MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se narodil známý fotograf František Drtikol?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálů

Odpočet DPH21% na fakturách iTunes a Apple ID pro firmy VAT(DIČ)

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Odpočet DPH21% na fakturách iTunes a Apple ID pro firmy VAT(DIČ)

Autor: Jarda.zvuk@ ♂

11:47:24 17.06.2016

Dobrý den.
Nemám ve zvyku psát na internet,ale přístup společnosti Apple mě tak rozohnil,že si to nechci nechat pro sebe.

Rovnou k problému.:
Zabývám se live ozvučením všemožných akcí a prostorů. Mimo jiné nastálo spolupracuji s jedním "folkovým" muzikantem,který rapuje a je hodně v rádiu.
Jsem plátcem DPH a veškeré zařízení Apple jsem si koupil do firmy. MacbookPro15"(70.000,-),iPad air2(26.000,-), iPhone6s.(23.000,-)
Některé aplikace pro iOS stojí kolem 100€,ale ani 350€ za aplikaci není v technice se kterou pracujeme problém. Všemožné remote controlery ,akustiku měřící software apod.
Jaká jsou fakta:
Já,jakožto plátce DPH21% jsem od roku 2006 podle zákona osvobozen od platby DPH do zahraničí a i ze zahraničí v rámci EU,pokud můj dodavatel zboží,nebo odběratel mých služeb je též plátcem DPH ve své zemi.
Týká se to ovšem pouze EU. Má to svou logiku.
(zaprvé-proto je jednotná sazba DPH21%.
Za druhé-Já bych DPH zaplatil,on by ho třreba v Irsku,nebo Lucembursku odvedl finančnímu úřadu,ten by DPH poslal zpátky do Čr a já bych ho dostal zpět v příštím zúčtovacím období. Zbytečný kolotoč a jen transakcemi částka degraduje. Moudré hlavy zasedly a rozhodly,že v mezinárodních obchodních transakcích dvou plátců DPH v rámci EU se DPH fakturovat vůbec nebude. Jmenuje se to Intra-Community supply, Art. 138, VAT Directive 2006/112
A co je tedy za problém?:
Potíž je v tom,že mě při nákupu prvního zařízení Apple a firmu a vystavení Apple ID v obchodě iStyle nikdo neupozornil na fakt,že mé ,ale i kompletně vás všech ,Apple ID je pouze pro soukromé občany,nikoli pro firmy,jak je tomu například v Německu,Dánsku,Irsku,Británii,Lucembursku, Norsku,Švédsku,Francii,Itálii a zkrátka v celé Evropské unii,jíž jsme hrdým a rovnocenným členem, kromě Čech ,Rumunska ,Bulharska,Slovenska, Maďarska,Chorvatska a snad i Polska(tim si nejsem jist). Zkrátka kromě východní evropy. A mně teď za každý nákup čehokoli na Apple přijde faktura na občana Jaroslava Matuchu místo na podnikatelský subjekt pod stejným jménem,a i s vyčísleným DPH.Ovšem bez mého DIČ(daňové identifikační číslo). A bez tohoto uvedeného na faktuře,pokud je tam adresa a jmeno si můžu leda tak.... Rozhodně mi to účetní vyhodí z nákladů.
Neboť pokud bych to tam propašoval a pnepřišlo by se na to,okradl bych stát na DPH,které tu nikdy nikdo neodvedl. Odvedli ho v Lucembursku.Udelal bych dvojtou botu na stát. Zaplatil DPH pryč ze země a od státu si ho nechal vrátit. V tu ránu v kase nechybí 10,-Kč,ale 20,-Kč.
Začal jsem to řešit přesně před rokem. To mi česká podpora po ,přísahám!,čtyřiceti minutách hovorů a přepojování sehnala potutelně na tajňačku e-mail na nějakýho Manoye z itunes ,bůhví odkud z indie abych s nim mohl problém s fakturami řešit. To trvalo 14dní a výsledkem byl email se stejnými fakturami,zato ale v netisknutelné podobě. Asi abych si je poeditoval k obrazu svému a poslal Babišovi.
Nikde při zadávání Apple ID není kolonka k uvedení firemních údajů.
Na lince podpory Apple pro ČR mi jedna dáma poradila,abych vetknul své DIČ do kolonky u adresy "patro:..., případně číslo bytu:....". Tak to mě zarazilo. Oni to prý uvidí a bude změna jak hrom. No samozřemě ne! Nic! Jen mám v adrese uprostřed VAT(DIČ). To si asi řekli:"Hezkys to zkusil Rumune,nebo vodkuď seš!Zapomeň!".

Včera jsem volal naposledy. Pánovi jsem řekl,že to musí okamžitě vyřešit k mojí spokojenosti. Nedal jsem mu pokoj,dokud nezavolal na vyšší technickou podporu,kde mi pani odrecitovala stejnou repliku,akorát v angličtině. Produkt Apple ID pro firmy není pro vaší zemi dostupný.... Řekl jsem jí ,že se cítím být podveden,uveden v omyl a soustavně ,jakožto plátce DPH protiprávně okrádán o 21%ceny. A že mě jejich vnitrofiremní Apple čísla nezajímaj,že mě zajímaj zákony a moje účetnictví a můj rozpočet. Proč by měla mít taková firma jakékoli ústupky a úlevy na můj úkor a na úkor tolika zemí?
Taky jsem se jí ptal,zda tuší kolik procent průměrné mzdy stojí například iPhone a kolik procent ze zakoupených Apple zařízení končí v výhradně v soukromých rukou. No zlomek. Každý,koho já osobně znám, má ty věci v účetnictví.
Ostaní mají Android a PC.

Výsledkem tedy je,že ať si kdokoli z nás koupí jakoukoli placenou aplikaci,naúčtujou nám to s DPH21%(to je víc než pětina ceny!!!) a DPH odvedou v zemi lucemburské,či Irské,jež leží v EU,pokud se nemýlím. My,z celé východní evropy tím vylepšujemen státní příjem DPH lucemburska na rozdíl od zemí západní evropy,do níž my zřejmě nepatříme,které si to nenechaly líbit a se sebou vyj.bávat.
Podle mě je to v rozporu s evropským právem.
Mě vážně nezajímá klička applu s privátním a firemním apple ID. Když se já rozhodnu,že moji zahraniční klienti budou platit DPH,tak si pro mě brzy někdo přijde a budu smutnej. A můžu jim přiřadit jakékoli své debilní ID pod kterým je budu evidovat a shromažďovat jejich údaje a nákupy.

Získal jsem email,asi na nějakou uklízečku v Irsku,tak tam napíšu,že chci okamžitě moje Apple ID změnit na firemní a požaduju zpětně vydobropisovat DPH v můj prospěch. Ale nejen můj,ale i nás všech. Protože peníze neodtečou,byť i po malých částkách, ze země.
Každý si stěžuje většinou těm nesprávným lidem. Tak to zkusme hromadně změnit třeba tady....
https://appleid.apple.com/cs_CZ
http://www.apple.com/cz/contact/
http://www.apple.com/feedback/
A sony za elaborát.......
Dik za reakce! Jarda Matucha zvuk

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: