European (Mac OS)".

> ISO Latin 2 i Win CP 1250 se mi také nikdy nepodařilo rozchodit

Hmmmm. A máš ty encodingy aktivované v TextEditu v souboru /Applications/TextEdit.ap
p/Contents/Resources/Enco
dings.plist?

(To by samozřejmě měla a mohla dělat česká lokalizace automaticky, jenže to by ji musel připravovat někdo, kdo Mac OS X rozumí!)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Malére, nevymýšlej si!

Autor: agent Muž

Založeno: 09.08.2002, 10:00

> (To by samozřejmě měla a mohla dělat česká lokalizace automaticky,
> jenže to by ji musel připravovat někdo, kdo Mac OS X rozumí!)

aha, takze to nejde... jasne, upravit Encodings.plist lze, ale vychozi instalace to neumoznuje...
to, ze to neni ani v lokalizovane verzi je opet chyba Apple -- proc tohle neni soucasti slozky lproj?!?!? Michal na zaklade striktnich zakazu od Apple nechce/nemuze menit nic mimo slozky lproj, pravdou je, ze by jsme asi na prikazy Apple meli uplne vykaslat, protoze kdyz nejsou sami schopni to udelat funkcne, tak jeste buzerovat lokalizatory a omezovat lokalni uzovatele je jiz vrchol debility... ale to je proste stary znamy odporne arogantni Apple...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Malére, nevymýšlej si!

Autor: OC Muž

Založeno: 09.08.2002, 21:29

No, tohle je asi smutná pravda :(

Každopádně, pro všechny: kdo má problémy s tím, že TextEdit neumí jeho oblíbený encoding, zkopírujte si v /Applications/TextEdit.ap
p/Contents/Resources soubor MoreEncodings.plist do Encodings.plist. Pak už jen zírejte, kolik toho je ve skutečnosti k dispozici...

Jinak já fakt nevím co Apple lokalizacím přikazuje nebo nepřikazuje, ale nenastavit v tomto souboru automaticky při instalaci lokalizace přinejmenším MacCE, ISOL2 a CP1250 je podle mého názoru naprosto absurdní.

Odpovědět na příspěvek

kdyz jste takovi borci

Autor: juramac Muž

Založeno: 08.08.2002, 09:03
Odpovědí: 0

tak vam nic nebrani v tom, aby jste pomohli CDS na lokalizaci systemu sami.
Podle mych informaci na lokalizaci X dela v CDS JEDEN clovek, kteremu pomahaji dva pomocnici. Proc mu nepomuzete i vy,co jste tak chytri a vite nejlepe, jak to ma vypadat,co je spatne a co by melo byt lepe......
U ceskeho Microsoftu pracuje 190 lidi a z nich na lokalizaci kazdeho programu vzdy nejmene 20-ti cleny tym odborniku.
A kdyz neznate nic jineho, nez kritizovat,proc si vlastne ty macy kupujete ? Prejdete na PeCky a budete mit "po starostech". Vite, ja sice nejsem zadny vyvojar ani kdovijak narocny grafik ale i pres vsechny peripetie s cenami apod. bych nemenil.
X je zkratka novy system, ktery ma mnoho nedostatku ,jako vse,co je nove,
ale troufam si tvrdit, ze tech nedostatku ma stale podstatne mene,nez jakakoliv wokna. Pokud si to nemyslite ,tak zahodte sva jablka a kupte si pecku. Porad to bude PeCka ,nestravitelna pecka z krasneho jablka k nakousnuti.......A k te lokalizaci.
Mnozi z vas se tady presentuji,jako "odbornici". Vite, ja nejsem odbornik,ale me osobne ceska lokalizace nechybi. Vzdy jsem,i jako amater,radeji delal na originalni anglicke versi a co znam skutecne odborniky pracujici na macach, tak ani jeden z nich nema na svem compu cesky system......A od zadneho z nich jsem neslysel tolik kritikymjako ctu zde. Opakuji, urcite jsou v X chyby,stejne,jako v OS9, stejne jako ve woknech,v Linuxu apod.
Ale je jich podstatne mene,nez v dalsich zminenych a proto vetsina uzivatelu u jablicek zustava........Misto svych slintu se radeji zamyslete, co by se dalo zlepsit,jakym zpusebem si myslite,ze by to bylo mozne a pomozte CDS . Po tom, co tady ctu se i ja divim, ze s tim jeste nesekli,protoze po nekolika mesicni praci,kdy se original meni porakticky kazdy mesic se dockat takovych zvastu, to bych se na takovou praci asi vybodnul.

Odpovědět na příspěvek

RE: kdyz jste takovi borci

Autor: claire Muž

Založeno: 08.08.2002, 12:22

Jedine oko nezustalo suche ... neupirejte lidem pravo na nazor, byt i emotivni a 'neprofesionalni' - bez komunikace se totiz nikam nedostaneme. Proc je jakakoli kritika Apple spatna? A argument, tak si to udelej sam - to je demagogie stara jako Gottwaldova svazacka kravata. K cemu rychla a kvalitni lokalizace, kdyz vetsinu uzivatelu odradi premrstena cena zeleza a nyni i nova cenova politika os a sluzeb. A napsal snad nekdo, ze je odbornik? Mozna si to tak jen sam interpretujete. Mozna tady padaji obcas blbosti ... a co ma byt, reagujte vecne nikoli plamennou populistickou reci.

Odpovědět na příspěvek

nejen o lokalizaci

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.08.2002, 17:25
Odpovědí: 0

Podle mne je problém v přístupu Apple. Už cca 11 let, co dělám s Macky, si říkám, že se to musí zlepšit - marně. Všechny problémy (cena, podpora -> lokalizace, apod.) já osobně hážu na hlavu Applu. Je jeho problém, že nemá takové mechanismy, které by zajistily, že každý "zástupce značky" (dovozce) pro daný region, musí mít takové a takové povinnosti. Pokud bude jedinou povinností X prodaných strojů za měsíc, je VŠECHNO ŠPATNĚ. Tuto povinnost potom jen delegují na koncové prodejce, kteří nemají oč se při prodeji opřít. Apple by měl mít na VŠECHNY své "zástupce" takové požadavky, aby jimi zajistil obdobné podmínky ve všech "regoinech". Není tedy chybou jednoho člověka z CDS, že lokalizace trvá tak dlouho, jak trvá - protože to nemá dělat jeden člověk, ale tolik aby to zvládli. Není ani chybou, že CDS nezajistí, aby se lokalizaci (a podpoře implementace regionálních požadavků vůbec) věnovalo více péče, nehledě na regionální cenovou politiku - chybou je, že se subjekt, jako CDS může stát "zástupcem" Apple. Což je chyba Apple - nikoliv CDS. Na vině je Apple, protože si při své nafoukanosti nevšiml, že se věci musí dotahovat do konce. Jsme malý region, ale pokud je pro jakýkoli region určen výhradní dovozce, má mít své povinnosti. To vše říkám i přesto, že nevím, jaké všechny povinnosti má uložené - jen vím, že tam nejsou zahrnuty ty, které považuji za podstatné - podpora regionálních potřeb (se zpětnou vazbou na Apple) a respektování cenových kontextů.
V naší malé zemičce je zcela běžné, že jakýkoli obchodní systém se rychle zdeformuje tak, že se několik jednotlivců bude vozit tak dlouho na neudržované struktuře tak dlouho, než se "soukolí" ÚPLNĚ zadře. To je (bohužel) zcela běžné ve všech oblastech podnikání a upřímně nevím, proč by to mělo být u prodeje Macků jiné. CHYBOU JE PŘÍSTUP APPLU K PRODEJI.

Odpovědět na příspěvek

RE: nejen o lokalizaci

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.08.2002, 17:46

Myslim, ze jste docela trefil hrebicek na hlavicku. Uprimne receno z mnoha osobnich zkusenosti mohu potvrdit, ze Applu je pomerne sumak, co se deje v zemich jako je CR. Samozrejme si davaji pozor na ochranne znamky apod., ale jestli je tady lokalizovany system nebo ne, trapi lidi nejdal tak u nemeckych hranic z nasi strany. Pak uz je to vsem vazne sumak ...

Odpovědět na příspěvek

RE: nejen o lokalizaci

Autor: Arthur Muž

Založeno: 08.08.2002, 17:57

Pod to jsem schopen se v podstatě podepsat. Skutečně velkou chybu udělal Apple tím, že pro "východní" země zvolil politiku zastupování formou IMC. Na rozdíl od jiných značkových výrobců. Osobně si navíc nemyslím, že by forma přímého zastoupení ať v takové nebo makové podobě byla dražší a že Apple díky tomu, že tady má IMC, nějak šetří.
Od této zásadní chyby se odvíjí stav značky Apple v naší zemičce. Počínaje TISem, jeho koncem (to byla mimochodem také pěkná rána pro renomé značky) až po fungování CDS. Kdo do té situace trochu vidí, asi chápe, že tady nefunguje v Čechách oblíbené černobílé vidění, kdy se ukáže na někoho, kdo za to může a na toho se pak hromadně kydá hnůj. Díky této zásadní chybě Apple ztratil možnost jakýmkoliv způsobem kontrolovat lokální trhy spravované IMC a zasahovat do jejich činnosti.
Je to ale opravdu dáno přezíravostí Apple - pro něj je nejdůležitější domácí trh, pak možná Japonsko a nějakých pět-šest států EU. Zbytek je šuma fuk zařazený do Tier 3 kategorie. Že kdyby tady bylo přímé zastoupení Applu přímo odpovědné centrále (a samozřejmně všech okolních státech), tak mohl mít Apple mnohem silnější pozici ve školství a možná trochu i na spotřebitelském trhu je dost pravděpodobné. A nemuseli jsme třeba dnes být, tam kde jsme. Ale to jsou ty kdyby ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nejen o lokalizaci

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.08.2002, 18:04

Zarazeni naseho regionu do IMC programu byl v podstate takovy balicek. Apple Europe nas pribalil k urcite dohode o fungovani trhu v "zajimavych" regionech EU jako takovy bonus. Jsme takova ta hracka, co se rozdava detem u Mc Donalda, aby rodice koupili vic hamburgeru :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nejen o lokalizaci

Autor: claire Muž

Založeno: 11.08.2002, 12:02

tak prebehnem ke KFC, ne :)

Odpovědět na příspěvek

S češtinou se mi nevede

Autor: Radek Muž

Založeno: 11.08.2002, 13:06
Odpovědí: 0

Jelikož všechno hned zkouším (a často zálohuju a formátuju :-), tak jsem si spustil i češtinu.
Což o to, když i Tunes 3.0 spustim v 10.1.5 systemu jen tehdy, když hodím anglický script na první místo a znovu se naloguju (samozřejmě bez češtiny), to mi až tak nevadí.
Ale to, že od té doby mi systemový mailový klient zobrazuje jen zprávy poslané v html a nezmění se to ANI PO PŘEHOZENÍ SCRIPTŮ, to je fakt docela průser.
Nevíte, co s tím? To bych se na češtinu vykašlal a nainstaloval znovu původní system.
Díky za reakci, Radek

Odpovědět na příspěvek

RE: S češtinou se mi nevede

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 11.08.2002, 16:03

iTunes: zkuste to co radim v clanku - vypnout cestinu v ramci iTunes. Mail - za a) zkuste to same, za be) nevim, poslal jsem vas dotaz lokalizatorovi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: S češtinou se mi nevede

Autor: Radek Muž

Založeno: 11.08.2002, 17:13

Díky! Pro iTunes to opravdu funguje, prehlédl jsem to v návodu.
Ale pro mail ne. Tam to funguje, teda nefunguje, porád stejne :-( I když jsem se přihlásil jako root a vypnul češtinu pro Mail
Radek

Odpovědět na příspěvek

RE: S češtinou se mi nevede

Autor: Jirka Muž

Založeno: 12.08.2002, 09:28

Mail mi dělal psí kusy, když jsem ve standardní instalaci OSX (tehdy tuším 10.1.2) používal přímo systémovou "podporu" pro češtinu (v menu zobrazoval lvíček v erbu místo vlajky) - a bylo úplně jedno, jaký jazyk a script byl kde navolen. Po té, co jsem doinstaloval "vlaječkovou verzi" češtiny se mi Mail normálně rozjel. Doporučoval bych zkusit jen doinstalovat balíček pro češtinu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: S češtinou se mi nevede

Autor: Radek Muž

Založeno: 13.08.2002, 14:47

Tohle nepomohlo. Jediné, co funguje jako provizorium, je zobrazit "odpoveď" nebo "všem" (reply, reply all) a text clovek uvidí jako ten vložený, na který odpovídá. Ovšem přílohy stejně neuvidíte.
Radek

Odpovědět na příspěvek

Proc si radeji navzajem nepomuzeme ...????

Autor: Martin Merinsky Muž

Založeno: 20.08.2002, 05:56
Odpovědí: 0

Ach jo .. LIDI, vazne mi je nekterych z Vas lito. Ja jsem si koupil Appla pro radost, pro praci a pro studium. Vazne je mi lito jak si tady navzajem hazete popel na hlavy. No a co ze Apple nema plnou podporu cestiny ... zajima to nekoho? Hlavni je , ze cte cesky velice dobre.. pokud nejaky hlupak webdeveloper neudela chybu v kodovani a nepouzije zbesily font, coz windows zakceptuje .. ale apple ne. A alespun muj Apple pise cesky perfektne .. takze nevidim problem. A popravde .. vzdy dam prednost cistymu anglickemu programu :) Uz zase vidim komentare k mojemu clanku .. Ale vite co.. zkuste na muj clanek NEREAGOVAT a jenom se nad tim zamyslet. Koupili jsme si jablicka proto abu jsme konecne dostali volnost od Woken .. a pokud si Appla nekupoval HLUPAK ... tak hodne dlouho predem vedel, ze nektere programy pro Apple nejsou, cestina nejede skvele .. atd. Ale i pres vsechny tyto male mouchy ktere stejne sikovni lidi pro nas casem odstrani jsem kazdy den vdecny za to jak jsem se rozhodl .. a az po usi zakousl do Jablicka. Budte radi za to co mate .. a radeji sem piste .. co a jak se da zlepsit a na co se da navazat .. a ne si tady jenom stezovat .. ony ty stiznosti popravde "skoro" vubec nikoho nezajmaji. Preji Vam vsem prijemny den .. a mnoho uspechu s Vasim Applikem.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: